Knip- en zaag werk is zeer belangrijk' Toeristen betalen voor vernieuwing 18 Zonder de tomeloze inzet van de werkgroep zou het Schouwen-Dui- velandse landschap er heel anders uitzien, is de stelling die Dalebout wel aandurft. Zeker dertig projec ten heeft de werkgroep nu onder handen, verspreid over het eiland. Ook dat is meer dan ooit. Dat komt onder meer doordat een aantal particuliere grootgrond bezitters een beroep doet op de groenspecialisten van de Natuur en Vogelwacht, legt Dalebout uit. Daar staat dan wel een schappelijke do natie tegenover. „Als ze een bedrijf moeten laten komen om het karwei te doen dat wij nu voor hen klaren, zijn ze al snel duizenden euro's kwijt. En dan gebeurt het mogelijk niet. Dus zo dragen wij ook op dat front ons steentje bij in behoud van het cul tureel landschap." Dat geldt overigens niet alleen voor privé-terrein, schetst Dale bout het belang van de werkgroep. „Zo rond juni maaien en hooien wij samen met de stichting land schapsbeheer de Rietdijk bij Zon- nemaire. Dat zou niet gebeuren als wij het niet zouden doen. Of anders heel rigoureus, want het water schap houdt geen rekening met wat er verder nog groeit en bloeit in die strook. Dat gaat ook niet. Maar het is een pracht van een bloemdijk. Ik heb me laten vertellen dat er zeld zame kruiden groeien. Door te maaien en het hooi af te voeren, krijgen dat soort planten weer de ruimte." In het kader van de landelijke na tuurwerkdag richtte de werkgroep haar pijlen zaterdag op de 29 wilgen langs de Dijkweg bij Serooskerke. Met de hulp van 23 vrijwilligers werden de drie jaar oude uitlopers van de bomen geknot. Onder hen ook de 15-jarige Hir- miala Ermias Abraha. Ze was mee genomen door werkgroeplid Wil lem Rapati, die vluchtelingen op weg helpt in Schouwen-Duiveland. Hirmiala kwam ruim een jaar gele den uit Eritrea naar Nederland. Zonder vrees klom ze zaterdag voor het betere zaagwerk boven op de stam. „Het lijkt me best leuk om va ker te doen", lachte ze. „Je bent lek ker buiten." En dat is nu precies de achterlig gende gedachte van dit soort activi teiten, aldus Dalebout. „Wij geven ook voorlichting op scholen en la ten kinderen dan graag ook de praktijk ervaren. Met één boom- plantdag per jaar breng je de liefde voor de natuur niet bij." De Dijkweg was één van de 27 lo caties in Zeeland waar de handen uit de mouwen werden gestoken voor de natuur. In totaal komt er zo over de ko mende negen jaar twintig miljoen euro gemeenschapsgeld beschik baar voor uitvoering van dorpsvi sies, wanneer de coalitiepartijen de verwachte raadsmeerderheid komende week bij de begrotings behandeling mee krijgen. De toe ristenbelasting op Schouwen- Duiveland stijgt volgend jaar met een kwartje tot 1,40 euro per per soon per overnachting. Dat zorgt voor een aanzienlijk grotere bud gettaire ruimte. Door de inbreng vanuit het toerisme te oormerken, wordt gegarandeerd dat dit geld niet voor andere zaken wordt ge bruikt dan voor stads- en dorps vernieuwing. De begroting voor 2019 en de na volgende drie jaar schiet nu nog tekort om alle wensen vanuit stad en dorp in te willigen. Vorige maand kreeg Renesse te horen dat een aantal projecten uit het veel geprezen masterplan in de wacht worden gezet. Ook andere plaat sen vereisen nu aandacht en geld, was de boodschap van wethouder Jacqueline van Burg (LSD). Partij genoot Robbert Lievense kon digde daags later aan met een op lossing te zullen komen. En die denkt hij nu te hebben gevonden door de volledige (meer)opbrengst van de toeristenbelasting aan te spreken. „Op deze manier is er straks ge woon twee miljoen euro per jaar te verdelen", aldus Lievense. „Col