II II 8 VELDRIJDEN EK IN ROSMALEN Met de Europese titel voor een superieure Mathieu van der Poel bereikte de Nederlandse dominantie bij het EK veldrijden haar climax. Vier Europese kampioenen in vijf categorieën, terwijl er in Nederland amper wedstrijden noch toonaangevende crossploegen zijn. ling in Nederland ligt het ook niet. Met tienduizend bezoekers is het druk bij het EK. „We moeten er vanaf dat de cross niet leeft in Ne derland", zegt bondscoach De Knegt. „Er moeten alleen sponsors instappen waardoor we renners in Nederland kunnen houden." Ook de Belgische bondscoach Sven Vanthourenhout dubt over het 'mysterie van de cross'. „België is hét crossland, maar wij moeten echt vechten om goede dames te krijgen. Terwijl Nederland er op dat vlak bovenuit steekt. De orga nisatie dit EK was op en top." Nog voordat hij zelf een meter had gefietst, heeft Van der Poel al meegekregen dat het EK is uitge draaid op een Nederlands feestje. „De dames Onder 23 heb ik op In- stagram gevolgd en de elite vrou wen kijk ik altijd in de camper. En bij de jeugd hadden we met Pim Ronhaar ook al gewonnen." Het zal met geld en sponsoren te maken hebben Ook de beste crosser van het moment snapt niet waarom het veldrijden zo moeilijk voet aan de grond krijgt in Nederland. Van der Poel: „Wij hebben met Corendon een Nederlandse sponsor. Daar mee zijn we op de goede weg, maar er is geen echte Nederlandse crossploeg. Hoe dat kan? Ik heb geen idee. Het zal met geld en sponsoren te maken hebben. Ter wijl we vandaag wel in bijna in elke categorie de gouden medaille mee naar huis nemen. En bij de vrouwen staan we twee keer met drie op het podium. Dat is toch wel straf." Een Belg had het precies zo ge zegd kunnen hebben. achter Worst en Vos de Nederlandse nummer drie - rijdt vanaf nu voor het Belgische Marlux- Bingoal. Drie uur eerder is de Rotter damse Ceylin del Carmen Alva- rado (20) al met twee landgenoten Als er in Nederland nu nog geen sponsoren instappen, wat kunnen we nog meer doen? het podium opgeroepen. Ook zij krijgt de gouden medaille na winst bij de vrouwen beloften. Del Carmen Alvarado rijdt sinds vorig jaar voor Corendon-Circus. Inder daad, de ploeg waar ook Van der Poel voor rijdt. Pim Ronhaar - met zijn 17 jaar de jongste Nederlandse EK-winnaar - rijdt in Belgische dienst bij Lares-Doltcini, de oplei- dingsploeg van de Marlux-ploeg. „Ik vind het vervelend dat al die Nederlandse talenten naar een Belgische ploeg moeten", zegt bondscoach Gerben de Knegt, op het complex van Autotron hollend van de ene naar de andere podi umceremonie. „Wie goed is, krijgt een aanbieding van een Belgische ploeg. Maar als er in Nederland nog geen sponsoren instappen, wat kunnen we nog meer doen?" De Knegt doelt niet alleen op het Nederlandse succes. Het par koers in Rosmalen wordt door renners uit alle landen geprezen. Met zandstroken, bruggen, balken en een deel door het bos is het ge varieerder dan menig cross in een Belgisch weiland. „Alles wat een crosser moet kunnen", zegt ook wereldkampioen Wout van Aert, nummer twee achter Van der Poel. En aan de publieke belangstel- Hij woont net over de grens in Ka pellen, is vaker te horen bij Studio Brussel dan bij 3FM en wie hem hoort praten, denkt: dat is een Vla ming. Toch klonk na de superieure race van Mathieu van der Poel op het EK veldrijden in Rosmalen het Wilhelmus. De jongste telg uit het gecombineerde wielergeslacht Poulidor-Van der Poel is, blijft en voelt zich bovenal Nederlander. Wel rijdend voor een Belgische ploeg. Zoals ook de drie andere Nederlanders die Europees kampi oen werden. Het is een vreemde contradictie. Nederland barst van het crosstalent, maar heeft slechts twee grote wedstrijden - Gieten en Hoogerheide - op de kalender. En ondanks al het crosssucces heeft Nederland niet één toonaan gevende ploeg in de sport. Zo wordt bij de vrouwen Anne- marie Worst (22) Europees kampi oen door haar jeugdidool Mari- België is hét crossland maar wij moeten echt vechten om goede dames te krijgen anne Vos te kloppen. Worst rijdt in Rosmalen in het oranje, maar volgende week prijken op haar blauwgestreepte EK-trui de spon sornamen Staeylaerts 777. Haar ploeg wordt gefinancierd door de Vlaamse 'nummer één in badka merrenovatie' en een online gok- en wedkantoor. Denise Betsema - maandag 5 november 2018 Wel succes, geen geld Het podium bij de dames kleurt volledig oranje. Vanaf links: Vos (zilver), Worst (goud) en Betsema (brons), fotobelga - Mathieu van der Poel (23) Daan Hakkenberg Met overmacht Europees kampioen: Van der Poel finisht met veertien seconden voorsprong op Wout van Aert. foto cor vos -Gerben de Knegt (bondscoach veldrijden) Rosmalen -Sven Vanthourenhout (Belgische bondcoach)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36