'Balkenbrij past in vies-etenmuseum' 5 had zulke mooie plannen voor zijn boerderij in Zelhem Nu staat het water hem door nieuwe mestregels aan de lippen. „Je ziet je toekomst naar de knoppen gaan." Ronald Beulink Beulink is een van de honderden boeren die in de problemen is ge komen door het nieuwe fosfaat stelsel, dat boeren verplicht om mestrechten te hebben voor elke koe die ze bezitten. Zo wil de over heid het mestprobleem binnen de perken houden. De jonge boer uit de Achterhoek lijkt de dupe van investeringen die hij net heeft gedaan. In 2013 be sloot hij een nieuwe stal te bou wen. Tot die tijd had hij een ge mengd bedrijf met varkens en koeien, maar hij besloot te investe ren in melkvee. „Daar heb ik het meeste mee." In 2015, de stal was net af, plofte er een brief op de deurmat. Neder land ging een fosfaatstelsel invoe ren. Boeren kregen per koe fosfaat rechten, de peildatum was 2 juli 2015. Beulink had al wel de stal, maar nog niet de koeien. De gevol gen zijn desastreus. „Ik mag nu 80 koeien hebben volgens het stelsel, maar ik heb er 110 en mijn stal is goed voor 180 dieren. Als ik terug ga naar 80 koeien kan ik mijn rekeningen niet meer betalen. Dan ga ik fail- M ALMÖ Het net geopende Dis- gusting Food Museum in het Zweedse Malmö kan gerust wat Nederlandse lekkernijen toevoe gen aan het menu. Tientallen le zers stuurden gisteren, na een op roep in deze krant, hun sugges ties aan directeur Andreas Ahrens. „Balkenbrij is een tradi tioneel Nederlands gerecht dat wordt gemaakt van in bouillon gekookt slachtafval van het var ken, zoals kop en organen", zegt Sander Geernaert. „Bij mij komt als eerste gebakken bloedworst, gebakken hersenen en erwten soep op", laat Iris Braun weten. „Uierboord, gemaakt van de uiers van een koe", aldus Shron Din- gena. Frans van den Berg gruwt nog steeds van kruudmoes, waarin onder meer gort, karnemelk, spek, rookworst en rozijnen wor den gemengd. Ook zure zult werd genoemd. „Klinkt goed", reageert Ahrens telefonisch uit Malmö. „Als Nederlanders hierheen ko men hoop ik dat ze wat meene men." Uierboord bestaat volgens hem ook in een Schotse variant, aldus de Zweed. „Balkenbrij is ook in meerdere landen bekend." liet. Als ik er 110 houd, overtreed ik de wet. Dan volgen er boetes die ik ook niet kan betalen. Het lijkt erop dat de overheid de boeren met een mes te lijf gaat. Men laat ons kei hard vallen." Zoals Beulink zijn er velen. Het was boerin Agnes die voor de ca mera van Yvon Jaspers in tranen uitbarstte. Prominenten, onder wie de Achterhoekse zanger Ben nie Jolink en Europarlementariër Annie Schreijer schreven een open brief waarin ze hun steun uitspra ken aan de boeren. Ook minister Carola Schouten leek begaan. Meermaals gaf ze aan dat ze de boeren graag wilde helpen, maar dat er geen ruimte was in het fos faatstelsel. De boeren vinden dat de be windsvrouw dit niet meer kan volhouden nu duidelijk is dat Ne derland fouten heeft gemaakt bij de invoering van het stelsel. „De overheid wil graag gezinsbedrij ven die duurzaam ondernemen. Maar de minister doet helemaal niks voor ons", stelt Beulink. „Wij hebben juist geïnvesteerd in een duurzame stal en nu worden we gestraft. De regels zijn tijdens het spel veranderd." Het ministerie erkent dat er achthonderd bedrijven in de pro blemen komen met de huidige re gels. De boerenactiegroep Innova tief uit de Knel wijst op de gevol gen. „De gezinsbedrijven staan met de rug tegen de muur. Gevolg is heel veel leed en wanhoop. Hele gezinnen gaan eraan onderdoor. Zij zien hun levenswerk in rook opgaan. Alleen al in Zuid-Neder land pleegden vijf boeren dit jaar zelfmoord. Velen zitten overspan nen of met een burn-out thuis." Beulink is er de man niet naar om huilend aan de keukentafel te zitten. Boos is hij wel. Zijn familie heeft al honderden jaren een boe renbedrijf en zijn 13-jarige zoon Edin zou niks liever willen dan het bedrijf voort te zetten. Sinds kort zit hij op de landbouwschool. „Het is heel pijnlijk, maar ik zou willen dat hij een andere keuze maakt. Wie gun je nu een wereld waar je zo wordt behandeld? Dat wil nie mand toch?" Doorvechten Wat hij gaat doen als hij geen boer meer kan blijven? Hij heeft geen idee. Voorlopig vecht hij door. Ko mende maandag gaat Beulink naar een bijeenkomst waar ook Schou ten is. Ik hoop daar één vraag te kunnen stellen: „Minister, u wilt toch duurzame landbouwbedrij ven. Hoe kan het dan dat juist u ons laat vallen?" vrijdag 2 november 2018 Joris Gerritsen Zelhem Balkenbrij: in bouillon gekookt slachtafval van het var ken. FOTO CEES BAARS 'Als ik maar 80 koeien mag overhouden, ga ik failliet' Ronald Beulink met zijn zoon Edin, die ook boer wil worden. „Ik zou nu willen dat hij een andere keuze zou maken." fotojas! RULANDVAN DEN BRINK 7-daagse busreis va. 979, Beleef een kerst om nooit te vergeten! Alleen Oad-gasten hebben toegang tot de meest bijzondere locaties. Hoogtepunten kerstavonddienst in de St. Michaelkirche y 4-gangen galakerstdiner in Palais Ferstel y bezoek aan Palais Schönbrunn na sluitingstijd kerstconcert in de Börsensale op 26 december stadsrondrit en wandeling o.l.v. Nederlandssprekende gids 5-daagse vliegreis va. 1079,- Boek nu op oad.nl/kerstspecials of C 0547 20 16 83 (ma-za) Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5