GEZOND Eindelijk een gezond gebit Vraag het onze specialisten 20 Ben jij een van die 3 miljoen Nederlanders die niet naar de smoelendokter durft? Sinds een jaar kun je naar de Lieve Tandarts, die je behandelt met geduld en wijsheid. Vandaag ligt Astrid Verkaik in de stoel. In 'Boer zoekt vrouw' lijkt liefde wel een wedstrijd Met mijn burn-out ben ik privé ook de weg kwijt, kan dat? Kan ik ook een meningokokken- vaccinatie krijgen? Als Astrid Verkaik (53) met een gezellige groet de praktijk van tandarts Stephanie Haagedoorn (31) binnenstapt, schijnt er een fel herfstzonnetje door de ramen en zingt Alain Clark op Sublime FM over zijn vader. Ze komt vanuit haar woonplaats Zuidoostbeemster haar nieuwe tandprothese in Volendam passen: een plaatje dat tegen haar gehemelte klemt met drie kunst- kiezen links en drie rechts. „Ik leg je achterover hoor", zegt Haagedoorn, terwijl ze de tandarts stoel bedient. Haar patiënt ligt er ontspannen bij, de handen rustig op haar buik, de benen over elkaar geslagen. Nü vindt ze het geen pro bleem meer om in die stoel te liggen, maar jarenlang was dat wel anders. „Ik denk dat dat kwam door mijn vorige tandarts, een man die nogal grof te werk ging. Ik zie het nog voor me: hij zou een tand trekken en hing met zijn hele gewicht aan die kies om hem eruit te krijgen. Van dat beeld heb ik lang last gehad." Prettig Verkaik bezocht anderen, onder wie een speciale angsttandarts, maar tel kens bleef het bij één bezoek. „Dan durfde ik niet verder." Door de controles uit te stellen, kreeg ze ontstekingen, die verschil lende tanden aantastten. Toen ze op Facebook een advertentie voorbij zag komen van een 'lieve' tandarts, O sprak haar dat meteen aan. „Ik wil inderdaad dat mijn tandarts lief is." Ze maakte een afspraak met tandarts Haagedoorn. Q Samen stelden ze een behandel plan en een planning op, met uitein delijk een gedeeltelijke tandprothese voor zowel de boven- als onderkaak. Het bovengedeelte is zo goed als klaar na vijf sessies. Ook al moesten er kiezen worden getrokken, Verkaik vond het geen probleem. „Stephanie zegt van tevoren wat ze doet, dat vind ik heel prettig. Ik mag mijn hand opsteken als ik een pauze wil, maar dat is bijna nooit nodig." Angstpatiënten Haagedoorn is sinds een jaar aan gesloten bij het Lieve Tandarts keurmerk, maar stond daarvoor ook al bekend als een tandarts die goed omgaat met bange patiënten. „Ik denk dat de helft van mijn cliën ten angstig is, of beter gezegd: was. Want na één behandeling zijn ze er vaak al vanaf." Volgens cijfers van de Lieve Tand arts bezoeken 3 miljoen Nederlan ders zelden of nooit de tandarts, 800.000 mensen voelen zich ex treem angstig. „Controleverlies is het grootste thema", zegt Haage doorn. „Ze denken dat als de tand arts de stoel achterover zet ze geen invloed meer hebben op wat er gebeurt. Ze zijn bang voor pijn, de verdoving, of dat ze moeten kok halzen." Door de tijd te nemen en duidelijk te communiceren over wat er gaat gebeuren, demp je volgens haar al veel angst. „Als mensen voor het eerst komen, nemen we de tijd voor een praatje. Waar ben je bang voor? Wat roept die angst op? Als de tand artsstoel al te veel associaties op roept, bespreken we dat in de wacht kamer." Met een behandelplan, in clusief kostenplaatje, gaat Haage doorn aan de slag. „Soms doen we het heftigste eerst. Bij andere patiën ten moet ik beetje bij beetje vertrou wen winnen en begin ik met een simpele schoonmaakbehandeling. Verder klets ik altijd zoveel dat mensen niet eens merken dat ze een verdoving krijgen." Bij kinderen iaat ik van tevoren alle geluidjes horen die mijn apparaten maken dinsdag 6 november 2018 GO Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. Liefdesexpert Bedrijfspsycholoog Huisarts Jan Drost Ellen Huijsmans Rutger Verhoeff Liefde mag wat mij betreft het tegenovergestelde van een wedstrijd zijn. Op