lege en raad kunnen elk jaar bekij ken wat ze uit die pot halen om wat mee te gaan doen binnen het kader van de stads- en dorpsver nieuwing. Dat is waar de gemeen teraad eerder zwaar op heeft inge zet, dus dan vind ik dat er ook ge noeg geld voor moet zijn." IN DE REGIO Lezing over walvisvaart Speelgoed ruilen Workshop poëzie SCHAAPSKUDDE MIJN DORP, MIJN STAD maandag 5 november 2018 SD Bijna zeshonderd uur arbeid hebben Henk Dalebout en zijn vrijwilligers van de werkgroep Aktief Terreinbeheer er dit jaar al op zitten. In de wetenschap dat het seizoen nog duurt tot april, wordt de inzet van voor gaande jaren fors overschreden. Marcel Modde Serooskerke De verwachte meeropbrengst uit de hogere toeristenbelasting moet worden geborgd voor inzet van stads- en dorpsvernieuwing. De fracties van Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) en Lijst Haack denken zo jaarlijks 700.000 euro extra vrij te kun nen maken. In die pot wordt vanaf 2019 al 1,3 miljoen euro per jaar gestort. Marcel Modde Zierikzee VLISSINGEN Anne-Goaitske Bre- teler geeft woens dag een lezing over de geschiedenis van de walvisvaart in het MuZEEum aan de Nieuwendijk 11 in Vlissingen. Mevrouw Breteler is gespecialiseerd in de geschiedenis van de Nederlandse walvisvaart en heeft verhalen van oud walvisvaarders ver werkt in haar boek 'De Traanjagers.' De lezing begint om 19.30 uur. Aanmelden kan via vriendenmuzeeum @zeelandnet.nl. ZIERIKZEE Wie is uitgekeken op het speelgoed, kan het woensdag ruilen bij kinder boerderij De Punt in Zierikzee. Daar wordt een markt gehouden om speelgoed te ruilen. De markt duurt van 10.00 uur tot 16.00 uur. Bezoekers wordt gevraagd om thuis te controleren of alles compleet is. VLISSINGEN Ans Leek geeft een poëzieworkshop voor 55-plussers in Vlissingen. Tijdens de work shops wordt ver teld over allerlei verschillende dicht vormen. De work shop begint mor gen om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur in Woon-Zorg- centrum Ter Reede aan de Koudekerk- seweg 81 in Vlissin gen. Er is geen voorop leiding vereist en iedereen die iets meer wil weten over poëzie is wel kom. Aanmelden kan via 0118 641767, 06 25427639 of via ansleek@ zeelandnet.nl. BURGH-HAAMSTEDE Nog een weekje mogen ze genieten van al het heerlijks dat de Zeepeduinen bij Burgh-Haam- stede hen te bieden heeft. Daarna vertrekken de 250 scha pen van Jan Kaljouw naar een sappige weide in de buurt. In colonne, dwars door Burgh zal dat dan gaan. De 150 dames in de Meeuweduinen blijven daar nog een weekje langer, om de boel kaal te grazen. Kaljouw wil zijn kudde tot januari op Schouwen aan het werk houden. Dan keren de dieren terug naar de stal in Middelburg om te lammeren, foto dirk-jan gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Ar- temis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00-16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; Pelgrimskerk, 18.45-19.45 uur: Yoga; DREISCHOR Trefpunt de Dorsvloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Cres cendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrien den; KERKWERVE Dorpshuis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Kof fie en ontmoeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; SEROOSKERKE Dorpshuis, 9.00 uur en 19.15 uur: Yoga les; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: BlackkKlans- man; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00-10.30 uur: Dansen voor ouderen; 19.30- 21.15 uur: Repetitieavond Nut en Uitspanning. A Hirmiala Ermias Abraha was één van de 23 vrijwilligers bij het wilgen knotten, foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49