M 16 Blokkadeacties tegen de hoge brandstofprijs In heel Frankrijk worden deze maand snelwegen geblokkeerd. Het protest is georganiseerd door gewone Fransen, met name om de hoge dieselprijs. Kort Vopak Shell DPA PostNL riscillia Ludosky (32) I moet regelmatig voor I haar werk met de auto op stap. Ze is on derneemster. Begin dit jaar drong het ineens tot haar door. „Als ik m'n auto voltank, kostte dat vorig jaar 45 euro en nu betaal ik 70 euro." Ze wilde weten waaróm de brandstof zo duur is. Ze zocht op internet en kwam er achter dat ze veel geld aan de over heid betaalt. „Ik dacht dat 20 pro cent van de benzineprijs uit belas tingen bestond, maar het bleek 60 procent te zijn!" In een jaar tijd is de dieselprijs 20 procent gestegen. Ze was boos, startte een petitie, en ontketende daarmee onbedoeld bijna een volksopstand. Haar peti tie voor lagere prijzen aan de pomp is al door meer dan 744.000 Fransen ondertekend. En daar bleef het niet bij. Als ik mijn auto voltank, kostte dat vorig jaar 45 euro en nu betaal ik 70 euro Een grote belangenvereniging van automobilisten startte een tweede actie: iedereen werd gevraagd zijn of haar benzinerekening naar pre sident Macron op te sturen. De standaard-protestbrief om erbij te voegen werd in één maand 700.000 keer gedownload. En daarna volgde het slotstuk: twee vrachtwagenchauffeurs de den op sociale media de oproep om op zaterdag 17 november snel wegen te blokkeren, ook vanwege de hoge dieselprijs. „Ik woon niet in een grote stad waar overal openbaar vervoer is", zei trucker en initiatiefnemer Bruno Lefèvre. „Als ik een stokbrood wil kopen, moet ik 5 kilometer rijden naar de dichtstbijzijnde bakker." Het initiatief werd onmiddellijk overgenomen: overal doken lokale actieplannen op. Op dit moment zijn op vierhonderd plaatsen in Frankrijk blokkadeacties voorzien op yj november, van Cannes aan de Middellandse Zee tot Duinker ken aan de Belgische grens. Koopkracht Uit een opiniepeiling blijkt dat 78 procent van de Fransen de blokka des 'terecht' vindt. De reden: de stijgende dieselprijzen gaan ten koste van de koopkracht. „Ik ben niet verbaasd dat zo veel mensen ontevreden zijn. Maar ik ben wel verbaasd dat zo veel mensen ook echt in actie willen komen", zei onderneemster Ludosky. President Macron en zijn rege ring zien zich dezer dagen gecon fronteerd met een breed gedragen Alles duurder in Turkije De inflatie in Turkije is in oktober gestegen naar een duizelingwekkende 25,24 procent. De prijzen van voedsel stegen met 29,3 pro cent. Ook energie, transport, kleding en an dere diensten en producten werden fors duurder voor Turkse consumenten. De Turkse lira is stevig in waarde gedaald door zorgen over het monetair beleid en de diplo matieke crisis tussen Turkije en de VS. Geldautomaten worden geel De geldautomaten verschieten de komende maanden van kleur: de meeste worden geel. Tegelijkertijd zal het aantal flappentappen flink worden teruggebracht. ING, ABN Amro en Rabobank gaan de krachten op het gebied van de geldautomaten bundelen. De nieuwe bankneutrale 'Geldmaat' wordt knalgeel. Vanaf 1 januari worden de oude apparaten vervangen. Flitsen BRIEFVERKEER NEEMT VERDER AF Postzegel 4 cent duurder Voor een gewone postzegel moet vanaf r ja nuari 87 cent worden neergeteld. Dat is een verhoging van 4 cent. PostNL zegt niet aan een prijsverhoging te ontkomen, omdat an ders de bedrijfsvoering in gevaar komt. Met name het briefverkeer neemt al jaren af. Ook andere tarieven worden verhoogd. Het laagste frankeertarief stijgt naar 8r cent. Een aangetekende brief gaat 8,45 euro kosten. Eerder stoppen met werken Ruim 70 procent van de werkenden hoopt al voor de AOW-gerechtigde leeftijd te kun nen stoppen met werken. Een deel van hen is al aan het sparen om dat mogelijk te ma ken. Dit wijst de Pensioenmonitor van Wij zer in geldzaken uit. Volgens de organisatie lijkt er elk jaar meer aandacht te komen voor het pensioen. „We zien dat steeds meer mensen op de website actief op zoek zijn naar informatie over hun pensioen." Ferrari heeft in het derde kwartaal 2262 (peperdure) auto's verkocht, zo'n 10 procent meer dan in 2017. Het nieuwste model, de Ferrari Portofino, en de 812 Superfast wer den het meest verkocht. De Nederlander Otto de Bont wordt de nieuwe topman van afvalverwerker Renewi. Peter Dilnot treedt in maart volgend jaar terug. Renewi ontstond eerder uit de fusie van de Britse Shanks Group en het Neder landse Van Gansewinkel. O m Het tankopslag- bedrijf was de grootste stijger in de AEX. m Het olie- en gasconcern deed goede zaken op de eer ste beursdag van de week. 18 Door krapte op de arbeidsmarkt kampt de deta- cheerder met een tekort aan professionals. in dinsdag 6 november 2018 De koers van het postbedrijf kende gisteren uitschie ters naar boven en beneden. Boze Fransen gooien het land op slot Frank Renout Parijs -Priscillia Ludosky, onderneemster LIRA FORS IN WAARDE GEDAALD BANKEN GAAN SAMENWERKEN MENSEN SPAREN EXTRA VOOR PENSIOEN ;CUMHORlYET

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16