II 8 Wordt de mysterieuze moord op de Zweedse premier Olof Palme na 32 jaar opgelost? Onder zoeksjournalist Jan Stocklassa komt met nieuwe aanwijzingen in een boek. MYSTERIE DOORBRAAK IN ONDERZOEKA Waarom ik inzicht kreeg in het archief van Stieg Larsson? Omdat ik erom durfde te vragen Decennia al ligt er een gedenkplaat in de stoep die 32 jaar geleden rood kleurde. 'Op deze plaats werd op 28 februari 1986 de Zweedse premier Olof Palme ver moord.' Bijna alle passanten ontwij ken de koperen letters, behalve een vrouw die argeloos haar schoen erop zet. „Iemand van buiten Stockholm", vermoedt onderzoeksjournalist en schrijver Jan Stocklassa (53). Want voor de meeste bewoners van de Zweedse hoofdstad kleven er herin neringen aan deze locatie. Hier ston den premier Olof Palme (destijds 59) en zijn vrouw Lisbeth, toen ze na een bioscoopbezoek van heel dichtbij on der vuur werden genomen door een onbekende met een revolver van een zwaar kaliber: een .345 magnum. Palme stierf, Lisbeth bleef wonder boven wonder ongedeerd. Een dader ontbreekt nog steeds... Net als de moord op de Ameri kaanse president John F. Kennedy blijft het doodschieten van Olof Palme een van de grote mysteries. De man die uiteindelijk werd veroor deeld, Christer Pettersson, bleek ach teraf de dader niet te zijn geweest. „Die moord blijft daarom een open wond", zegt Stocklassa tijdens een wandeling langs beladen locaties. Een gure wind jaagt door het cen trum van Stockholm als de avond valt. Niet alleen Zweden, maar de hele wereld reageerde destijds geschokt. Om wie het slachtoffer was - Palme gold internationaal als staatsman van vist die wél de onbekende schutter zou zijn geweest. De politie is naar bewijzen hiervoor op zoek, weet Stocklassa. Hij hoopt dan ook op een doorbraak die Stieg Larsson een ere plaats moet geven in de Zweedse ge schiedenis, 'als de man die de moord op Olof Palme oploste'. Nu dus een sensationele onthul ling. Maar waarom zou de dader het moordwapen eigenlijk bewaren? Stocklassa: „Omdat het voor de be trokkenen een historisch wapen is, dat Zweden heeft gered van de Rus sen. Zo denken ze. Eigenlijk zou het dus in een museum horen. Als je dat gelooft en er af en toe naar wilt kij ken, dan is een bankkluis de beste optie. Ik weet welke bank het is en in welke stad de kluis zich bevindt. Heb ik allemaal doorgegeven. Het is nu aan de politie." We lopen de laatste meters van de Zweedse premier en diens onlangs overleden vrouw. Van de metro naar de bioscoop. Na de voorstelling over steken naar de winkels tot de hoek waar de killer wachtte met een revol ver van een idioot kaliber, voor een moord van zo'n korte afstand. Ook de allure - maar ook omdat zoiets uitge rekend in Zwéden kon gebeuren. Dat vriendelijke land van Pippi Langkous en Abba, die sociale modelstaat waar iedereen wel wilde wonen. Daar waar de premier gewoon over straat kon lopen. Zonder lijfwachten. Maar er rotte al een tijdje iets in dat idylli sche Zweden en een beerput van complottheorieën ging open. Waren het Koerden geweest? De KGB, de CIA, Zweedse politiemannen? Mis schien zelfs wist de familie Palme er zelf meer van? Die speculaties lever den meer dan honderd boeken op, maar nooit de waarheid. Loods 'Omdat hij erom durfde te vragen' kreeg Stocklassa inzicht in het in een loods opgeslagen archief van bestsel lerschrijver Stieg Larsson, die in 2004 op 50-jarige leerftijd aan een hart aanval overleed. Voordat hij we reldberoemd werd door zijn Mil lennium-trilogie was Larsson diep in het Palme-onderzoek gedoken en tipte hij de politie over de banden tussen Zweedse extremisten en Zuid-Afrikaanse geheime diensten. Die deed er weinig mee. Stocklassa trok alle lijntjes wel methodisch na en produceerde na jaren speurwerk een sluitend scenario voor de moord. Bovendien traceerde hij het moordwapen, een magnum. De revolver zou als een soort trofee worden bewaard in een Zweedse bankkluis, toebehorend aan ene Jakob Thedelin, een extreemrechtse acti- maandag 5 november 2018 GO 'Moord op Palme is nog steeds een open wond Bob van Huët Stockholm Foto's boven: de bioscoop waar Palme en zijn vrouw een voorstel ling bezochten, de plek waar hij werd neergeschoten en de straat die de schutter in vluchtte, waar schijnlijk links de trap op. Onder: Palme met zijn gezin in 1963. Foto's rechts: mensen leggen bloe men neer op de moordplek in 1986 en de line-up waarin Palmes vrouw nummer 3 als dader aanwees. FOTO'S PRESSENS BILD, EPA, AFP, BIGSHOT —Jan Stocklassa, onderzoeksjournalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8