u Rode Tesla zoeft Mars voorbij Vaak onbevoegde collega's, zeggen verpleegkundigen 13 Haar advocaat is inmiddels uit Pakistan naar Nederland gevlucht Niemand, ook Khadim Hussain Rizvi niet, zal zijn straf ontlopen Videofilmpjes van kinderen op sociale media die met poppen de executie van Asia Bibi naspelen, brengen een protestgolf tegen de invloedrijke radi cale geestelijk Khadim Hussain Rizvi op gang. In een petitie eisen 80.000 Pakistanen de terechtstelling van deze extremist. Zijn Twitteraccount is in middels bevroren. Maar Asia Bibi wordt ondertussen nog steeds bedreigd. En haar advocaat vluchtte in het weekeinde naar Europa, waar haar familie inmiddels om politiek asiel heeft gevraagd. In een café waar je door de ramen de containers voor het presidentiële pa leis nog ziet staan, is zojuist minister van Informatie Fawad Chaudhry bin nengestapt. Voor het eerst na het ge weld van vorige week zijn winkels en restaurants weer open. Iedereen wil graag van de minister weten waarom Rizvi's vandalen on gestoord drie dagen lang met stokken door de straten konden trekken, win kels konden plunderden en auto's in brand konden steken. En waarom, als dieptepunt in deze crisis, de regering een duivelsakkoord met de extremis ten sloot waarin het doodvonnis van Asia Bibi is ondertekend. Er komt een herziening van haar uitspraak. Ze mag intussen het land niet uit. Gezwicht Minister Chaudry weigert toe te ge ven dat premier Imran Khan voor de extremist Rizvi is gezwicht. „Geschie denis laat zien dat geweld niets oplost. Iedere burger heeft het recht herzie ning bij de Hoge Raad aan te vragen. Zolang mag in dit geval Asia Bibi het land niet uit. Met camerabeelden zijn we begonnen de vandalen te arreste ren. Inmiddels zitten er meer dan honderdvijftig criminelen vast. Nie mand, ook maulana Rizvi niet, zal zijn straf ontlopen", klinkt het ferm. Zijn collega, minister Shereen delijk in Nederland op te vangen. De Christenunie heeft Saif-ul-Malook uitgenodigd om vandaag Kamerleden bij te praten in de Tweede Kamer. Verhuizen Bibi's man en kinderen hebben poli tiek asiel in Engeland en Canada aan gevraagd. Pakistan wordt te gevaarlijk. Volgens hun vertrouwenspersoon, Jo- seph Nadeem, verhuist de familie tel kens naar een andere plek om uit han den van extremisten te blijven. In de jaren dat Asia Bibi in de gevangenis zat, hielp Joseph haar gezin eveneens aan een onderduikadres. Hij houdt vertrouwen in een eer lijke rechtsgang. „Geen rechter die Asia alsnog zal veroordelen. De uit spraak van de Hoge Raad was helder. Getuigen spraken elkaar tegen. Het was de imam uit het dorp die haar aangaf. Het draait niet meer om Asia Bibi, maar om de geloofwaardigheid van Justitie en de staat. Daar kan Rizvi met zijn protesten weinig aan veran deren." Mazari, vroeg afgelopen weekeinde de socialemediagigant Twitter het ac count van Rizvi te bevriezen. Maar was toen het kwaad niet al geschied? Meteen na de vrijspraak van Asia Bibi door de Hoge Raad riep de militante leider zijn aanhangers op de rechters, de advocaat en haar familie te ver moorden. Soldaten in het leger kregen van hem de opdracht aan het muiten te slaan. De minister zucht nog eens diep. „Het basisprobleem in Pakistan is de hoge schooluitval (24 miljoen kinderen, red.), de werkloosheid en de macht van de moellahs. Via de luidspreker van de moskee roepen ze de ongeletterden op de straat op te gaan. Zolang we deze problemen niet aanpak ken, behouden de radicale leiders hun macht in Pakistan." De cafégangers geloven in een