'Het kan echt héél hard gaan met Roest' Kramer is verslaafd aan het spelletje, maar ook aan winnen 27 Nadal niet bij ATP Finals Simmons: 4de Golden Glove 1steWB-goud Van Ruijven Sven Kramer had een rotweekeind bij de wereldbeker- kwalificatie, terwijl teamgenoot Patrick Roest excelleerde. Hoelang blijft schaatsen leuk voor Kramer, als hij die situatie niet weet om te keren? UITSLAGEN Douwe de Vries had contact met Sven Kramer, zijn vriend en al ja renlang ploeggenoot die op zondag balend thuiszat terwijl hij in Thialf de ïo.ooo meter had willen rijden. „Ik zei tegen hem: het zou ook niet goed zijn als je het nu wel prima had gevonden. Dan moet je jezelf afvragen of het topsportleven nog wat voor je is. Maar Sven baalde als een stekker. Dat zegt veel over zijn ambitie en de zin om er nog altijd alles uit te halen." Groot was zijn achterstand op Patrick Roest tijdens hun 5000 me ter vrijdag bij de kwalificatiestrijd voor de eerste wereldbekercyclus. Zondag zegde Kramer af voor de dubbele afstand. Hij kampt al jaren met herniaklachten. „Als de rug weigert, weet je aan de start al dat het niks wordt", zegt Erben Wen- nemars. „Ik heb wel te doen met Sven. Hij wil niet rijden als hij voelt dat hij niet kan winnen." Winnen is nooit vanzelfspre- kend, maar voor Kramer leek dat soms wel zo. Het alfamannetje van de ijsbanen was lang zó ongenaak baar dat hij bijna gewend is geraakt de beste te zijn. Nederlagen waren zeldzaam, werden vaak ontvangen als een schok. Van zijn 52 medailles op grote toernooien (Spelen, WK afstanden en allround, EK all round) waren er 41 van goud, tegen 5 zilveren en zes bronzen. Inmiddels is hij 32. De laatste ja ren verslaan Ted-Jan Bloemen en Jorrit Bergsma hem geregeld op de 10.000 meter. De uithaal van Roest met een baanrecord op de 5000 me ter - zijn domein - was een gevoe lige tik. Zou de veelwinnaar daar aan kunnen wennen? Gezegd moet worden dat Kramer in het voorsei zoen juist goed schaatste. Zo reed hij in Inzeil nog een baanrecord met 6.10,97. Een vorm waarmee hij wel degelijk had kunnen wedijveren met Roest. „Hij is beduidend beter dan vijfjaar geleden", vindt Wen- nemars. „Maar er is een verschil. Als Kramer vroeger goed was, hoefde hij vaak voor niemand bang te zijn. Nu is er Roest, die hem evenaart en misschien wel beter is." Of zoals Kramer het al verwoordde: „De concurrentie wordt beter. Ik kan mezelf minder veroorloven." Kanttekening Hij zei ook 'verslaafd te zijn aan het spelletje' en sloot een deelname aan de Spelen van 2022 niet uit. Wel plaatste hij een kanttekening. „Als ik niet meedoe om te winnen, gaat de lol er snel af Dan wordt de keuze voor mij ook makkelijker. Maar zo als ik me nu voel, wil ik heel graag weer fit worden en gaat het eigen lijk best wel oké. En waarom zou ik stoppen met iets waar ik zo veel plezier uithaal?" Pas als Kramer op de grote toer nooien wordt geklopt, begint er een nieuwe fase, denkt De Vries. „Maar ook in dat geval hoeft het niet met een te zeggen dat het schaatsen dan niet meer leuk is. Als dingen heel moeilijk zijn, haal je er soms meer voldoening uit. Verliezen zal wen nen worden omdat hij het niet ge wend is. Maar wanneer hij in goede vorm is bij de belangrijke toer nooien weet ik zeker dat hij het schaatsen nog fantastisch vindt." Rintje Ritsma vindt het enerzijds te vroeg om Patrick Roest na drie zeges bij de kwalificaties in Thialf uit te roepen tot nieuwe schaats- koning. Anderzijds kan de vier voudig wereldkampioen allround er ook niet omheen: Roest heeft alles in zich om de sport te gaan domineren. „Het juiste karakter, de perfecte omgeving, het ideale postuur." Roest wordt volgende maand 23. Johann Olav Koss, heer ser in de jaren negentig, won zijn eerste olympische plak op 23-jari- ge leeftijd. Dat was al een jaar later dan Roest, die in Pyeongchang zil