Rechter: Stint blijft aan de ketting Nieuwe satelliet telt walvissen vanuit de ruimte 7 STINT DEBAT EN RECHTSZAAKA Van Nieuwenhuizen (VVD) nam dat besluit kort na het trieste onge luk met de Stint op een spoorover- gang in Oss, op 20 september. Vier kinderen verloren daarbij het le ven, en een vijfde kind en de bege leidster raakten ernstig gewond. Volgens de verkeersminister was het, na een snel eerste onderzoek, begin oktober verantwoord om de elektrische bolderkar voorlopig aan de ketting te leggen. „Er was geen zekerheid meer over de tech nische staat van het voertuig en er was sprake van ongeregistreerde aanpassingen aan het ontwerp." De minister moest zelfs beamen: „We weten nu niet precies welke Stints er rondrijden, door gebrek aan toezicht." Inmiddels is duidelijk dat de be windsvrouw ingreep ondanks een ingetrokken belastende verklaring van een medewerkster van een kinderdagverblijf in Amsterdam (waar ook kleinere problemen wa ren met de Stint) en een waarschu wing van haar eigen staatssecreta ris, Stientje van Veldhoven. Die personen meldden allebei dat informatie over de onveiligheid van het voertuig door de verkeers- inspectie (ILT) wellicht overdre ven zou zijn. Zo zou ten onrechte zijn gesproken over een 'op hol ge slagen' Stint in Amsterdam. De minister rapporteerde deze twij fels niet direct aan de Tweede Ka mer. „Het is in en in triest dat zo'n vreselijk tragisch ongeluk moet lei den tot dit debat", aldus PVV'er Roy van Aalst. Hij sprak van 'een puinhoop op het ministerie'. „De PW is klaar met deze verschrikke lijk slechte soap." De bewindsvrouw van de WD gaf desgevraagd aan de Kamer toe dat ze alle beschikbare informatie sneller had moeten meenemen in een Kamerbrief „Ik betreur het dat dit niet is gebeurd. Daar wil ik best voor door het stof." De PvdA maakte zich gister avond vooral zorgen over de gevol gen van het Stint-verbod voor de kinderdagverblijven. Kamerlid Gijs van Dijk: „Wat we niet begrij- We weten niet precies welke Stints er rondrijden door gebrek aan toezicht -minister Van Nieuwenhuizen pen is dat Van Nieuwenhuizen dit stevige besluit neemt, maar vervol gens niet met hulp komt richting de kinderdagverblijven." Van Nieuwenhuizen: „Ik deel de zorgen van de kinderdagverblijven en heb de branche goed en snel geïnformeerd." Ze heeft begin ok tober zelfs gekeken naar mogelijk heden om alternatief vervoer aan te bieden via de gemeenten, maar dat is niet gelukt. Van Nieuwen huizen zei nog steeds te willen meedenken over een oplossing. De coalitiepartijen willen vooral vooruitkijken. Hoe gaat de minis ter het systeem aanpassen zodat nieuwe voertuigen - zoals de Stint - in de toekomst worden goedge keurd en steeds weer controles moeten ondergaan als er aanpas singen aan worden gedaan? Van Nieuwenhuizen gaf aan dat ze hierover momenteel advies inwint en werkt aan aanpassing van de re gels. Kamerlid Rutger Schonis be nadrukte: „Bij D66 staat verkeers veiligheid voorop. De toelating op de Nederlandse weg lijkt wel een soort tombola en moet duidelijk worden verbeterd." Van Nieuwenhuizen heeft al aangegeven zo snel mogelijk dui delijkheid te willen bieden over of en hoe de Stint weer veilig de weg op kan. „Daar hebben we de uit komsten van het nu lopende, uit gebreide onderzoek van TNO voor nodig. Ik verwacht die rond de jaarwisseling." De bewindsvrouw beloofde - op verzoek van VVD en D66 - TNO tot haast te manen. Het debat gaat dinsdag verder, als de minister ex tra informatie heeft gegeven. Een gastouder uit Almere wilde van het rijverbod af omdat dit ri goureuze besluit te gemakkelijk zou zijn genomen. Ze stapte naar de rechter, maar die gaf haar gisteren geen gelijk. Volgens de rechter mocht minis ter Cora van Nieuwenhuizen van Infrastructuur en Waterstaat de Stint terecht van de weg halen. Dat besluit werd genomen op basis van meerdere ernstige incidenten die verband houden met de rem. De verkeersveiligheid was de belang rijkste reden om de Stint van de weg te halen, volgens de minister. De rechter vindt dit niet onredelijk. De minister moet volgens de rechter wel voortvarend aan de slag met het onderzoek, zodat gebrui kers niet lang in onzekerheid blij ven zitten. Michelle van