HZ-studentes peilen wensen in Heinkenszand 6 Goes neemt wel maatregelen Van Suffe Tut tot stoere vrouw in het museum 'Meer aandacht voor Slag om Schelde' In een aantal speeltuintjes in Goes zijn maatregelen nodig om kinderen te beschermen tegen lood in de grond. Ze kunnen er echter nog altijd veilig spelen. In het kader van een landelijke campagne zijn 25 Goese speeltuin tjes onder de loep genomen die in gebieden liggen waar lood in de grond zou kunnen zitten. Elf speel tuintjes bleken helemaal schoon te zijn, terwijl op de andere plaatsen een kleine hoeveelheid lood werd aangetroffen. In de meeste gevallen is het volgens de gemeente niet no dig om maatregelen te nemen, om dat de grond voldoende is afge schermd door bijvoorbeeld gras, kunstgras of tegels. Op een handvol speelterreintjes wil de gemeente wel actie onderne men. „Soms is het lood enkel aan getroffen bij een haag", zegt wet houder Derk Alssema. „Dan is het plaatsen van een hekwerk rondom die haag voldoende." Dat is het ge val aan de Vogelzangsweg en het A. van Westerwijksplein in Goes. Aan de Bosdijklaan en het Rimmeland- plein in Goes, de Jachthuisstraat in Kloetinge en de Walstraat in 's- Heer Arendskerke wordt onder meer de bovenste laag grond ver vangen. Grond inslikken Alssema zegt dat er geen acuut ge vaar is, maar dat de gemeente de aanpassingen doet om het zekere voor het onzekere te nemen. „Het kan pas schadelijk zijn voor kinde ren als er veelvuldig hand-mond- contact is. De grond moet dan echt worden ingeslikt." De gemeente heeft op haar site een overzicht geplaatst van speeltuintjes waar maatregelen no dig zijn. Er worden ook nog infor matiebijeenkomsten gehouden. Het is de bedoeling dat de speel tuintjes in het eerste kwartaal van 2019 onder handen worden geno men. LEWEDORP Een levensgrote foto van jezelf in het Amsterdam Mu seum. Dat kunnen weinig Zeeu wen zeggen. Esther Caljouw uit Le- wedorp wel. Haar portret maakt sinds gisteren, samen met dat van 79 anderen, deel uit van de exposi tie Gewoon Stoer!, waarmee tijd schrift Margriet haar 80-jarig be staan viert. De tachtig vrouwen - onder wie veel bekende Nederlanders - heb ben allemaal een bijzonder levens verhaal. Met de tentoonstelling wil Margriet een ode brengen aan alle vrouwen die dromen waarmaken. Esther Caljouw (49) is de enige Zeeuwse die in de tentoonstelling is te zien. De Lewedorpse richtte vijfjaar geleden Suffe Tutten op; ze organiseert samen met negen vrij willigers activiteiten in Zeeland die op het eerste gezicht suf lijken, maar 'waar je blij van wordt' Een fervent deelneemster aan de evene menten meldde Caljouw aan als 'stoere vrouw'. „En toen belde Mar griet op dat ik was uitgekozen", ver telt de nuchtere Zeeuwse. Alle tachtig vrouwen werden door oud nieuwslezeres en tegenwoordig fo tografe Sacha de Boer vastgelegd op de gevoelige plaat. „We willen een beter inzicht krij gen in wat de inwoners van Hein kenszand vinden, missen en wil len", aldus werkgroepvoorzitter Dook Noij. Dat betreft vooral het dorpshart. „Maar ook zaken als so ciale en culturele voorzieningen voor jongeren, ouderen en gezinnen met kinderen." Aanleiding voor het onderzoek zijn de opmerkingen van inwoners bij de startbijeenkomst van Borsele 2030 in Heinkenszand. „Daar wer den vooral het gemis van een dorps hart, de wens om meer beleving in het winkelbestand en de gebrekkige parkeergelegenheid genoemd." Om inzicht te verkrijgen heeft de werkgroep de HZ benaderd. Vier studentes gaan deze maand een be hoeften- en wensenpeiling uitvoe ren. „Die bestaat uit een aantal ge sprekken met groepen ouderen, jongeren, gezinnen met kinderen en winkeliers. Maar er wordt ook een enquête uitgezet. Daarnaast