28 M VINCENT LUISTERT RADIO Een geloofwaardige plaat over een gebroken hart maker lukte Douwe Bob (25) pas toen hij zelf door liefdesverdriet werd overmand. En hoe. Hij vulde drie maanden met drinken en huilen. r DOUWE BOB HEARTBREAKPLAAT Vandaag vieren wij dat exact 99 jaar gele den de eerste radio-uitzending in Neder land plaatsvond, althans, de eerste die of ficieel in de krant was aangekondigd. Het was een liveshow vanuit de Beukstraat te Den Haag. Daar woonde ingenieur Hans Idzerda die met behulp van Philips een middengolfzender had gebouwd, waarmee hij zijn Soirée Musicale de ether in slingerde. De show begon met de Grena diersmars, beter bekend als Turf in je ransel. Een lekkere, energie gevende militaire mars. Dat moet wat geweest zijn zeg. Voor de eerste keer in de geschiedenis kon je muziek en stem men horen die van buiten de kamer kwamen waarin je zat, pure magie. Bijna niemand had nog een toestel, dus er werden op openbare plaatsen radio's neergezet. Tot in Engeland was Idzerda's zender te ontvangen. Dat bracht hem op het idee programma's speciaal voor de En gelse markt te gaan maken. Hij sloot een spon sorcontract af met een krant en in Londen werd in pubs en op pleinen naar Idzerda's zender ge luisterd. Hij was een pionier met zijn eerste com merciële station. Vijfjaar later werd hij keihard weggeconcurreerd, hij moest zijn faillissement aanvragen. Spice Girls gaan touren Muse naar Goffert Park ouwe Bob zet sterke koffie aan het kookeiland van zijn Amsterdamse loft in het Oostelijk Havengebied. Grijs alpinopetje op het hoofd, vest boven de strakke jeans. Enige vrouwelijk gezelschap is Tammy, Douwe Bobs eenogige shih tzu, vernoemd naar Tammy 'Stand by your man' Wynette. Sinds begin dit jaar woont de zan ger weer alleen, nadat zijn vriendin („Haar naam wil ik niet in de krant") er na een liefde van een halfjaar is vertrokken. De relatie is het onder werp van vrijwel elke liedtekst die hij sindsdien schreef en daarmee domi nant aanwezig op het album The shape ï'm in, dat vrijdag verschijnt. Een heartbreakplaat, zegt hij zelf. „Ik ben blij dat ik erover heb kunnen schrijven. Dat hielp mij en ik hoop dat het ook anderen helpt. Ik heb nooit geweten dat een gebroken hart zelfs fysiek zo veel pijn kan doen." „Ik heb vaker vriendinnen gehad en had ook al een tijdje samengewoond. Maar toen dat uitging, reageerde ik zoals ik dacht dat een rock-'n-roller dat moest doen: oké, het is over? Prima. Ik ben een bad boy en ga ge woon lekker naar de kroeg met mijn vrienden. Nu heb ik drie maanden op de bank zitten janken. Zo verliefd als op haar ben ik nog nooit geweest." „Ja, maar ik heb het er zelf naar ge maakt hoor. Ik begrijp prima waarom ze is weggegaan. Haar vertrek voelde voor mij als een glas koud water in mijn gezicht. Pas toen kreeg ik door wat voor potje ik er al die tijd van had gemaakt." „Op welk vlak niet? Ik was niet zo'n leuke jongen meer, was niet meer aardig tegen mijn vrienden, was ego centrisch. Zelfs mijn moeder zei het: 'Je bent veranderd.' Ik weet nog steeds niet waardoor het begon. Mis schien kwam het doordat ik na het Songfestival in 2016 non-stop heb doorgeknald. Halverwege vorig jaar besloten we even een stapje terug te doen. Tja, toen begon ik me dus ineens te vervelen. „En als ik me verveel, word ik ver velend en ga ik drinken. Niet dat mijn gedrag door de drank is te ver klaren, maar het hielp natuurlijk niet." Ik heb haar zelfs gehaat om hoe ze mij niet wilde. Vreemd, toch? „Ja. En hoe zwaar verliefd, realiseerde ik me eigenlijk pas toen ze weg was. Dit was mijn eerste harde afwijzing. Ik bedoel: ik had vaker een vriendin. Maar dit was anders. Uiteindelijk was het een ziekelijke relatie. In de zin dat ik mijn wereld eromheen bouwde. Dat begon leuk, maar werd uiteinde lijk negatief. Ik vertelde mezelf dat het juist goed was hoe ik mijn leven inrichtte, maar toen ze eenmaal was vertrokken, stortte het helemaal in elkaar." „Ik deed niets meer. Helemaal niets. En dat was het gevaarlijke. Ik ver veelde me. Ik stopte met schrijven. Ik