steeds meer gebieden in ons leven vinden we competitie normaal of on vermijdelijk. Collega's worden gezien als concurrenten en an dere zzp'ers als niet te vertrou wen vijanden. De strijd houdt niet op na werktijd: ook in onze liefdesrelaties worden we aan gemoedigd tot een vergelij kend warenonderzoek, hierbij geholpen door televisiepro gramma's en apps als Tinder. De liefde als markt en strijd. Dat brengt een voortdurende onrust en onzekerheid. Heb ik de beste keuze gemaakt? Loopt er niet een nog leukere, mooiere, spannendere man of vrouw voor mij rond? Blijft de ander wel tevreden met mij? Wanneer word ik ingeruild voor een beter exemplaar? Juist in een samenleving die lijdt aan een grenzeloos uit dijend concurrentiedenken zou de liefde geen wedstrijd moe ten zijn, maar een oase van rust, veiligheid en acceptatie, een eiland in de haaienzee van vergelijkingen en vergeleken worden. Zo'n liefde kent alleen winnaars en is goed voor ie dereen. - Jan Drost Burn-out zien we steeds meer als een identiteitsvraagstuk. Het lukt ons niet meer te vol doen aan het beeld dat we hooghouden. We raken onszelf kwijt en datgene waarin we ge loven. Als je bent opgebrand, lukt het niet meer om thuis te komen bij jezelf, bij je eigen waarde en je eigen waarden. De steun van je omgeving is essentieel, net als de hulp om die identiteit op te bouwen. Be geleiding mag erop gericht zijn krachten en waarden weer te leren kennen en benutten. Zowel in werk als privé. Dan voel je je thuis bij jezelf en kun je opbloeien. Als je omgeving, privé en op het werk, daarvoor openstaat, geniet zij mee van je nieuwe 'ik'. Het is belangrijk verder te kijken dan stress hantering, time-management en klachtenreductie. -Ellen Huijsmans De meningokok is een bacterie die zich meestal bevindt in neus- en keelholte van ge zonde mensen zonder ziekte verschijnselen te veroorzaken. Komt deze bacterie in de bloedbaan of in het zenuwstel sel terecht, dan kunt u er ern stig ziek van worden door bij voorbeeld bloedvergiftiging of een hersenvliesontsteking. De eerste verschijnselen lijken vaak onschuldig: verkoudheid, een grieperig gevoel. Daarna kan het snel overgaan in hoge koorts, nekstijfheid, luierpijn bij jonge kinderen en onderhuidse bloedinkjes. We kunnen de bacterie aan el kaar doorgeven via druppeltjes uit de neus- en keelholte. Denk aan hoesten, niezen en zoe nen. Sinds 2002 zit de vacci natie tegen meningokken type C - er zijn namelijk meerdere types - in het rijksvaccinatie programma. Vanaf 14 maanden kreeg je de prik aangeboden. Sinds dit jaar is het vaccin ver vangen door een die bescher ming biedt tegen vier soorten meningokokken. Jongeren die 14 jaar worden, krijgen het aangeboden. Wilt u zelf een prik halen bij uw huisarts, dan kan hij of zij het voor u bestellen en u inenten op eigen verzoek. Het wordt dan niet door de overheid ver goed. -Rutger Verhoeff Ook een vraag? Mail naar zo@persgroep.nl Bang voor de tandarts? Kies een lieve Jan Henk Na- wijn, een onder nemer uit Bergen, bedacht de Lieve Tandarts. Dochter Sarah (21), die een verstandelijke be perking heeft, bracht hem op het idee. Een tandarts in Groningen behan delde haar met veel zorg. Op de terug weg zei ze: wat een lieve tandarts. Zo is de naam geboren. De Lieve Tand arts bestaat een jaar. Het werkt als keurmerk en bemid delingssite. Patiën ten op zoek naar een geduldige tand arts melden zich op de website. Het platform koppelt hen aan een van de 65 aangesloten 'lieve' tandartsen. 75 procent van de klanten is vrouw. Of een tandarts zich mag aan sluiten, checkt Jan Henk Nawijn op drie manieren. „We bekij ken onlinebeoorde- lingen, de tandarts vult een uitgebreide vragenlijst in en wij gaan langs voor een bezoek. Daaruit rolt een cijfer en dat mag niet onder de 8 zijn." JETTE PELLEMANS -STEPHANIE HAAGEDOORN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20