Kerstmis 2019 staat al in de startblokken Twee strafzaken coketransport tegelijk 3 men. Maar daar vind ik het nu nog te vroeg voor. Er staat al een bord voor het raam met 'All I want for Christmas is You and Me. Aftellen De Vlissingse is bepaald niet de enige voor wie Kerstmis al is be gonnen. „Zaterdagavond kreeg ik een appje van een vriendin met een foto van haar boom. Mijn oude buurman heeft hem ook al staan. En mijn tante, die loopt al vanaf de zomer af te tellen." Waarom dat nou is? „Tja. Om dat het gezellig is? Toevallig had ik het daarover met mijn moeder, toen we Miracle on 34th Street keken." Was dat geen kerstfilm? Ze lacht: „Ja! Ik zit er al helemaal in! Toen ik de boom optuigde, had ik zo'n kerst-cd op staan. Je weet wel, Driving home for christmas, Last Christmas, dat soort liedjes. Mijn vriend laat me maar een Hij vindt de boom zoals hij nu is al vrouwelijk, met die veertjes hier en daar beetje mijn gang gaan - happy wife, happy life, zegt hij altijd - maar nu kon hij het niet meer aan. 'Dit gaat te ver!', zei hij. Hahaha!" Samenwonen betekent schip peren. „In september begon ik al voorzichtig af te tasten welke kleur hij wou. We waren het er over eens: geen goud en geen rood. Zo ouderwets. Geen ge kleurde lampjes en geen kleuren door elkaar. Blauw, lichtblauw is het geworden. Gelukkig hebben ze bij Intratuin alles op kleur uit gestald, dus we waren snel klaar met kerstshoppen." Als het aan Denies de Roos had gelegen, was de kerstboom net als vorig jaar roze geworden. „Yoeri had er niet veel mee. Hij vindt de boom zoals hij nu is al vrouwelijk, met die veertjes hier en daar. Of het niet een beetje mannelijker kon. Ik zeg: moet ik dan moeren en bouten in de boom gaan han gen?" In een loods in Raamsdonksveer on derschepte de politie op 21 december 2015 de megapartij cocaïne. Vier be trokkenen zijn al in Rotterdam ver oordeeld tot straffen die variëren van twee tot vijfjaar cel. De drie mannen die gisteren ver schenen, hebben al dertien maan den vastgezeten. Begin vorig jaar kwamen ze voorlopig op vrije voe ten, omdat de verdere voorbereiding van hun rechtszaak veel tijd in be slag nam. Van het trio lijkt alleen de rol van de 31-jarige L.W. uit Goes duidelijk. Hij gaf toe dat hij als chauffeur in de haven van Antwerpen de zeecontai ner ananassap uit Costa Rica heeft opgehaald. Eenmaal buiten het ha venterrein werd de oplegger gewis seld en reed iemand anders de la ding naar Raamsdonksveer. Het Openbaar Ministerie ziet de andere twee mannen als de organi satoren van het vervoer. Na een tip, eerder in 2015, volgde de politie maandenlang de voorbereidingen ervan via telefoontaps en observa ties. Daarbij kwamen de twee na drukkelijk in beeld. Achter één transport zitten vaak verschillende criminele organisaties De 29-jarige M.K. uit Middelburg beriep zich gisteren voornamelijk op zijn zwijgrecht. De 37-jarige M.K. uit Roosendaal zei 'wel wat gesprekken' te hebben gehad, maar dat hij had af gezien van deelname. „Ik had er geen lekker gevoel bij." Over zijn contacten met anderen zweeg hij vooral. „Ik wil niemand beschadigen in deze zaak." De verdachte uit Roosendaal moet vandaag samen met drie anderen opnieuw verschijnen, vanwege hen nepteelt in onder meer Vlissingen. Donderdag zal officier van justitie zijn eisen formuleren. De rechtbank doet maandag 3 december uitspraak. Verwarring Gisteren begon in Den Bosch ook een omvangrijke strafzaak rond het zelfde drugstransport. Dat leidde tot verwarring. De advocaten daar vreesden dat nu verschillende men sen voor dezelfde feiten worden ver oordeeld. Bovendien wezen zij erop dat informatie die in Middelburg wordt