g-3 Oesters en rapen Ambtenaren kijken dagje naar eigen werk um Tandarts 16 ZE Schrijfster Franca Treur wint de Zeeuwse Boekenprijs 2018. De jury is diep onder de indruk van haar roman Hoor nu mijn stem. BOEKENPRIJS FRANCA TREUR Commentaar Niet voor het eerst vindt de Nederlandse Oestervereni ging dat het rapen van oesters in de Zeeuwse wateren moet worden beperkt. De vereniging gaat nu een stap verder. Het moet totaal afgelopen zijn met het recreatief rapen van het zeebanket. Het is toegestaan per persoon tien kilo oesters mee naar huis te nemen. Wie met de hele familie het slik op gaat, heeft al gauw een kofferbak vol. Er zijn signalen dat er sprake is van oestertoerisme. De vereniging vermoedt dan ook dat een deel van de geraapte oesters wordt verpatst aan restaurants. Nog meer is de vereniging beducht voor schandalen. Oesterbedrijven controleren de schelpdieren in laboratoria om er zeker van te zijn dat er geen ziekten of giftige stoffen op het bord komen. Voedselveiligheid gaat voor alles. De oesters die particulieren rapen en mogelijk verkopen, worden nergens ge controleerd. Als consumenten er ziek van worden, kan de oes tersector imagoschade oplopen. Binnenkort praten Provinciale Staten over natuurwetgeving. De provincie wil tot nu toe geen verbod op het rapen van oes ters. Dat hoort een beetje bij Zeeland, is de gedachte. Vanuit een oogpunt van voedselveiligheid is die koers nauwelijks te verdedigen. Bovendien, oesters mag je wel meenemen, heb je een Zeeuwse kreeft in je emmer, dan is dat stropen. Dat lijkt op het meten met twee maten. De oestersector vermoedt dat een deel van de geraapte oesters verpatst wordt aan restaurants HEINKENSZAND Honderden Zeeuwse ambtenaren groepen ko mende donderdag in Heinkens- zand samen om hun vak op te fris sen. Tijdens de 'Zeeuwse Meester in je Werk Week' volgen ambtenaren workshops die hen met andere ogen naar hun werk en loopbaan moeten laten kijken. De opfrisweek begint donderdag met een ope ningsshow in De Stenge in Hein- kenszand. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat en Japke Geertsma, directeur Bedrijfsvoering Rijkswaterstaat, verrichten de opening. Van 12 tot 16 november worden er op vier locaties tientallen work shops aangeboden die ambtenaren kunnen volgen. Naast de Trouw- boerderij en De Stenge in Hein- kenszand zijn dat het provinciehuis in Middelburg en de gemeenten huizen van Terneuzen en Schou- wen-Duiveland. De workshops be handelen allerlei onderwerpen, van vitaliteit, stressbeheersing, 'lenig denken' tot visueel communiceren, werkgeluk, leiderschap en klantge- De ambtenaren kunnen workshops volgen in lenig denken, stressbeheersing en werkgeluk richte dienstverlening. Ook techni sche hulpmiddelen zoals een smartphone in het besturen van een organisatie komen aan bod. Het evenement is op touw gezet door Werken voor Zeeland, een netwerk van Zeeuwse overheden. ALMANAK Dat bejaarde echtpaar gaat altijd samen naar de tandarts voor de halfjaarlijkse controle. Bij de tandarts is de assistente telefo nisch in gesprek via een nauwe lijks zichtbare headset. De vrouw van het stel is ver baasd als de assistente zegt dat ze gelijk aan de beurt is, maar loopt toch naar de deur van de spreekkamer. Maar dat is niet de bedoeling, laat de assistente in heftige gebaren blijken. „Ja maar, u zei toch dat ik aan de beurt was?" Blijkt dat de assis tente in matig Engels met een cliënt in gesprek was en vroeg „What is your date of birth." Auto brandt uit, vermoedelijk aangestoken Drankrijder rijdt auto tegen boom en smeert hem Terneuzen Diensthond Storm komt tussenbeide tijdens feestruzie „Tot nu toe is dit Franca Treurs be ste boek", zei juryvoorzitter en commissaris van de Koning Han Polman. Hij reikte de geldprijs van tooo euro en een beeldje van de Zeeuwse kunstenaar Willy Leynse uit aan de uit Meliskerke af komstige Treur. De schrijfster was maar één keer eerder genomi neerd voor de Zeeuwse Boeken prijs: in 2010, met haar debuut Dors vloer vol confetti. De eer ging toen naar Floortje Zwigtman. De