Blijf kijken naar je eigen fouten en zwakheden Een ander wordt niet zwakker van jouw arrogante optreden, integendeel 21 René Diekstra Diekstra ziet een groot verschil tussen twee mannen die in termen van macht denken: Trump en Machiavelli. En zo zijn er nog andere trucjes om iemand af te leiden. „Als iemand bang is te kokhalzen, tip ik om bij voorbeeld de tafel van 8 te maken. Of om de beurt je linker- en rechterbeen iets omhoog te tillen. Is ook nog eens goed voor je buikspieren", zegt ze. Kindertaal Voor kinderen heeft Haagedoorn zo haar methodes. „Ik laat van tevoren alle geluidjes horen die de apparaten maken. Of ik doe op hun nagel voor hoe ik een laagje lijm over hun kies leg." Ook past ze haar woordgebruik aan. „Ik heb het niet over boren, maar over de kies poetsen met shampoo. Of ik noem de verdoving een slaap- middeltje. Dat klinkt liever." De tijd nemen voor de patiënt en vanuit hun perspectief denken: dat heeft lange tijd niet in het vakgebied gepast O- Haagedoorn: „In veel prak tijken is efficiëntie nog steeds het belangrijkste. Veel tandartsen heb ben burn-outklachten, omdat ze de hele dag door mensen behandelen. Tien minuten per patiënt. Met de aangesloten tandartsen van het Lieve Tandarts-platform slaan we, denk ik, een andere weg in. Dat ik daardoor wat inkomsten misloop omdat ik minder productie draai, is dan maar zo." Voor Astrid Verkaik is de Lieve Tandarts in elk geval een zegen, zegt ze even later in de wachtkamer. „Ruim twintig jaar heb ik allerlei smoesjes bedacht om niet te hoeven gaan. Nu ik de behandelingen bij Stephanie doe, denk ik: ben ik daar nou zo bang voor geweest?" II et is moeilijk nederig te zijn als je I zo goed bent als ik, liet (ex-)wereld- I kampioen boksen, Mohammed Ali, I zich eens ontvallen na weer een ge- I wonnen wedstrijd. Het is een spreuk die ook Donald Trump op het lijfis geschreven. De komende dagen zullen we dat zien als de uitslagen van de verkiezingen voor Senaat, Congres en gouverneurschappen worden ver werkt. Volgens velen geven ze vooral weer hoe het Amerikaanse volk oordeelt over Trump. Hij weet dat allang. Waar hij verliest, komt dat door bedrog of de nepmedia. Waar hij wint, is dat door zijn uitstekende beleid. Over dat beleid ge sproken: inmiddels is duidelijk dat hij alle ken merken heeft van een arrogante persoonlijk heid. Hij (re)ageert bijna dagelijks intimiderend en woedend. Hij is uiterst lastig in de omgang, want hij is vaak onvoorspelbaar. Het ontbreekt hem aan goedmoedigheid en empathie. Hij is uiterst dominant, schept er behagen in anderen te vernederen, maar vooral om ze angst aan te jagen. Zo heerst sinds Trumps aantreden in het Witte Huis een angstcultuur - veel stafleden vrezen op staande voet te worden ontslagen (you arefired!). En vanuit het Witte Huis wordt voortdurend gepoogd de wereld - zowel personen, bedrijven, organisaties als landen - angst aan te jagen. Als de Italiaan Niccolö Machiavelli (1469-1527), de invloedrijkste denker op het gebied van machtspolitiek, zich over de president zou uitspreken, dan zou hij, denk ik, zeggen: 'De combinatie van jezelf overschatten en anderen onderschatten, brengt je er gemakkelijk toe anderen te beledigen, te intimideren en te ver nederen. Dat is een kardinale fout, omdat jouw arrogante optreden de ander zijn kracht niet ontneemt en hem op geen enkele manier te genhoudt, maar hem vastbesloten maakt vroeg of laat de rekening met jou te vereffenen. Het is ook dom, omdat je eigen arrogantie je ertoe verleidt je ogen te sluiten voor je eigen zwak heden en fouten'. Arrogant als Trump is, vindt hij het geen probleem dat hij een handje helpt onze planeet onzekerder en angstiger te maken. Eerder een bewijs voor zijn 'enorme' betekenis. dinsdag 6 november 2018 GO FOTO JEAN-PIERRE JANS T Astrid Verkaik kan de behande ling aan bij haar Lieve Tandarts. Sommige tandartsen voelen weer- stand tegen de Lieve Tandarts. Na- wijn: „'Wat een onzin!' - zeiden ze. Een tandarts hoort doortastend, zelfverze kerd, kwalitatief te zijn. Ik denk dat een tandarts tegenwoordig lief kan zijn voor zijn patiënten, en toch professioneel." Tandartsen betalen 95 euro per maand om het keurmerk te mogen dragen. Is het dus te koop? Nawijn: „Nee, je krijgt het keurmerk op basis van ons vooronderzoek en dat is een strenge se lectie: ik heb al de nodige mensen afge wezen." Nawijn heeft lang getwijfeld de patiënt een bijdrage te laten betalen, maar besloot dat niet te doen. Reageren? rene.diekstra@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21