gewisseld, ook voor hen van belang kan zijn. Zij vroegen daarom om uitstel. Dat werd door de rechtbank afgewe zen, waarna de verdediging een wrakingsverzoek indiende om de rechters te vervangen. Dat werd gis teravond afgewezen. Volgens een woordvoerster van het OM Zeeland-West Brabant is het niet ongebruikelijk dat één drugsvondst tot gescheiden onder zoeken en dus ook gescheiden rechtszaken leidt. „Achter één trans port zitten vaak verschillende crimi nele organisaties, zonder dat ze van elkaar weten." Dat beide zaken op dezelfde dag aan de orde komen, is volgens het OM puur toeval. Eind augustus zijn bij Life Garden Tuincentrum in Hulst de eerste voorbereidin gen al getroffen. „We hebben 900 vierkante meter kerstshow staan", zegt eigenaar Frank Seghers. „Eind deze week komt er een draaimolen voor de kinderen bij en een terras waar je warme chocomel en een broodje rookworst kunt krijgen." Half september was de afdeling met kersthuisjes van Lemax klaar: „De echte fanaten beginnen thuis al half september op te bouwen", weet Seghers. „Want ja, het is veel werk en als je het dan twee weken later alweer moet afbreken, dat is toch een beetje jammer." Hele winkel Bij Intratuin in Koudekerke heeft de kerstman zo ongeveer de hele winkel overgenomen. „Tweederde van de winkel, zo'n 6000 meter", schat eigenaar Jacco Joziasse. „Het begint al bij binnenkomst, met de kersthuisjes. Dan kerst op de die- renafdeling. De kunstbomen. De kerststerren op de afdeling kamer planten." En dan moet de échte kerstafdeling nog komen. Joziasse ondescheidt vijf trends: „Frost de- lights, met poederkleuren, alsof er ijzel overheen zit. Happy retro, da's van alles door elkaar. Denim blues, blauw, robuust en stoer. Floral de luxe, met een top of the bill glitter en glamour-uitstraling. En als laat ste: Coming home for christmas, klassiek wit, rood en groen." Nu al wordt vooruit gekeken naar kerstmis 2019. Joziasse: „In week drie staan we op onze eerste in- koopbeurs. Wij importeren ook spullen. Die moeten we in week vier van 2019 al in huis hebben om ze te kunnen presenteren op Frank- furt Christmas World, dé beurs voor kerstartikelen van West-Eu ropa. Onze floormanagers zijn al aan het noteren: Wat gaan we vol gend jaar anders doen?" Pauwen Ook Groenrijk zit op eenderde. John Lankhaar: „Duizend vierkante meter, en straks met de kerstbo men erbij wordt het 1500. Wat bij ons een nieuwe trend is: aandacht voor de natuur en voor echte plan ten binnen de kerstsfeer. Normaal hebben we een donkere opstelling, zodat de lichtjes mooi uitkomen, nu hebben we ook een binnenplein met daglicht. Dus energiezuiniger. Waar wij dit jaar flink mee uitpak ken is pauwen. De pauw is hele maal hip. Ik heb al ingekocht voor het voorjaar en de exotische, hoog potige vogels zetten helemaal door." Lankhaar is ervan overtuigd dat die trend ook zijn stempel drukt op kerst 2019. Dat betekent een Miami Florida-boom, met ka ketoes, ijsvogels, pauwen, rood borstjes, flamingo's en kolibri's. De uil is op zijn retour. Dat u het maar weet. dinsdag 6 november 2018 T Denies de Roos uit Vlis singen is er vroeg bij. FOTO'S FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Denies de Roos Het is net november en de besneeuwde kerstbomen staan al bij Intratuin in Vlissingen. Vier dagen heeft de rechtbank in Middelburg deze week uitge trokken voor de geruchtma kende zaak rond het transport van ruim 1100 kilogram cocaïne in een lading ananassap. De voornaamste verdachten gaven gisteren, op de eerste dag, wei nig helderheid over hun rol. Rolf Bosboom Middelburg - woordvoerster OM it 1 —v-S f 43SCS Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35