Zundert van kin derdagverblijf Het Kinderstraatje die de rechtszaak aanspande blijft teleurgesteld achter. En met haar vele collega's, bleek tijdens de uit spraak. De uitspraak werd ook bijge woond door eigenaar Edwin Ren- zen van Stint en een groep werkne mers. Renzen vroeg maandag het faillissement van zijn bedrijf aan. Een positieve uitspraak van de rechter had zijn bedrijf wellicht nog kunnen redden, maar nu lijkt het doek voor het bedrijf definitief te vallen. Hij zegt dat hij niet had verwacht dat de rechter de Stint nu ineens had toegelaten. „Maar het doet me goed om te zien dat zoveel mensen hier zijn die een belang bij de Stint hebben en vinden dat het moet blijven. Het gaat mijn bedrijf niet meer redden, maar ik hoop voor al deze gebruikers dat er snel een oplossing komt waarmee de Stint een doorstart kan maken." Renzen zal een eventuele door start niet meer meemaken, zegt hij. „Ik ben er even helemaal klaar mee en hard toe aan vakantie." Dankzij de hoge resolutie satelliet- beelden konden onderzoekers van het British Antarctic Survey (BAS) vier verschillende walvissoorten opsporen, tellen en bestuderen. Deze methode is een grote stap om tegen relatief lage kosten het gedrag van walvissen te onderzoe ken, zelfs in de meest ontoeganke lijke gebieden. Dat blijkt uit een studie die deze week werd gepu bliceerd in het blad Marine Mam mal Science. De walvissoorten werden opge spoord in hun eigen habitat: de zuidkaper bij Argentinië, buitrug gen bij Hawaii, de gewone vinvis in de Middellandse zee en de grijze walvis voor de kust van Mexico. Het team van BAS onder zocht de satellietfoto's in zeven ge bieden, in totaal meer dan 5000 vierkante kilometer groot. Walvisonderzoekers hebben al tien walvispopulaties ontdekt in ontoegankelijke gebieden. „Veel gebieden zijn moeilijk bereikbaar per boot, zoals op de traditionele manier wordt geteld. Deze nieuwe methode kan ons helpen om de walvis beter te beschermen", zegt onderzoeker Hannah Cubaynes van het BAS. Deze studie is mogelijk dankzij satelliet WorldView-3. Deze satel liet is in staat scherpe beelden te maken van het aardoppervlak, met pixels van 30 bij 30 centimeter. Daarmee kunnen de wetenschap pers voor het eerst goed vinnen en staarten onderscheiden. Al laat de ene soort zich makke lijker identificeren dan de ander. De grijze walvis is een makkie, omdat hij qua kleur verschilt van het water. Buitruggen bijvoor beeld vallen meer weg tegen de achtergrond. En nog een compli- Deze methode kan ons helpen de walvis beter te beschermen cerende factor: ze springen zo vaak in en uit het water dat de spetters hun vorm vervagen. Het is niet voor het eerst dat on derzoekers satellieten gebruiken voor het tellen van walvissen. In 2014 probeerde de Cambridge uni versiteit het al op die manier met de WorldView 2 -satelliet. Omdat die minder scherpe beelden afle vert, was het moeilijker om soor ten te onderscheiden. Opvolger de WorldView-3 foto grafeert de aarde vanaf een hoogte van zo'n 627 kilometer. Sinds 2025 mag de satelliet pixels schieten van 30 bij 30 centimeter. Met een infraroodmeter mag de satelliet beelden van 7,5 bij 7,5 meter ma ken. Scherper mag wettelijk niet. vrijdag 2 november 2018 Minister stuntelt met Stint, vindt oppositie Werknemers van de Stint-fabrikant bij de rechtbank. Het rijverbod blijft echter van kracht, fotoanp De oppositie in de Tweede Kamer heeft verkeersminister Cora van Nieuwenhuizen gister avond gekapitteld over de ma nier waarop ze heeft besloten de elektrische bolderkar Stint van de weg te halen. Edwin van der Aa Den Haag Kijk op de site bij /video interview met de eigenaar van het bedrijf dat de Stint produceert UTRECHT De Stints die sinds 1 oktober niet meer de weg op mo gen, blijven voorlopig stilstaan. Met behulp van satellietbeelden zijn walvissen te tellen vanuit de ruimte. De WorldView-3 kan zó ver inzoomen, dat verschillende soorten te onderscheiden zijn. Wetenschappers hopen zo het gedrag van walvissen beter te kunnen onderzoeken. Koen Voskuil Rotterdam Vier vanuit de ruimte ge spotte walvissen. Rechts een boot. FOTO DIGITAL GLOBE -onderzoeker Hannah Cubaynes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7