ver (1500 meter) en brons (achter volging) won. Sven Kramer was er wel een paar jaar eerder bij dan zijn ploeggenoot, met zijn eerste olympische plak op 19 jaar en zijn eerste wereldtitel een jaar later. Roest heeft de ideale leerschool gehad, zegt Ritsma. „In een ploeg met Kramer als meester en Kjeld Nuis als tweede boegbeeld, die veel aandacht wegneemt. In een andere ploeg was Roest al kopman geweest, nu heeft hij in de scha duw en ontspanning kunnen rij pen. Nu komt er een moeilijkere periode; iedereen let op hem. Maar zeker in het allrounden zie ik hem de komende jaren heersen. Op de 1500 meter kunnen Denis Joeskov en diverse Nederlanders het ge vecht aan. Maar op de langere af standen is dat alleen Kramer, mits fit. Roest heeft het beste lijf voor die afstanden, een wielrentype. Waar Kramer misschien te groot is, zeker voor de hooglandbanen." De WK allround, in maart in Calgary, worden zeer interessant. Met vier goede afstanden zou Roest de koppositie van Shani Da- vis in de Adelskalender, de we reldranglijst over de vier allround afstanden, kunnen aanvallen. Ritsma: „Roest heeft de snelheid voor een goede 500 meter, maar reed in Thialf ook een snelle 10 ki lometer. Hij is de complete all- rounder. Het kan wel eens heel hard gaan met hem." dinsdag 6 november 2018 TENNIS Rafael Nadal heeft zich afgemeld voor de ATP Finals in Londen. De 32-ja- rige Spanjaard is niet fit genoeg om te kunnen spe len bij het eindejaarstoer- nooi met de beste acht tennissers van het seizoen. Hij heeft een buikspierbles sure en laat zich opereren aan een enkel, waarvan hij al enige tijd af en toe last heeft. HONKBAL Andrelton Sim mons (foto) heeft voor de vierde keer een Golden Glove gekregen. De 29-ja- rige Antilliaan, international van Oranje, werd net als in 2013, 2014 en 2017 geko zen tot beste korte stop van de American League. Simmons plaatste zich met Los Angeles Angels niet voor de play-offs. Hij kreeg op zijn positie de voorkeur boven Xander Bogaerts, die met Boston Red Sox de World Series won. SHORTTRACK Lara van Ruijven en Suzanne Schul- ting hebben op de slotdag van de eerste wereldbeker wedstrijden in Calgary goud gepakt op de 500, respectievelijk 1000 meter. Voor Van Ruijven was dat het eerste individuele goud ooit in de wereldbeker. SHORTTRACK Calgary. WB. Mannen, 500 m: 1. Wu (Chn) 39,915,2. Azjgalijev (Kaz) 40,136,3. Liu (Hon) 40,194. Niet in finale: 17. Knegt, 18. Bruns- mann. 1000:1. Liu (Hon) 1.24,818, 2. Park (ZKo) 1.24,868, 3. Ren (Chn) 1.24,883; 9. De Laat 1.27,148. Niet in finale: 27. Breeuwsma; 35. Emons. 5000 aflossing: 1. Hongarije 6.28,625 (WR), 2. Zuid-Korea 6.28,857,3. Nederland (Breeuws ma, Visser, De Laat, Knegt) 6.28,879. Vrouwen, 500 m: 1. Van Ruijven (Ned) 43,070,2. Fan (Chn) 43,214, 3. Charles (Can) 43,575. Niet in finale: 12. De Vries; 17. Velzeboer. 1000:1. Schulting (Ned) 1.29,257,2. Prosvirnova (Rus) 1.30,350,3. Pier- ron (Fra) 1.30,419; 7. Aardoom 1.31,832. Niet in finale: 20. Van Kerkhof. 3000 aflossing: 1. Rus land 4.03,925,2. Zuid-Korea 4.03,966,3. Canada 4.05,267, 4. Nederland (Van Ruijven, De Vries, Van Kerkhof, Schulting) 4.14,952. Gemengd, aflossing: 1. China 2.38,245,2. Nederland (Breeuws ma, De Vries, Knegt, Schulting) 2.38,492, 3. Zuid-Korea 2.38,827. Hoelang vindt Sven schaatsen nog leuk? Lotto. JUMBO Pim Bijl Rotterdam Sven Kramer heeft het niet naar zijn zin na de 5000 meter, die hij vrijdag in Thialf ruim ver loor van Patrick Roest, fotoanp Patrick Roest heeft alles in zich om het schaatsen de komende jaren te domineren. Zegt voor malig wereldkampioen Rintje Ritsma in een terugblik op de kwalificatiestrijd voor de we reldbeker in Heerenveen. Rik Spekenbrink Rotterdam Patrick Roest heeft het ideale lijf voor de langere afstanden, vindt Rintje Ritsma. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27