'Wilders mag gewoon beledigen' IS reorganiseert zich in de luwte in Turkije 15 Schoolverzuim van scholier met angstaanval na vijfjaar alsnog voor rechter Na een scheiding van zijn ouders kreeg Tim (13)* angstaanvallen. Hij durfde niet meer naar school. Een leerplichtambtenaar zette druk om de scholier weer de klas in te krijgen, maar keek niet naar zijn psychische problemen. Nu, vijf jaar later, loopt alsnog een rechtszaak wegens schoolverzuim. Het voelt zo dubbel. Anja* ziet dat haar zoon er door heen zit. Tegelijkertijd voelt ze de hete adem van leerplicht in haar nek om hem tóch naar school te krijgen. „Ik zag dat hij niet meer functioneerde. Hij kon niet meer. Maar hij moest naar school. Het veroorzaakte zoveel stress. Ik pro beerde hem zelfs naar school te brén gen." Lange tijd is niet duidelijk wat Tim mankeert. Hij krijgt last van angstaan vallen, durft daardoor niet meer naar school. „Het leek alsof hij een burn-out had, maar daar werd weinig mee ge daan. Als een werknemer ziek wordt, moet die naar de arbo-arts, maar zo'n kind moet maar naar de lessen", vertelt Anja. De scholier wisselt van school. Even gaat het goed en herpakt hij zich. Maar als hij door een griepje thuis komt te zitten, komen de angstaanvallen terug en begint de ellende opnieuw. „We kre gen dezelfde leerplichtambtenaar ach ter ons aan. Die was heel fel tegen ons, benadrukte de hele tijd wat er bij ons mis ging. Maar ze keek helemaal niet naar wat er op school gebeurde. Jonge ren en ouders worden opgejaagd terwijl alle andere betrokken partijen weinig tot geen verantwoording afleggen. Het was een heel vervelend traject", conclu deert Anja. Juist daarom hebben justitie en leerplicht het roer omgegooid. Ze merken dat het bestraffen van school verzuim niet altijd zin heeft, omdat er veelal meer problemen spelen, bijvoor beeld thuis. Ze willen daarom eerder zorg bieden in plaats van een straf op leggen. Desondanks komen er dit jaar nog steeds meer dan 2000 ouders en jonge ren voor de rechter wegens spijbelen. Onderwijsadvocaat Dik Berkhout van Jurion ziet dat met name de zwaarste dossiers overblijven. „Over sommige zaken verbaas ik me nog steeds hoor", zegt hij. „Ik heb bijvoorbeeld meege maakt dat een jongen in een gesloten jeugdinrichting zat, niet naar school ging en ook niet naar zijn ouders luis terde. Wat ze ook probeerden. Toen is leerplicht achter die ouders aan gegaan, terwijl ze écht hun best deden." Plek Zijn kantoor staat ook veel ouders bij met kinderen voor wie geen geschikte plek op school is te vinden waardoor ze thuis komen te zitten. Berkhout: „Maar je ziet ook dat ouders - met name hoog opgeleide - zich niet laten wegzetten door een leerplichtambtenaar als dat in hun ogen oneerlijk is. Dan loopt het he lemaal mis in de communicatie." Na vijfjaar tobben, is de zaak van Tim Als een werk nemer ziek wordt, gaat hij naarde arbo-arts. En zo'n kind moet wel naar school voor de zomer voor de rechter ge bracht. Ook al volgt hij inmiddels drie dagen per week volwassenenonder wijs en weet hij wat hem mankeert. Tim had grote moeite met de schei ding van zijn ouders, waardoor de pro blemen ontstonden. Door de druk van de leerplichtambtenaar is zelfs een trauma ontstaan. „Hij heeft goede zorg en gaat weer fluitend naar school", merkt zijn moeder. Ze snapt niet waarom Tim alsnog voor de rechter moet verschijnen. „Zorgverleners heb ben geconstateerd dat stress en druk niet goed zijn voor hem. En toch wil het OM een voorwaardelijke taakstraf opleggen om te voorkomen dat hij weer uitvalt. Dat hem een straf boven het hoofd hangt, geeft weer stress." De namen van Anja en Tim zijn gefingeerd wegens de privacy van de scholier. Op de redactie zijn de echte namen bekend. Dat stelt de Nederlandse inlichtin gendienst AIVD in een opmerke lijke constatering over Navo-part- ner Turkije in de gisteren versche nen publicatie De erfenis van Syrië. „De Turkse autoriteiten treden wel iswaar op tegen zowel IS als al- Qaeda, maar geven prioriteit aan het bestrijden van bijvoorbeeld de PKK. IS kan de relatieve rust in Tur kije gebruiken om plannen te sme den om zijn nog aanwezige