'Plaat brengt mij in stemming van muziek' 19 HUIS DE HAENE HERBESTEMMING Huis de Haene, Tempeliers-huis in de volksmond, met in twee straten een gevel, is het oudste monumentale pand in Zierikzee. Het dateert uit de 15e eeuw. Voor een toekomstige bestemming zijn plannen gemaakt. Het is geen gelukkige combi natie: escaperoom en cultu reel erfgoed, vindt project leider Siemco Louwerse. „Bij het woord escaperoom ontstaat wel licht het beeld van woest gamende jongeren die alleen maar met beeldschermpjes bezig zijn." Volgens hem passen woest ga- mende jongeren niet in de doel stelling de rijke historie van Huis de Haene, zelf te laten beleven, wel op een eigentijdse manier natuur lijk. Die opdracht gaf hij extern bureau Novitas Heritage dan ook mee voor het onderzoek naar een mogelijke herbestemming. Lou werse, directeur Watersnoodmu seum, is namens de Vereniging Musea Schouwen-Duiveland (VMSD) projectleider bij die zoek tocht naar een nieuwe invulling van Huis de Haene. Hij trekt die kar samen met zijn collega Basti- aan Bot. Het resultaat van het onderzoek is zojuist aangeboden aan wethou der Jacqueline van Burg, de Stich ting Monumenten Schouwen- Duiveland en aan de VMSD. De term 'escaperoom' daarin dekt vol gens Louwerse en Bot echter niet de lading van wat precies wordt bedoeld. Liever spreken zij over 'een schatkamer' waarin met he dendaagse interactieve apparatuur de geschiedenis van Huis de Haene kan worden beleefd. „Waar bovendien ook de be langstelling van de bezoekers zal worden geprikkeld voor het hele verhaal van Schouwen-Duiveland. Waardoor die bezoekers ook een verdere ontdekkingstocht over het eiland gaan maken en diverse mu sea gaan bezoeken", vult Bot aan. Hij trekt een vergelijking met de projecten die Novitas Heritage ook voor Slot Loevestein ontwikkelde. Met persoonlijke sleutels kunnen bezoekers daar zelfstandig het kas teel verkennen, presentaties star ten, verhalen ontsluiten en kinde ren kunnen er Hugo de Groots verblijf in een boekenkist herbele ven. Het plan voor herbestemming van Huis de Haene heeft drie hoofdstukken. Naast die virtuele beleving, worden mogelijkheden aangedragen het pand te gebrui- Het is de bedoeling bezoekers de rijke historie van Huis de Haene zelf te laten beleven ken voor bijzondere ontvangsten en diners op locatie. Een derde voorstel betreft de inrichting van een museumcafé annex museum winkel met verkoop van specifieke streekproducten. „Daar zouden uiteraard marktpartijen voor geïn teresseerd moeten worden. Het is van belang dat het pand met huur- sommen ook geld opbrengt", be nadrukt Louwerse. De acht musea van de VMSD hebben daar geen budget voor, maar kunnen wel licht bijdragen aan de presentaties in zo'n museumwinkel. De gemeente Schouwen-Duive land is sinds 1954 eigenaar van dit Tempeliershuis, maar wil het nu verkopen. De Stichting Monu menten Schouwen-Duiveland (volle dochter van de Stichting Re- nesse) lijkt de beste kandidaat om het behoud van deze parel aan cul tureel erfgoed veilig te stellen. „Wij zijn in goed overleg met de gemeente", laat voorzitter Hans Simons van deze stichting weten. „Niet alleen over Huis de Haene, maar over aankoop van nog enkele monumentale panden in Zierik zee en Burgh-Haamstede. Die on derhandelingen verlopen goed. Ik heb er alle vertrouwen in dat we het voor het einde van dit jaar eens zullen zijn", zegt Simons. Ook hij benadrukt het belang van een goede herbestemming voor Huis de Haene. Jasmina en Robert-Jan Kooijman uit 's-Heer Arendskerke hebben hun zoon vernoemd naar de zanger van Radiohead Thom Yorke en icoon van de alternatieve rockmu ziek Eddie Vedder (Pearl Jam). Dochterlief verbindt levenslang de 'Godfather of Punk' Iggy Pop en de 'Queen of Rock' Anna Mae Bullock, oftewel Tina Turner, met elkaar. Al luisteren de kinderen zelf voorals nog bij voorkeur naar heel andere muziek. Meer Nederlandstalige rap voor Yorke en echte singer-song- writer liedjes voor Iggy, vertellen ze. Muziek speelt een belangrijke rol in het gezin Kooijman. „We luiste ren veel, hij restaureert platenspe lers", knikt Jasmina in de richting van haar echtgenoot, „en we heb ben zelf een grote platencollectie." „Hoeveel? Pff...", vliegt Robert-Jan in gedachte zijn verzameling langs. „Aan lp's toch zeker meer dan tweeduizend. En dan hebben we ook nog veel cd's op zolder. Op een gegeven moment moest je die wel kopen, om een beetje bij te blijven. Toen werd er amper nog wat op vi nyl uitgebracht. Tegenwoordig is het vooral streamen. Maar als ik dat doe, merk ik toch dat ik ga zappen. Zet ik een plaat op, dan raak ik veel meer in de stemming van die mu ziek. Dat is volgens mij wel het be langrijkste verschil." De platen- en cd-beurs in Re- nesse vond voor de derde keer plaats. maandag 5 november 2018 Sa Liever schatkamer dan escaperoom Ali Pankow Zierikzee Yorke-Vedder en Iggy-Mae val len wel een beetje op bij de pla tenbeurs in het Renesser hotel de Zeeuwse Stromen. En dan heeft dat overwegend oudere publiek hun voornamen nog niet eens gehoord. Marcel Modde Renesse Jasmina en Robert- Jan Kooij man met dochter Iggy-Mae. FOTO DIRK JAN GJELTEMA Huis de Haene heeft een gevel aan de Meelstraat (I) en aan de Poststraat. fotosdirkjangjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50