8 Kenniseisen aan dronegebruiker 479,- 899,- DE VLUCHT VAN MICHEAL Micheal (28) uit Eritrea overleefde gewetenloze mensensmokkelaars, een detentiecentrum en gevaarlijke tochten in kleine bootjes. Duizenden andere vluchtelingen hebben dat geluk niet. Ze sterven voor de poort van Europa. Zondag is er een herdenking. Minister Cora van Nieuwen- huizen (Infrastructuur) maakt zich hard voor een Europees voorstel voor nieuwe kennisei sen voor dronevliegers. Deze zouden dan vanaf het tweede kwartaal van 20t9 worden op gelegd door Brussel, en ge handhaafd via een toets. De Vereniging van Verkeers vliegers en beroepsmatige be stuurders van drones pleitten eerder al voor de invoer van een vliegbewijs voor recreanten, inclusief een theorietoets. En in juli dit jaar riep het kabinet op tot zo'n kennistoets als Eu ropese regel. Van Nieuwenhuizen: „Ik vind het zeer wenselijk dat alle dro- negebruikers op de hoogte zijn van de regels zodat zij veilig hun drone kunnen vliegen." Sowieso zal de minister de ko mende feestdagenperiode weer een voorlichtingscampagne starten, specifiek gericht op de recreatieve dronevlieger. De minister meldt ook dat, zo dra de nieuwe Europese regels ingaan, pakketdiensten per drone mogelijk zullen zijn. Eén op de twintig verzoeken is onrechtmatig, dat vinden wij te veel Agent aangehouden om lekken informatie Een 40-jarige politie-agent, werkzaam in Zuid-Limburg, wordt verdacht van het schen den van het ambtsgeheim en computervredebreuk, maakte het OM gisteren bekend. Voor alsnog is niet gebleken dat de verdachte informatie heeft ge lekt naar criminelen of crimi nele organisaties. De man wordt vandaag voorgeleid. Tegen de man lopen inmiddels een strafrechtelijk en een disci plinair onderzoek. Meer wil het OM niet kwijt. Monsterwesp duikt op Rus gepakt voorsmokkel Spaanse be vruchting mag Micheal ontvluchtte zijn thuisstad Hagaz in Centraal-Eritrea. Via Soedan en Libië be reikte hij de kust en daar stak hij de Middel landse Zee over naar Europa en bereikte uit eindelijk Amsterdam. Een broek en een shirt. Meer stopt Micheal niet in zijn rugzak als hij op 5 juli 2017 zijn huis in Hagaz verlaat. Het is een uur of acht 's avonds. Het gaat in het diepste geheim. Zijn vrouw, met wie hij nog niet zo lang getrouwd is, mag van niks weten. „Ik zei tegen haar dat ik even naar de stad ging." Als Micheal (achternaam geeft hij niet) de deur achter zich dicht trekt, weet hij dat hij voorlopig niet zal te rugkeren. Hij vlucht uit Eritrea om zeven maanden later neer te strijken in Amsterdam. „Het was moeilijk om in Eritrea te blijven. Het is daar erg gevaarlijk. Er is sinds kort vrede met Ethiopië, maar er is nog niet veel ver anderd. Er zijn checkpoints en er lo pen veel soldaten op straat. Ik wist dat ik naar Nederland wilde." Micheal vertelt zijn verhaal in de kelder van het Wereldhuis, een voor ziening van de Protestantse Diaconie Amsterdam. Het huis helpt al sinds 2008 'ongedocumenteerden', asiel- De mensen smokkelaars sloegen ons met stokken uit de auto zoekers die zonder papieren in Ne derland aankomen. Dagelijks komen - veelal Afrikaanse - jonge mannen, vrouwen en kleine kinderen samen. Ze praten met elkaar, spelen doelloos met hun telefoon, nuttigen een lunch of gaan in gesprek met een hulpverle ner. Ook kunnen ze Nederlandse les of andere cursussen volgen. Op 2 februari van dit jaar kwam Micheal aan in Amsterdam. Zijn ver haal is het verhaal van vele vluchte lingen. Over een reis vol gevaar en onzekerheid, waar de dood hen als een schaduw volgt. Zijn reis van zeven maanden be gint die avond in Eritrea. Met twee andere vluchtelingen rijdt hij met de auto naar de grens met Soedan, waar hij om vijf uur 's ochtends aankomt. „We moesten doodstil zijn om niet ontdekt te worden door de politie. Als je gepakt wordt, kunnen ze je do den of ze verkopen je alsof je een dier bent. De man die ons begeleidde, controleerde of de kust veilig was." Micheal komt in een vluchtelin genkamp in Shagarab. „Pas toen ik in Soedan was, belde ik mijn vrouw. Ze huilde aan de telefoon. Het voelde niet goed. Maar ze begreep waarom vrijdag 2 november 2018 DEN HAAG Mariëtte Moussault van de Toetsingscommissie Inzet Be voegdheden is niet tevreden over de gretigheid waarmee inlichtingendiensten tappen. MAASTRICHT AMSTERDAM De Aziatische hoor naar is gezien in de hoofdstad, meldt stichting Stop inva- sieve exoten. Het gaat om een agres sieve soort die ho ningbijen eet, waar door hij het Neder landse ecosysteem bedreigt. Vorig jaar werd hij voor het eerst gezien in Zee land. Hoe de mon sterwesp, die van nature voorkomt in Zuidoost-Azië, hier terecht is gekomen, is onbekend. KIEL Een man die al ja renlang gezocht wordt voor de ille gale handel van 12 miljoen sigaretten is in Duitsland gearres teerd. De fiscus liep 1,7 miljoen euro mis door zijn smokkel, meldt de politie. AMSTERDAM De Reclame Code Commissie heeft een klacht onge grond verklaard van donorkinderen tegen het werven van wensouders voor bevruchting door een kliniek in Spanje. Daar is het werken met anonieme dono ren van eicellen en sperma toegestaan. De klagers zijn erop tegen dat een kliniek in Nederland re clame kan maken voor iets wat hier verboden is. o.a. bezoek Koblenz, Keulen, Eifel inclusief uitgebreid 5-gangendiner op Eerste Kerstdag oad.nl/BKDE22 van 499,- voor verblijf in luxe viersterrenhotels reis per Excellent bus, max. 34 personen oad.nl/BKGBOI vanaf GO Boek nu op oad.nl/krant, bel 0547 20 17 00 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 2 personen, excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. Amsterdam Parijs Milaan /^Rome ITALIË) 0Q Sicilië Bani Walid LIBIË .SOEDAN Shagarab ERITREA Hagaz FOTO'S GETTY IMAGES/ AFP/ REUTERS Tussen hoop en wanhoop Tonny van der Mee Amsterdam Kerstreizen Kerstreis Keulen Westerwald 5-daagse busreis - Duitsland Kerstreis Londen, Kent Cotswolds 8-daagse busreis - Groot-Brittannië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8