M Roken in stadskantoor Goes binnenkort taboe Omrijden tussen Omnium en Schenge verleden tijd 7 LAURENS VAN DREVEN NICK VAN CADSAND Tholenaren kunnen in panel hun ei kwijt TROTS ZELFSTANDIGHEID Ze kennen elkaar nauwelijks, maar hebben meteen een klik. Laurensen Nick wonen sinds gisteren samen in de eerste proefwoning van TROTS in Zierikzee. Een superhuis, vinden de twee. En een kans uit duizenden. Nu alleen nog supersnel internet. i igenlijk ziet Nick van Cadsand (19) maar tegen één ding op. Op tijd uit bed komen 's ochtends. I Daar heeft hij superveel moeite mee. Maar verder is hij he lemaal blij. Net als Laurens van Dre ven (20). Het tweetal trok gis teren in een proefwoning van TROTS aan de Sint Joostmeet in Zierikzee. Daar leren ze onder begeleiding zelf standig te wo nen. Het huis is door een parti culier beschik baar gesteld. En door Astrid van Kleeff van TROTS (Thuis- zitters-Reïnte- greren-Oplei- den-Terug in de Samenleving) smaakvol ingericht. Met haar organisatie begeleidt ze jongeren bij het halen van een di ploma, vinden van werk en bij het zelfstandig leren wonen. „Gewel dig", zegt Laurens over zijn leven het laatste jaar. Want hoewel hij een prima stel hersens heeft en uit een warm nest komt, lukte het niet om een diploma te halen en had hij geen idee in welke richting hij verder moest. Nu studeert hij via TROTS transport logistiek en woont hij sinds gisteren zelf standig. Niet dat uit huis gaan bij hem een moetje was. „Ik heb het prima thuis, dus ik hoef daar niet weg. Maar dit is voor mij weer een stapje verder." Zijn huisgenoot Nick (die ADHD en Asperger heeft) woonde de afgelopen 1,5 jaar op een woon groep op Malversweie, van de stichting O Jee! ADHD van Van Kleeff. Daar leerde hij al stapje voor stapje op eigen benen te staan. Zijn boeltje op te ruimen en het een beetje schoon te houden. Terwijl ook hij ondertussen via TROTS werkt en leert, in de keu ken van het Zierikzeese restaurant Bij Kees en via de particuliere school Essenzo in Goes. „Zo ga ik steeds een stapje verder en leer ik steeds meer. Het is een soort to taalpakket. Ik ben er heel blij mee, heb het gevoel alsof ik dit in mijn schoot geworpen krijg. Je weet ge- Het voelt alsof ik dit in mijn schoot geworpen krijg. Je weet gewoon niet wat je terug kunt doen woon niet wat je terug kunt doen." Kennen doen Nick en Laurens el kaar alleen van de maandagen op school. Maar er was gelijk een klik, vertellen de jongens. Het verdelen van de kamers was in no time gere geld. Ook was er direct eensgezind heid over een belangrijke voorzie ning. „We willen vooral snel inter net." Beide jongens hebben hun ei gen sanitair en koelkast, zodat ze die leren schoon te houden zonder elkaar in de weg te lopen. „Eigenlijk denk ik dat we vooral een aanvul ling op elkaar zullen zijn", zegt Nick. „Ik kan echt niet opstaan, Laurens wel. Maar het lukt hem weer niet om de deur uit te komen, terwijl ik maar vijf minuten nodig heb." De jongens kunnen twee jaar proefwonen in het huis in Zierik zee. TROTS zorgt voor de begelei ding. THOLEN Inwoners van Tholen kunnen vanaf volgend jaar mak kelijker hun mening geven over bepaalde zaken in de gemeente. Daarvoor wordt een burgerpanel opgezet. Dat panel bestaat uit een groep inwoners die een af spiegeling van de gemeente vormt. Door bijvoorbeeld en quêtes in te vullen, krijgt de ge meente een beter idee van wat er leeft onder de inwoners. „Dit helpt de dialoog aan te gaan en kan daarom van toegevoegde waarde zijn bij het bepalen van beleid", leggen burgemeester en wethouders uit. Een onder zoeksbureau gaat het burgerpa nel samenstellen. GOES Fietsers tussen sport centrum Omnium en sport park Het Schenge in Goes hoe ven binnenkort niet meer om te rijden via de televisietoren. De huidige omleiding is het gevolg van de werkzaamheden voor het project Westerschans, nabij de Ringbrug. De ge meente broedt nu op een op lossing waarbij fietsers en voetgangers gebruik kunnen maken van een tijdelijk fiets pad dat langs het onlangs ver legde deel van de Westhaven- dijk ligt. Dat scheelt een heel stuk omrijden. Wethouder Loes Meeuwisse benadrukt dat deze maatregel enkel soelaas biedt voor fiet sers en voetgangers die zich in oost-westelijke richting bewe gen. De onlangs aangelegde fietstunnel onder de Ringbaan (bij de brug) gaat voorlopig nog niet open. Mensen die vanuit de stad richting Het Schenge en vice versa moeten, dienen nog gewoon om te rij den via onder meer de Zaag molenstraat en het Gelde- loozepad. Ze kunnen straks ook kiezen voor het fietstun- neltje nabij Omnium om daarna hun weg te vervolgen via de eerder genoemde route. Ambtenaren van de gemeente Goes die onder werktijd graag een sigaret roken, hebben in de toekomst mis schien een probleem. De gemeente heeft zich aange sloten bij de Alliantie Nederland Rookvrij en vindt dat ze daarom zelf het goede voorbeeld moet ge ven. Dat betekent dat de rokers ruimte in het stadskantoor over een tijd verdwijnt. Maar wat dan? „Het zou wel een beetje gek zijn als de medewerkers dan buiten naast de ingang staan te roken", zegt wet houder André van der Reest. „We denken daar nog over na." Goes hoopt in de toekomst be paalde plekken in de stad tot rook vrij gebied te verklaren. Er wordt met name gedacht aan locaties waar veel kinderen komen, zoals speel- tuintjes. Bewustwording Het is volgens Van der Reest zeker niet de bedoeling om daar ook daadwerkelijk te gaan handhaven. „Dan gaan sommige mensen waar schijnlijk de hakken in het zand zetten. We doen het vooral om be wustwording te creëren. Als er straks bij een speeltuintje een bord staat, komt er misschien een dis cussie op gang tussen voor- en te genstanders van een rookverbod." vrijdag 2 november 2018 BE Proefwonen in een prachthuis Esme Soesman Zierikzee van Dreven hadden meteen een goede klik. foto dirk-jan gjeltema Nick van Cadsand (I) en Laurens -Nick van Cadsand Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60