Tradities Balk van vangrail doorboort auto: twee gewonden r> SWYCS schenkt Maleisische prins gouden gateway 2 MARLEEN BLOMMAERT I Column Vroege Vogels is een geweldig radioprogramma op de zon dagochtend. Het is geweldig omdat je daar zelden mopperkon ten hoort. Ie hoort mensen die erg enthousiast over zaken vertellen, levende zaken. Het is niet dat zij niks te mopperen hebben. Meestal moeten ze vertellen dat het aantal van wat dan ook in rap tempo ach teruit holt. Of het nu over een moerasplantje, een vogel, een in sect of een zoogdier gaat. Maar al tijd blijven ze hoopvol en enthou siast, zelfs in het aangezicht van het totale verdwijnen van hun ge liefde studieobject. Astrid van Ginneken kwam erover vertellen. Zij is een gerenom meerde expert als het gaat om or ka's en ze vertelde dat het een uit de hand gelopen hobby was. Ze gaat al sinds 1987 elk jaar een maand op vakantie naar Amerika en bestudeert dan de orka's daar. teruglopende aantallen. Althans de orka's die in de buurt van de staat Washington zwemmen, de zogenaamde Southern Resident Orcas. Saillant detail: deze orka- groep is een matriarchaat.Die orka's eten alleen Chinookzalm. Toegegeven, wij helpen die orka's ook niet. Integendeel. Wij gooien van alles en nog wat dicht zodat het zoet- en zoutwatertrekverhaal van de zalm en daarmee de voort planting haast onmogelijk wordt. Maar die orka's zijn ook wel suk kels. Om slechts één soort zalm te eten is een beetje tricky. Er is wei nig voedsel. Maar moeders blijft traditiegetrouw eerst haar zonen voeren. Soms zelfs met de dood van haar pasgeboren vrouwelijke kalfje tot gevolg. Dat is uiteindelijk funest voor het nageslacht. Geen mamma's, geen kinders. De zoon heeft in de tussentijd niet leren ja gen en als moeder sterft, legt ook hij het loodje. Zo gaat het hard neerwaarts met de populatie. Het probleem is dat ze enorm traditio neel zijn, schijnt. Geen wonder dat ze daar rond Amerika rondzwem men. Ze passen zich niet aan. Mo raal van het verhaal: Moeders ver wen uw zonen niet te veel, niet te eenzijdig eten en vermoedelijk is een matriarchaat ook niet alles. Die orka's zijn ook wel sukkels DESTELLING Vandaag: Oesters rapen moet mogelijk blijven Oneens Toos Henk Paul Kusters WHATSAPP KRIJST RECLAME Voetballer (15) mishandeld Politie zoekt slachtoffers van ongeluk Man opgepakt na vondst cocaïne Bij een ongeluk op de Steldijk in Wemeldinge zijn zaterdagavond twee mensen gewond geraakt. Ze zaten in een auto die rond 20.30 uur uit de bocht vloog en een hou ten vangrail ramde. Een balk door boorde het voertuig. De BMW werd bestuurd door een 55-jarige man uit Wemel dinge. Vermoedelijk raakte hij de macht over het stuur kwijt. De bij rijder zat bekneld en moest door de brandweer worden bevrijd. Van de twee personen die achterin za ten, raakte er één gewond. De balk drong de auto aan de voorkant bin nen, ging door de achterbank en kwam er in de kofferbak weer uit. Wonderwel werd geen van de pas sagiers geraakt. Een blaastest wees uit dat de au tomobilist weliswaar alcohol had gedronken, maar met een score van 160 ug/1 bleef hij onder de li miet. De politie onderzoekt of er sprake was van gevaarlijk rijge drag. Het Middelburgse techbedrijf SWYCS helpt Maleisië bij de digi tale ontwikkeling van steden. Op richter René Riemens krijgt daarbij de vorstelijke hulp van prins Den nis Verbaas, de Nederlander die vo rig jaar trouwde met de Maleisische prinses Tunku Tun Aminah Sultan Ibrahim. Riemens ontwikkelde de afgelo pen jaren een platform dat alle slimme apparaten en installaties in een bedrijf of huis kan aansturen en met elkaar kan laten communi ceren. In vaktaal heet dat The Inter net ofThings. Het systeem SWYCS bestaat uit een gateway die oogt als een internetmodem met vijf an tennes, een cloudlaag waarin de data staan en een webportaal met smartphone-app. Met één mobiele telefoon is het mogelijk digitale ap paraten 'met elkaar te laten praten'. Een systeem om de digitale spa ghetti te ontwarren, was er nog niet. Het beursgenoteerde PNE In dustries uit Singapore investeerde daarom fors in SWYCS. Het bouwt ook de gateways. Vanwege de Azi atische partner én het feit dat Azië een groeimarkt is, ging Riemens vorig jaar mee met een Neder landse handelsmissie naar Indone sië, Maleisië en Singapore. Hij kreeg veel steun van de Neder landse ambassade in Singapore. Dennis wil de digitalisering van steden aanjagen en heeft ons gevraagd te helpen „Zo kwam ik in contact met Dennis Verbaas. Ik ben ook bij het prinse lijk paar thuis geweest. We zijn vrienden geworden. Dennis wil de digitalisering van steden aanjagen en heeft ons gevraagd te helpen." Bij een prins kun je niet met lege handen aankomen. Verbaas kreeg dan ook een SWYCS-gateway, zij het dat dit exemplaar was verguld met 23,5 karaats goud. maandag 5 november 2018 Zo ging het gister over de orka. Ook haar verhaal is er een van Reageer op pzc.nl Gisteren: Toeristen bren gen gezelligheid in Zeeland 1166 stemmen Eens VLISSINGEN Een 15-jarige speler van voetbalvereniging Kloe- tinge heeft zaterdag ver wondingen aan het hoofd opgelopen na een wed strijd in Vlissingen. Hij zou volgens getuigen door verschillende tegen standers van VC Vlissin gen tegen het hoofd zijn geschopt. Er is aangifte gedaan van openlijke ge weldpleging en mishan deling in vereniging. De speler heeft zich onder doktersbehandeling ge steld en heeft een her senschudding. De politie onderzoekt de zaak en roept getuigen op even tuele camerabeelden met de politie te delen. VLISSINGEN De politie heeft zaterdag een 20-jarige Middelbur ger aangehouden we gens doorrijden na een ongeluk in Vlissingen. De man wordt ervan ver dacht dat hij een groene brommobiel bestuurde waarmee in de Govert Flincklaan in Vlissingen drie personen werden aangereden. De slachtof fers waren twee voetgan gers en iemand die een brom- of snorfiets be stuurde. Een getuige meldde het incident bij de politie, maar de slachtof fers hebben zich niet bij de politie gemeld. De po litie is naar hen op zoek. VLISSINGEN De douane heeft in de nacht van vrijdag op za terdag cocaïne gevon den op een schip in de haven van Vlissingen. Een 41-jarige man, die verdacht wordt van voorbereiding om de drugs van het schip te halen, is aangehouden. De politie werd door de douane geïnformeerd nadat er een onbekende hoeveelheid cocaïne in een schip werd aange troffen. De drugs lagen in een loze ruimte en zijn in be slag genomen. Bij de po litieactie werden ook twee honden ingezet. De balk doorboorde de auto van voor tot achter, foto hvzeeland Eldridge Pentury Wemeldinge Frank Balkenende Middelburg -René Riemens, SWYCS IK WIL EVEN MET m'n MOEbER PRATEN DEZE ADVERTENTIE DUURT NO<3 12 SECONDEN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2