Uitdaainaen 0) O O éT- Rusland stookt vuur met Oekraïne weer op 13 Sancties tegen burgers en bedrijven Auto verkopen? ikwilvanmijn AAN HET WERK Verschillende lezers ergeren zich aan bazen die van mening zijn dat je be ter 'uitdaging' kunt zeggen in plaats van 'probleem'. Het schijnt voor te komen op vergaderingen: „Jongens, problemen be staan niet. Alleen maar uitdagingen." De vraag is natuurlijk of we daar wat mee opschieten. Is er bewijs dat je een probleem makkelijker oplost door het uitdaging te noemen, of is het de meest nietszeggende term die bestaat? Eén van de veroorzakers van al dat ge klets over uitdagingen is de Amerikaanse professor Carol Dweck. Zij kwam met een theorie over ccn jïxed mindset en een growth mindset. Een Jïxed mindset betekent dat je je vaardigheden, talenten en intelligentie ziet zoals ze zijn. Je bent goed in organiseren, maar slecht in schrijven. Een schrijfop dracht laat je dus maar schieten. Mensen met een growth mindset denken juist in uitdagingen: je kunt je vaardighe den, talenten en intelligentie ontwikkelen door er anders naar te kijken. Uiteraard schuilt er niet in iedereen een He- mingway, maar door veel te schrij ven en vol te hou den kom je wel een stuk verder. Zie problemen daarom als een uitdaging waar je je schou ders onder zet. Onderzoek overeen growth mindset rammelt aan alle kanten Succesvolle men sen hebben volgens Dweck een growth mindset. En het goede nieuws is: iedereen kan werken aan een growth mindset. Ouders kunnen bijvoorbeeld in plaats van 'wat slim van jou' beter 'wat heb je hard gewerkt' te gen hun kind zeggen. Volgens Dweck moe ten we al jong beginnen met het omarmen van uitdagingen. Als dat waar is, is het dus heel zinvol om voortaan overal uitdagingen in te zien. Al leen rammelt dat onderzoek van Dweck nogal. Andere onderzoekers hebben het onderzoek overgedaan en vonden helemaal geen bewijs voor haar theorie. Sterker nog, ze vonden aanwijzingen dat juist mensen met eenfixed mindset beter presteren. Die weten wat ze kunnen en gaan aan de slag. De growth mindsetters blijven maar slap ou wehoeren over hun meest uitdagende stip aan de horizon. Buffett: fors meer winst Uber hervat autotests Op de Russische lijst prijken na men van zakenmensen, politici, rechters en bestuurders. Onder hen opvallend veel 'exen', als ex-pre mier Arseni Jatsenjoek, voormalig leider van de extreem-nationalisti sche Oekraïense partij Rechtse Sec tor, Dmytro Jarosj, en oud-premier Joelia Tymosjenko. Met name laatstgenoemde is pi kant. Zij zou als premier in 2009 een gasdeal hebben gesloten met de Russische president Poetin, waarbij Oekraïne slecht af was, maar zij zelf persoonlijk veel verdiende. Tymos jenko heeft zich inmiddels verkies baar gesteld voor het president schap, waarover Oekraïne komende jaar stemt. Mocht ze winnen, dan zal Moskou haar als erkend staats hoofd toch op alle fronten (moeten) dwarszitten. Andere gedupeerden van de maatregelen zijn de Oekraïense mi nister Arsen Avakov van binnen landse zaken en zoon Aleksej van president Petro Porosjenko. Maar ook de voorzitter van de Oekraï ense veiligheidsraad Aleksandr Toertsjinov, het hoofd van het Oe kraïense staatsgasbedrijf Andrej Koboljov en Moestafa Najem, een van de hoofdinitiatiefnemers van de Majdan-opstand in 2014 tegen de verdreven pro-Russische presi dent Viktor Janoekovitsj. Opvallende afwezige is Poros jenko zelf. Volgens Kremlin- woordvoerder