roman Hoor nu mijn stem gaat net als haar de buutroman over het breken met het gesloten reforma torische milieu waarin ze op groeide, met dit verschil dat de hoofdpersoon nu te rugkeert om voor een ziek familie lid te zorgen. Het boek krijgt lovende recensies, mede door de krachtige, zorgvuldig gecompo neerde zinnen. Volgens gastspreker en -interviewer Bert Wagendorp (columnist Volkskrant, schrijver van het boek Ventoux) weet Treur in weinig woorden een persoon prachtig te schetsen. Is dat talent?, vroeg Wagendorp. „Het is vooral hard werken", verze kerde Treur de toehoorders. Hoor nu mijn stem gaat veel dieper dan Dors vloer vol confetti. Een baan en je lief desleven achterlaten om jezelf te gaan zoeken en vervolgens terug te keren in dat reformatorische mi lieu, is een mentale pirouette. Als je een groep verlaat, is dat in feite een oordeel over die groep Treur: „In mijn debuutroman heb ik niet alle vragen beantwoord. Als je een groep, in mijn geval een streng gereformeerd milieu, verlaat, is dat in feite een oordeel over die zelfde groep. Hoe ongemakkelijk dat gevoelsmatig ook is, je moet het er wel over hebben." Daarmee is het nog geen zware kost geworden, omdat Treur er ook een flinke dosis humor in heeft gestopt. Eof was er ook voor de andere fi nalisten: Jeanine Dekker met het historische overzichtsboek Middel burg, gezicht van de stad, Sander Kooistra met de melancholische roman Til mij op met duizend vo gels, Peter F. Mei- ninger en acht mede-auteurs met het duizend pagi na's tellende Flora Zeelandica waarin alle Zeeuwse plan tensoorten worden beschreven en tot slot De Meid van Marlies Alle- wijn dat gaat over de strijdbare dienstbode Neeltje Fokerse. Het jubileumboek 10 edities Wei- tjerock van Karlijn de Splenter won de PZC-Publieksprijs voor het po pulairste Zeeuwse boek 2017-2018. Weitjerock - over het muziekfesti val bij IJzendijke - kreeg 368 stem men. In totaal werden er 1918 digi tale stemmen voor de PZC-Pu- blieksprijs uitgebracht, er kwamen 234 briefkaarten binnen en bijna veertig stemmen via formulieren in de Zeeuwse boekhandels. De prijs van de Zeeuwse Boek handels ging naar Remco van Schellen. De presentator-redacteur van Omroep Zeeland geeft oud- maandag 5 november 2018 Tip? redactie@pzc.nl SINT-MAARTENSDIJK Aan de Korte Vest in Sint-Maartensdijk is gis teravond een auto gro tendeels uitgebrand. De auto stond geparkeerd op de kruising met de Blauwstraat. Volgens ge tuigen was het vuur aan gestoken. De brand brak omstreeks 18.00 uur uit. De brandweer van Sint- Maartensdijk was er snel bij, maar kon niet voorko men dat het voertuig gro tendeels uitbrandde. Het voertuig kan als gevolg van de brand als verloren worden beschouwd. De politie is een buurtonder zoek begonnen. GEERSDIJK Een dronken 26-jarige man is zaterdagavond rond 23.55 uur met zijn auto tegen een boom ge reden op de Stekeldijk in Geersdijk. De automobi list is daarna weggelopen van het autowrak. De 26-jarige man werd even later op de Oost- westweg in Geersdijk ge vonden als bijrijder in een andere auto. Uit een blaastest bleek dat de man ruim vier keer zoveel had gedronken als toege staan voor een gevor derde bestuurder. De man raakte lichtgewond. Hij moet op eigen kosten een cursus volgen over alcohol in het verkeer. Diensthond Storm heeft zaterdagavond twee feestgangers in Terneu zen gebeten om twee groepen uit elkaar te houden. Bij een herfstfeest in Terneuzen liepen de ge moederen tussen twee groepen feestgangers hoog op. De politie moest ingrijpen om te voorkomen dat de ruzie uit de hand zou lopen. Daarbij is dienst hond Storm ingezet, die flink van zich af wist te bijten waardoor het con flict niet verder uit de hand liep. 'Schrijven Frank Balkenende Middelburg -Franca Treur Vind uw winkelpunt op pzc.nl/puzzelboek COOp JU II] [v^JlTiiVTM (J) iiiujüjuj BON PUZZELBOEK O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Blz., Cigo, Coop, Jumbo, Libris, Primera, Spar, Tabaronde, The Read Shop, Vivant 710114 004437

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16