inter nationale ambities opnieuw vorm te geven." De PKK is een Koerdische orga nisatie die geregeld aanslagen pleegt op Turks grondgebied. De grens tussen Turkije en Syrië werd de afgelopen jaren door jihadisten juist vooral gebruikt om naar Syrië te komen. Nu het kalifaat verloren is, komen sommigen weer terug. Enkelen van hen worden opgepakt en vastgezet, onder wie zeker vier Nederlanders. Anderen verblijven er in de luwte of komen terug naar Europa. De 'ademruimte en bewe gingsvrijheid' die IS krijgt in Tur kije is een van de redenen dat Ne derland en Europa nog jaren zullen moeten leven met de dreiging van een terroristische aanslag door jiha disten. „Die dreiging lijkt een structureel onderdeel van de Euro pese samenleving te zijn geworden, het is het nieuwe normaal." Want dat het kalifaat van IS in Sy rië in elkaar is geklapt, heeft er niet voor gezorgd dat de terreurorgani satie geen bedreiging meer vormt voor het Westen. „IS weet zich aan te passen aan de nieuwe, maar voor de organisatie zeer vertrouwde werkelijkheid: die van een onder grondse opstand." De inlichtingendienst conclu deert dat er sinds oktober 2017 wel minder aanslagen door IS zijn ge pleegd in het Westen, maar dat de dreiging blijft. Interessante poging, maar vergeet 't maar. Dat is de korte reactie van jurist Charlotte Meindersma op het nieuws dat Turkse moskeeën Twitter vragen PVV-leider Geert Wilders van het platform af te gooien. Meindersma: „Eén tweet weghalen zou in theorie nog kun nen. Maar een heel account wis sen? Dat gaat tegen het bestaans recht van sociale media in. Die willen mensen juist de kans geven zich te uiten." En Twitter vragen om één enkele opmerking van Wilders te verwij deren zou in dit geval ook nog wel eens heel lastig kunnen blijken. Zelfs als het gaat om een voor mos lims zeer kwetsende uitspraak als 'Mohammed is een pedofiel'. Soci ale media grijpen namelijk volgens advocaat Nick Vrugt niet graag in. „De vrijheid van meningsuiting is groot." En dat het in dit geval om de mening van een politicus gaat, telt extra. Rejo Zenger (Bits of Freedom): „Politici spelen nu een maal een belangrijke rol in het maatschappelijke debat." Bij de strafrechter maken de Turkse organisaties waarschijnlijk ook weinig kans. Kijk maar naar de heisa rond het 'minder Marokka- nen'-proces, zegt Meindersma. „Er Een heel account wissen? Dat gaat tegen het bestaansrecht in van sociale media is veel tijd overheen gegaan vóór het OM tot vervolging overging. En dat Wilders veroordeeld werd, had vooral te maken met de bele diging van een hele groep. Daar is bij zo'n Mohammed-opmerking geen sprake van." Ook de civiele rechter zal niet snel ingrijpen. „Die kijkt vooral of een persoon of een groep directe schade heeft gele den." Het hele punt: politici én ge wone burgers mogen op sociale media gewoon veel. Er zijn maar een paar dingen die de rechter te ver gaan. Vrugt: „Je handelt eerder onrechtmatig als je iets als feit pre senteert dan als mening en als je 'onnodig' kwetsende woorden ge bruikt. Voorbeeld: je kraakt het restaurant waar je hebt gegeten af. Dan maakt het nogal uit of je op schrijft dat jij het eten goor vónd of het eten goor is." En Wilders dan? Kunnen de Turken hun strijd tegen hem maar beter staken? Dat niet, vindt advo caat Willem Jebbink. „Want Wil ders heeft zich wel degelijk iets aangetrokken van eerdere proces sen." Bovendien kunnen ze naar het strengere Europese hof. dinsdag 6 november 2018 GO Niemand zag Jll dat Tim 'spijbelde' wegens een trauma Ellen van Gaaien Carla van der Wal Rotterdam - Anja, moeder van Tim Terreurorganisatie IS gebruikt Turkije om 'te herstellen, te reor ganiseren en nieuwe plannen te smeden'. „Het is problematisch dat bij terrorismebestrijding de Turkse belangen niet altijd over eenkomen met de Europese pri oriteiten." Cyril Rosman Den Haag Heftige tweets over de profeet Mohammed of niet: de kans dat Twitter politicus Geert Wilders verbant, is volgens experts nihil. Want er mag veel op soci ale media. Héél erg veel. Eefje Oomen Den Haag -Jurist Charlotte Meindersma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15