Dmitri Peskov zou dat een al te 'schandalige stap zijn'. „Traditioneel worden presidenten niet opgenomen op sanctielij sten", aldus Peskov. Overigens kreeg de Oekraïense leider in het verleden veel kritiek van zijn landgenoten, omdat zijn chocolade-imperium Roshen zijn producten voor een deel nog in Rusland liet maken. Onder de bedrijven vallen onder meer Dneproazot en Oekrchime- nergo, twee van de grootste che miebedrijven van Oekraïne, han delsorganisatie Fozzy Group en de banken Krediet Dnepr en Avto- KrAZ. Opvallend is dat ook het Zwitserse bedrijf Ferrexpo is ge troffen door de Russen. Het heeft aandelen in een verwerkingsfa- i Bankrekeningen van bedrijven en individuen zijn per direct bevoren briek in de Oekraïense regio Pol- tava. Ook staan twee Britse bedrij ven op de sanctielijst. De bankrekeningen van de be drijven en individuen, waardepa pieren en bezit in Rusland zijn per direct bevroren. Ook mogen Russi sche burgers en bedrijven geen ka pitaal verstrekken aan Oekraïne. Oekraïne heeft op zijn lijst onge veer 1700 personen en 700 rechts personen genoteerd, van wie de meesten afkomstig uit Rusland. De verstrekkendste maatregel die Kiev nam, was het staken van het lucht verkeer tussen beide landen in ok tober 2015. Slechts nog via land is het mogelijk de grens te passeren. Oekraïne reageert ontspannen op het besluit van Moskou. Journalist Vitali Portnikov, zelf op de lijst, zei tegen Radio Svoboda ('vrijheid'), dat de maatregelen hem nauwelijks zullen treffen. „Ze zijn voorname lijk van propagandistische aard, omdat ik in Rusland rekeningen, bezittingen noch aandelen heb." De twee staten raakten feitelijk met elkaar in oorlog, nadat Rusland de Krim in het voorjaar van 2014 van Oekraïne afpakte en actief een pro-Russische opstand steunde te gen het nieuwe bewind in Kiev. Dat trad aan nadat de pro-Russi sche president Viktor Janoekovitsj eind februari 2014 was gevlucht. Kiev heeft bijna twee jaar gele den al een ban afgeroepen op de meeste levensmiddelen uit Rus land. Ontvang gratis en vrijblijvend een bod. zonder gedoe, verkocht. maandag 5 november 2018 GO Richard Engelfriet is spreker en auteur van het boek De Succesillusie. OMAHA Investeerder Berkshire Hat haway heeft fors meer winst behaald. Het bedrijf van mil jardair Warren Buffett profi teerde van sterke presta ties van zijn ver zekeringsactivi teiten en lagere belastingen. De winst bedroeg, 6,9 miljard dol lar, tegen 3,4 miljard dollar een jaar eerder. PITTSBURGH Uber wil tests met zelfrijdende auto's op de openbare weg hervatten. Die waren stopge zet vanwege een dodelijk on geval. Uber heeft de autori teiten in Penn- sylvania om een vergunning ge vraagd. Uber heeft naar eigen zeggen verbete ringen doorge voerd in de soft ware voor auto noom rijden. E o c Supporters van Poetin bij het vierde jubileum van de annexatie van De Krim. fotoepa Rusland voert harde economi sche sancties in tegen buurland Oekraïne. De Russische premier Dmitri Medvedev heeft vorige week een decreet ondertekend met speciale maatregelen tegen 322 Oekraïense burgers en 68 bedrijven. Joost Bosman Moskou Nooit kun je eens rus tig je werk doen. Om de haverklap krijg je van je baas te horen dat het weer anders moet. Schrijver Ri chard Engelfriet helpt je uit de brand en scheidt in deze ru briek de zin van de onzin. Van daag: is iets een probleem of een uitda ging?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13