sa menzweringstheorie. Was de christe lijke analfabete Asia Bibi werkelijk de aanleiding om zoveel haat en verderf in Pakistan te zaaien? Het moet de op positie zijn geweest die met deze pro testen de nieuwe regering van Imran Khan tot aftreden wil dwingen. „Een geldhoer", noemt een Pakistaanse journaliste Rizvi, die onder de vorige regering eveneens zijn aanhangers de hoofdstad liet belegeren. Daarna werd premier Nawaz Sharifwegens corrup tie naar huis gestuurd. Het vertrouwen in de regering van Imran Khan heeft ondertussen een flinke deuk opgelopen. Zijn mi nister Chaudry mag dan tegen de media roepen dat de rust is hersteld. Asia Bi bi's advocaat Saif-ul-Ma- look (foto hiernaast) vluchtte na de aanhoudende doodsbedreigingen naar Eu ropa. Hij verblijft eerst in Neder land, waarna hij in Londen wacht tot de Pakistaanse regering zijn veiligheid kan verzekeren. Hij gaat terug om Asia Bibi opnieuw te verdedigen. Regeringspartijen CDA, Christen- Unie en D66 stellen voor om Bibi tij- AMSTERDAM De knalrode Tesla die op 6 februari met een raket van SpaceX de ruimte werd ingescho ten, is inmiddels voorbij de pla neet Mars. Morgen bereikt de Roadster van Elon Musk, met aan het stuur de dummy Starman, zijn verste punt in de baan rond de zon. Daar be draagt de afstand tot de zon 248 miljoen kilometer. Pas in 2091 na dert de Roadster de aarde tot op minder dan een miljoen kilome ter, een afstand die astronomen 'dichtbij' noemen. SpaceX, het commerciële ruim- tevaartbedrijf van Musk, lanceerde in februari zijn eerste Falcon Heavy-raket, de krachtigste raket van dit moment. Omdat het een testvlucht betrof, was er nog geen kostbare lading aan boord, zoals een kunstmaan die in een baan om de aarde moet worden gebracht. Elon Musk wilde de raket echter niet leeg de ruimte in laten gaan. Als publiciteitsstunt besloot hij daarom zijn eigen Tesla Roadster het zonnestelsel in te schieten, om daar in een baan om de zon duizenden jaren rond te cirkelen. UTRECHT Vier van de tien ver pleegkundigen geven aan dat er collega's worden ingezet die het werk niet mogen én niet kunnen uitvoeren. Zo worden bijvoorbeeld beveiligers ge vraagd ondersteunende taken te verrichten en worden begin nende collega's met weinig be geleiding in het diepe gegooid. Dat blijkt uit een peiling van beroepsvereniging V&VN on der 2570 leden. V&VN is er voor verpleegkundigen, verzorgen den en verpleegkundig specia listen. 80 procent van de ver pleegkundigen maken zich zor gen over de risico's die dit kan opleveren voor het welzijn van patiënten. Sonja Kersten, direc teur van V&VN: „Tekorten of niet, het is juist nu ontzettend belangrijk om scherp te blijven op de kwaliteit van zorg." Negen op de tien verpleeg kundigen en verzorgenden wer ken bij een zorginstelling die te maken heeft met personeelste korten. De meest genoemde maatregelen zijn: meer mensen opleiden, meer overwerken, ex tra inzet van ondersteunend personeel, patiëntenstops en het sluiten van bedden. dinsdag 6 november 2018 GO Ook steun voor Asia Bibi De doodsbedreigingen aan 'gods lasteraar' Asia Bibi gaan maar door. Maar in Pakistan ligt inmid dels ook de aanstichter, de radi cale geestelijke Khadim Hussain Rizvi onder vuur. Wilma van der Maten Islamabad Een aanhanger van een radicale partij protesteert in Islama bad tegen de vrij spraak van Asia Bibi. FOTOAFP —Fawad Chaudhry, minister van Informatie Elon Musks Tesla Roadster werd in fe bruari, met dummy, de ruimte inge schoten. FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13