Zogezien Buitenwereld is wel erg ver weg in de Statenzaal 24?5 De Toos en Henk Scheurkalender 2019 Wie nam die koeken nou mee naar Groede? Lijsttrekkers lopen zich warm, want de verkiezingen voor Provinciale Staten zijn in aantocht. Je verwacht dat partijen hun vergadering aangrijpen om het Zeeuwse publiek te laten zien hoe boeiend en belangrijk politiek is. De werkelijkheid blijkt anders. 11 Paptaarten zijn een echt West-Zeeuws-Vlaams streekgerecht. Of beter nog: typisch voor Groede, van waaruit de zoete lekkernij zich door de streek ver spreidde. Daarom wordt ook wel gesproken van 'Groese papkoek'. Het leverde de in woners van Groede zelfs de bijnaam 'papvreters' op. Over de precieze her komst van de paptaart doen verschillende verhalen de ronde. Duidelijk is dat emi granten-waar Groede er door de eeuwen heen veel van herbergde - ze introdu ceerden in het dorp. Maar wie? Mogelijk waren het de Lu therse vluchtelingen die in de 18de eeuw vanuit Salzburg in Zeeland terecht kwamen. In dat geval is de paptaart familie van de vlaai: die is minstens voor een deel gebaseerd op Oos tenrijks gebak. Anderen wijzen erop dat in het noordwesten van Frankrijk ook een soort paptaart - de cou que au riz - wordt ver kocht. En uit die streek kwa men in de 17de eeuw de Hu genoten, die vrij massaal neerstreken in Zeeuws- Vlaanderen. In Groede zelf wordt graag verteld dat Spaanse en Portugese soldaten de koe ken tijdens de Tachtigjarige Oorlog in het dorp hebben geïntroduceerd. Want ja: ook in die landen eten ze ge bak dat op de pap taart lijkt. De papkoek werd in Groede vooral gegeten bij feestelijke gebeurtenissen. Zo trakteerden grondbezit ters hun pachters, na het be talen van de jaarlijkse pacht, traditiegetrouw op papkoe ken. Dat gebeurde op de eer ste woensdag van oktober, tijdens de kermis. Later werd de paptaart een trakta tie die altijd en zonder spe ciale reden ook wel smaakte. Daarom waren ze bij elke dorpsbakker in de streek te koop. Het wordt, in elk geval door de be trokkenen zelf, gezien als de poli tieke hoogmis: de maandelijkse plenaire bijeenkomst van de Pro vinciale Staten van Zeeland. Het belang van de verwikkelingen wordt zo hoog geacht, dat de ver gadering rechtstreeks wordt uit gezonden via Omroep Zeeland en de website van de provincie. Wie zich vorige week vrijdag handenwrijvend voor de buis had geïnstalleerd of de gang naar het Abdijcomplex had gemaakt, kwam van een koude kermis thuis. Twee minuten nadat waar nemend voorzitter Goos Roeland iedereen had begroet - inclusief 'de kijkers en luisteraars thuis' - werd het publiek gemaand te ver trekken en ging het beeld op zwart. Gefeliciteerd De Staten praatten in besloten heid over het voorstel om Han Polman aan te bevelen voor een tweede termijn als commissaris van de koning. Toen na twintig minuten de deuren weer open gingen, werd de elders bivakke rende Polman via een wankele vi deoverbinding gefeliciteerd met zijn aanstaande herbenoeming. Waaróm het blijkbaar goed is voor Zeeland dat hij nog eens zes jaar op zijn post blijft, werd de buiten wacht nauwelijks duidelijk ge maakt. Het was het begin van een lange dag waarin de vergadering van Provinciale Staten vooral over kwam als een interne aangelegen heid. Er waren formaliteiten en plichtplegingen, zoals de benoe mingen van een rekenkamerlid en de nieuwe griffier (met bijbeho rende felicitatierondes) en het af scheid van D66-Statenlid Rutger Schonis. Maar vooral de inhoude lijke agendapunten deden de be langstellende bezoekers de wenk brauwen fronsen. Gewichtig Het gebeurt vaker. Hoe belangrijk de onderwerpen ook mogen zijn, de 'debatten' erover dreigen steeds te verzanden in bijna ab stracte gedachtewisselingen over vooral processen en verantwoor delijkheden en nauwelijks nog over de inhoud. Het gaat al snel over 'strategische kaders', 'opera tionele doelen' en vooral hoe een en ander 'geborgd' moet worden. Dat mag dan kordaat en gewichtig klinken, voor de kijkcijfers is het allerminst bevorderlijk. In de Statenzaal bleek de bui tenwereld deze vrijdag wel erg ver weg, zeker toen aan het eind van de ochtend uitgebreid werd gepa- laverd over vier notities rond 'net werksturing'. Die gingen over het versterken van de 'kaderstellende rol' van Provinciale Staten, die uit hun 'comfortzone' moeten komen om 'proactief te 'verbinden', waarbij het essentieel is om 'dui delijkheid aan de voorkant' te bie den en 'reflectief vermogen' aan de dag te leggen via 'tussentijdse terugkoppelingen'. Bent u daar nog? Het is goed dat Provinciale Sta ten ook hun eigen rol onder de loep nemen, maar wie het publiek aan de vooravond van de verkie zingscampagne trakteert op poli tieke abracadabra, kan niet ver wachten dat de kiezer op 20 maart 2019 geestdriftig de gang naar de stembus maakt. De enige die voor toehoorders wat helderheid probeerde te scheppen, was SGP'er Harold van de Velde. Hij vergeleek netwerk sturing met een gezin dat vakan tieplannen maakt. „Samen kom je tot een einddoel en een reispro gramma." Zijn lovenswaardige poging kon niet voorkomen dat Provinciale Staten een wel erg in zichzelf gekeerde indruk maakten. Op zijn blog sprak Gerwi Tem mink (GroenLinks) naderhand van 'zelfreflectie'. „Ook wel intro spectie genoemd." Er is nog een beter woord voor: navelstaarderij. Helikopters Halverwege de middag werd de vergadering zowaar nog even con creet, toen het ging over de plan nen om meer helikopters toe te staan op Zeeland Airport. De meeste fracties hadden toen al zo veel spreektijd verbruikt - spraak water is in de Statenzaal wijselijk op de bon - dat het onderwerp in vliegende haast moest worden af gehandeld. Even na half vier stonden de schaarse toeschouwers weer bui ten, ruim zes uur na het begin van de vergadering. De wereld rond de Abdij lag er onveranderd bij. Mid delburg maakte zich op voor het weekend. Niemand die weet had van wat zich deze dag in de Staten had afgespeeld. Ze hadden niets gemist. 1 kalender 14,95* 2 kalenders Bestel er 2: eentje voor uzelf en één als cadeau! Ga naar pzc.nl/toosenhenk PC ZATERDAG 3 NOVEMBER 2018 De kuipjes van de 'korsttaart' kunnen van tevoren worden gemaakt, foto boaztimmermans Bij de 'deegtaart' wordt de pap meegebakken. FOTO PETER NICOLAI ROLF BOSBOOM *ExcLusief €1,95 verzendkosten bij besteding von 1 kalender. cartoons ledereen kent Toos en Henk: uit de krant en van internet. Als u zichzelf niet herkent in de dagelijkse beslommeringen van dit populaire cartoon duo, dan toch zeker uw buren of beste vrienden. De scheurkalender 2019 staat boordevol nieuwe cartoons, waardoor u dagelijks met een glimlach aan de dag begint. "owfcvol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59