weet niet eens meer hoe ik precies mijn dagen vulde. Zij ging naar haar studie. Dan vroeg ik: wanneer kom je thuis? Wat zal ik koken? En dan ging ik boodschappen doen en min of meer wachten tot ze er weer was." „Onwijs ja. Ik was altijd die coole dude, voor wie de meisjes moeite moesten doen. Ineens was het an dersom: ik wilde meer van haar dan zij van mij. En ik merkte het op een gegeven moment ook aan haar: die redt het prima zonder mij. Toen klampte ik me nog meer aan haar vast." „Ook dat, ja. Ik heb het flink verpest. Ik heb me als een egoïstische lui ge dragen." „Het klinkt tegenstrijdig, dat begrijp ik. Maar het heeft ook met mijn zelf beeld te maken. Ik was een kat in het nauw, denk ik. Op zoek naar bevesti ging of zo. Ik weet het ook niet." Een blik naar opzij. „Ik weet het even niet." „Mezelf verdoven door veel te drin ken. Mezelf afleiden. Ik lag op een ochtend in bad en moest weer hui len. Toen had ik er ineens genoeg van. Ik wilde weg. Heb mijn spullen bij elkaar gezocht, heb een taxi be steld en heb onderweg naar Schiphol een vlucht geboekt. „Het eerste wat me wat leek, was Curacao. Kuteiland, eigenlijk. Geen moer te beleven. Al na een halve dag wist ik niet meer wat ik met mezelf aan moest. Lag ik daar op het strand, terwijl ik daar helemaal niet van hou. Ik heb een maatje van me opgezocht die daar een bar heeft en heb twee weken achter de bar gewerkt. Puur vluchtgedrag natuurlijk. Ik kwam op die manier ook helemaal niet tot rust. Ook nadenken over mezelf lukte pas later." „Dat ik echt wat moest veranderen. Omdat ik anders alles stukmaak. En dan verlaten vrouwen op wie je ver liefd bent je dus. Door haar vertrek kon ik mezelf heel anders zien. Ik kan mijn eigen bullshit relativeren. Je Ik weet niet wat het zal worden, ik denk een baby Een paar jaar later, in 1930, behoorde de com merciële radio in Nederland alweer tot het verle den. De KRO, NCRV, Vara, Avro en VPRO waren opgericht en de beschikbare zendtijd, op twee zenders, was keurig verdeeld. Pas meer dan 55 jaar later zou er weer legaal commerciële radio in Nederland gemaakt mogen worden. Vanaf vandaag gaan we een jaar lang honderd jaar radio vieren. Ikzelf doe dat, samen met vriend en radiomaker Ger Jochems, met een podcast. Een podcast is een radioprogramma dat niet uitgezonden wordt via de ether. Het staat op een internetsite te wachten, net zolang tot jij tijd hebt om het te beluisteren. We gaan vijftig pro gramma's maken. Nou wou ik u/jou, lezer, of laat ik 'joe' zeggen, dat deed Jacques Plafond ook, wiens Ronflonflon uiteraard in onze podcast aan bod zal komen, ik wou joe vragen naar joe radioherinneringen. Mail ze naar het adres onder deze column. Het mogen ook herinneringen zijn aan volkomen mislukte programma's, vreselijke stemmen of ir ritante meningen, alles is welkom. Onze podcast wordt geen vroeger-was-alles-betershow. Bij voorbaat dank luisteraars, dat was het weer, tot de volgende week! Quote van de dag dinsdag 6 november 2018 GO 99 aa MUZIEK De Spice Girls gaan weer op treden. Mei C, Mei B, Emma Bunton and Geri Horner (voor heen Halliwell) geven in juni zes optredens in Engeland. Vic toria Beckham doet niet mee, zij heeft het te druk met haar andere werk. MUZIEK Stefan Raatgever Was het je eerste liefdesverdriet? En toen verliet ze je? Op welk vlak? A Douwe Bob. FOTO'S ERNST COPPEJANS Maar je werd in die tijd wel verliefd. Hoe gedroeg je je dan voor die tijd? Je werd afhankelijk van haar? Toch zeg je dat je het zelf hebt stukgemaakt. Hoe? Ben je ontrouw geweest? Waarom ga je vreemd als je zo waanzinnig verliefd bent? Wat deed je tijdens die drie maan den van verdriet? En wat bedacht je toen? Muse geeft donderdag 27 juni 2019 een concert in het Goffertpark in Nijmegen. De Simulation Theory World Tour begint 22 februari in Houston. De kaartverkoop voor Nijmegen begint vrijdag 16 november. De zwangere comé dienne Amy Schumer is de vele speculaties over de sekse van haar kindje inmiddels wel zat. Reageren? vincent@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 28