VVD wil nieuwe kerncentrales OM en leerplicht komen tot inkeer: beter hulp geven dan straffen Aanbieding! TIMELESS® Rutte ontvangt Vlaamse vrienden DEN HAAG Er moeten nieuwe kerncentrales ko men in Nederland. Alleen dan kunnen de ambitieuze klimaatdoelen in ons land worden gehaald. Dat zei WD-leider Klaas Dijkhoff gisteravond in een uitzen ding van Nieuwsuur. Dijkhoff zegt de groei van wind- en zonne-energie toe te juichen, maar ziet geen enkele andere mogelijke combinatie dan met kern energie. „Alleen in zo'n pakket weten we zeker dat we genoeg elektriciteit krij gen en toch de uitstoot van CO2 fors terugdringen", gaf hij aan. Of die ideeën realis tisch zijn, is de vraag. Coali tiegenoten Christenunie en D66 trapten gisteravond al hard op de rem. Ze wijzen op de kosten en het pro bleem van afVal. Kernener gie is tot nu toe nooit ge noemd in de plannen om aan de strenge klimaatdoel stellingen te voldoen. En er staat niks over in het regeer akkoord. De enige kerncen trale van Nederland staat op dit moment in Borssele. Het bouwen van een nieuwe kost volgens deskundigen 8 tot ro miljard euro en duurt ongeveer tien jaar. Premiers Nederland en Vlaanderen hebben 'warm contact'. »zeeland4 We zijn nog maar net aan november begonnen, maar in winkels (en met name tuincentra) is het al volop kerst. Voor sommige mensen kan die tijd niet vroeg genoeg beginnen. Ook bij Denies de Roos uit Vlissingen staat de boom al in de kamer. Elk jaar moeten duizenden ouders en leerlingen voor de rechter ver schijnen wegens schoolverzuim. Dit jaar zijn dat er honderden min der. Dat blijkt uit cijfers van de Raad voor de Rechtspraak die deze krant heeft opgevraagd. Terwijl er vorig jaar 3240 rechtszaken waren, staat de teller tot en met september op 1930. Als het zo doorgaat, komt het aantal strafzaken rond de 2600 uit, een daling van zo'n 19 procent. Justitie en vereniging van leer plichtambtenaren Ingrado zijn tot inkeer gekomen waar het gaat om het bestraffen van spijbelaars. Ze merken dat het lang niet altijd zin heeft om jongeren en/of hun ou ders een taakstraf of fikse boete (maximaal 3700 euro) op te leggen. Het Openbaar Ministerie (OM) constateert dat jongeren die spijbe len vaak met meerdere problemen worstelen, niet alleen in het onder wijs maar ook thuis. Het schoolver zuim is daarvan een symptoom. Het werkt dan beter om zorg te ver lenen dan om te straffen, stellen ze. „Het is beter om jongeren vooraf Het is beter jongeren vooraf te laten inzien waarom school belangrijk is te laten inzien waarom het belang rijk is om naar school te gaan dan een strafzaak op te leggen", aldus Carry Roozemond, voorzitter van Ingrado. Vorig jaar maart maakten betrok ken partijen, waaronder het OM en leerplichtambtenaren, afspraken over de nieuwe koers. Ze leggen al leen nog straffen op als leerlingen op geen enkele andere manier terug naar school zijn te krijgen en niet vrijwillig meewerken. Roozemond: „Soms willen ouders juist dat we een strafzaak aanspannen, omdat kinderen hulp weigeren." Jarenlang kregen ouders en leer lingen juist wél straffen opgelegd. Wat oud-advocaat in het jeugdrecht Marije Jeltes, nu docent aan de Uni versiteit Leiden, betreft had het aan tal rechtszaken al veel eerder moe ten worden verminderd. „Ik ervaar dat vooral kinderen uit lagere soci aal-economische klassen geraakt worden door vervolging om leer- plichtverzuim. Ik heb gevallen ge zien waarbij ik me afvroeg of de school niet veel eerder in had moe ten grijpen. Neem eenoudergezin nen, waar de ouder 's ochtends vroeg weg moet om te gaan werken. Als de school pas in een laat stadium contact opneemt, kan verzuim lang onopgemerkt blijven." P15 Glashandel MELIESTE Nieuwsmedia ZEELAND 2 Minder spijbelaars voor rechter Het aantal ouders en leerlingen dat wegens schoolverzuim voor de rechter moet komen, daalt hard. Oorzaak: justitie en leer plichtambtenaren bieden het spijbelende kind eerst hulp aan. Ellen van Gaaien Carla van der Wal Den Haag Carry Roozemond, Ingrado kalkwerend douchecabineglas Bezoek onze stand op de Contacta (401) Ronduit warm voor de tijd van 18°C het jaar pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1