ok leuk dat hij even met zijn vriendjes kan zijn 'Die selectie vind ik echt een gedoe' Nederlandse tuinders willen hun tomaten naar Mars schieten 5 Onderzoek Dela naar aantijgingen vingerafdruk Zou hij openstaan voor een klassenfeest? „Ik zou er zeker voor openstaan, maar ik zou het niet proactief organiseren", zegt Coopmans na er even over nagedacht te hebben. Want het is een grote verant woordelijkheid om zo veel kinderen onder je hoede te hebben. En de organisatie zal toch meer tijd kosten. „Ik vind het ook leuk voor mijn zoon dat hij op zo'n feestje even met zijn vriendjes kan zijn." Hij vindt het idee achter een klassenfeest sympathiek. Coopmans: „Ik herken het wel dat sommige kinderen waarschijn lijk minder worden uitgenodigd. Ze vra gen altijd terug als ze bij iemand zijn ge weest. Dan beland je in een vicieuze cirkel." Met acht stoere kerels, verkleed als mon sters en skeletten voor Halloween, gin gen Patrick Coopmans en zijn vrouw vorige week bowlen om de ver jaardag van hun zoon Youp (7) - te vieren. Youp mocht acht vriendjes uitnodigen. Coop mans zei nog tegen zijn N vrouw: „We kunnen de an dere twee jongens uit de klas er net zo goed ook bij doen." Er zitten er namelijk elf in de klas. „Je denkt er wel over na op dat mo ment. Dat vind je als ouders toch sneu. Hoewel ik me afvraag of kinderen er op deze leeftijd al zo mee bezig zijn." ging niet. We konden precies met acht kinderen in twee auto's en ook met la- sergamen waren er acht nodig", vertelt Mondria. „Die selectie vind ik echt een gedoe." Ze was dan ook blij dat er twee jon gens waren die niet of nauwelijks op andere feestjes waren geweest. „Die vonden het zó leuk." Het idee een klassenfeest te geven, spreekt haar aan, al ziet ze direct wat beren op de weg. Want hoe duur wordt dat dan? En wat ga je doen? Bovendien: „In de klas heb je clubjes. Op zo'n feest ver valt de klas ook weer in die clubjes en is het buitenbeentje nog steeds het buitenbeentje." Maar, besluit ze, er zijn vast wat an dere ouders voor te porren. Dus de deur voor een klassenfeest staat op een kier. Drie weken geleden mocht de 7-jarige Ravi zijn kinderfeest geven. Hij wilde dolgraag lasergamen. Om dat met twee teams van vier te kunnen doen, mocht hij zeven kinderen uitno digen. Wie zou hij vragen? Het was vooral moeder Maryke die zich daar onrustig over voelde. „Ik vroeg nog of hij een feestje wilde met alle jongens. Maar nee, dat wilde hij niet, want hij had ook leuke meisjes in de klas." Nadat alle uitnodigingen de deur uit waren, ging het nog even mis. Ravi wist niet meer dat hij een klasgenoot niet had uitgenodigd en vroeg die jon gen of hij nog op zijn feestje zou komen. „Moest ik die moeder afbellen, want dat EINDHOVEN Uitvaartorganisa tie Dela laat onderzoek doen naar de beschuldiging dat er gesjoe meld wordt met vingerafdruk ken van overleden mensen. De prints worden ver werkt in sieraden, die Dela verkoopt aan nabestaanden. In het radiopro gramma Radar werd zaterdag ge steld dat die afdruk ken soms worden vervalst. Tientallen ke ren zouden niet de vinger afdrukken van de doden zelf zijn gebruikt, maar die van mensen die zijn betrokken bij de verzor ging van de lichamen van overle denen. In het programma kwa men mensen aan het woord die dat zeggen. Onlangs kwam Dela in opspraak met het bericht dat het be drijf vingeraf drukken afnam van overledenen zonder hiervoor eerst toestemming te vragen aan de fa milie. Het bedrijf deed dit om de nabestaanden sieraden met de afdruk aan te bieden. „Hou op met piekeren over 5 pro cent meer omzet, en ga eens na denken over buitenaardse groen ten." Die oproep deed Penning on langs in Noordwijk op een bijeen komst voor jonge werknemers in de tuinbouwsector. „Mars lijkt on mogelijk, maar de tuinbouw moet zijn grenzen verleggen. We willen rode tomaten telen voor de rode planeet." Penning deelde het podium met Bas Lansdorp van Mars One, dat binnen vijftien jaar een mens op Mars wil krijgen. Eerst moeten ra ketten het benodigde materiaal de ruimte in schieten. Daarna volgen in 2031 vijf teams van vier astro nauten. Zij moeten er de rest van hun leven doorbrengen. Buitenaardse kolonies lijken een vreemd doel voor tuinders. Pen ning wijst echter op het belang van circulaire landbouw, waarin alles wordt hergebruikt; een idee dat in de tuinbouw nog niet echt leeft. „Daarom heb je een metafoor nodig, een onmogelijke droom. In Nederland is circulaire landbouw geen noodzaak, op Mars wel. Als je die noodzaak benadrukt, ontwik kel je technieken die ook op aarde bruikbaar zijn." De tuinders zijn in ieder geval enthousiast. „Het is inspirerend je werk in groter perspectief te zien", zegt een van hen na afloop. „Neil Armstrong wist ook niet zeker of hij de maan kon halen. Mars klinkt ver weg, maar je moet durven dro men. Het zou prachtig zijn als wij hieraan mee kunnen werken." maandag 5 november 2018 GO Patrick Coopmans, vader van Youp (7), uit Haarlem Nee joh, voor de hele klas! Maryke Mondria, moeder van Ravi (7), uit Enschede De Nederlandse tuinbouwsec tor moet zich richten op het ko loniseren van Mars. Volgens Martien Penning, directeur van tuinderconsortium Hillenraad Partners, zijn buitenaardse groenten dé inspiratie die jonge tuinders nodig hebben. Samuel Bom Poeldijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5