houden de vier een aantal inloop spreekuren in de bibliotheek." Breed gedragen De enquête is zowel online als op papier in te vullen. Via bit.ly/enque- teB2030 kan dat online en de papie ren variant is verkrijgbaar bij een aantal winkels in de Dorpsstraat. „We hopen dat veel mensen die vragenlijst invullen", zegt Noij. „Dat kan nog de hele maand november. Daarna gaan de studenten alle gege vens verwerken. Dat moet leiden tot een rapport dat we eind januari pre senteren. Op deze manier hopen we vernieuwing tot stand te brengen die breed gedragen wordt." IN DE REGIO Zeeuwse Mannendag Cabaret in deVroone Zwerfboeken MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 2 november 2018 BE Speeltuin met lood niet onveilig Rob Paardekam Goes HEINKENSZAND De ge meenteraad van Borsele heeft een motie aangeno men om meer te gaan doen aan het herdenken van de Slag om de Schelde. Die motie werd gisteravond in gediend door de SGP/CU. De partij vindt het belang van de slag zo groot dat het een gemeentelijke herden king verdient. Te beginnen in 2019, wanneer het 75 jaar geleden is dat de slag gele verd werd. Bestaande, maar ook nieuwe initiatieven moe ten door de gemeente on dersteund worden. Daar naast riep de SGP/CU het college op de herdenking blijvend op de agenda te zet ten. „Immers, deze slag die beslissend was voor de vrij heid van Zeeland en geheel West-Europa verdient meer aandacht." Het hart moet terug in Hein kenszand. Veel inwoners hebben aangegeven een echt dorpshart te missen. Daarom houdt de werkgroep Dorpsvernieuwing Heinkenszand deze maand een enquête. Willem Adriaansens Heinkenszand GOES Zaterdag wordt de twintigste editie van de Zeeuwse Man nendag gehouden. Dit jaar is het thema 'Heb jij alles of veel er voor over?' Ron van der Spoel en Bert Nooteboom zijn dit jaar de spre kers. Het evene ment vindt plaats in De Levensbron aan de Mansholtlaan 1 in Goes. Vanaf 09.30 uur is er ont vangst met koffie, het programma be gint om 10.00 uur. Aanmelden kan via zeeuwsemannen- dag.nl. Deelname kost twintig euro. KAPELLE Zaterdag brengt Martijn Kardol brengt cabaret naar Kapelle met zijn programma Bang. Kardol is momen teel elke woensdag met zijn rubriek Martijn zegt Sorry te zien in RTL Late Night met Twan Huys. In 2015 won hij de jury-, publieks- en persoonlijkheids prijs van het Gro ninger Studenten Cabaret Festival. De cabaretavond begint om 20.00 uur. Kaarten a 15 euro zijn te reser veren via kapelle- cultureel.nl. WOLPHAARTSDIJK Vandaag en mor gen wordt er een herfstzwerfboeken- markt gehouden in Wolphaartsdijk (Pa- peweg 10). Beide dagen kunnen er van 11.00 tot 15.00 uur gratis boeken worden gehaald. De bedoeling is dat de boeken na het lezen weer doorge geven worden of in een minibieb of zwerfkast worden achtergelaten. GOES De eigenaren van Gijs Mien Churros Nederland werden gisteren in hun winkel aan het Goese kerkplein in het zonnetje gezet door wethouder Loes Meeuwisse. De oliebol len van het Goese ondernemerspaar Mien Dekker en Gijs Catsman - ook bekend van de roze verkoopwagens - zijn door het Nederlands Bakkerij Centrum in Wageningen be kroond met goud. Dat vond de gemeente Goes een felicita tie waard. Van de wethouder kregen ze een fles champagne. 'Bekroond met goud' is een titel die het Bakkerij Centrum uitgeeft in verschillende categorieën, waaronder oliebollen, brood, taart en worstenbroodjes. Wie de titel heeft gekre gen, kan zeker niet op zijn of haar lauweren rusten. Bakkers die de titel willen blijven voeren, dienen de keurmeesters na een half jaar opnieuw te laten proeven. ANNA JACOBAPOLDER Dorpshuis, avond: Het Groot Dictee der Thoolse taal GOES Randhof, 's-Heer Elsdorpweg 18,10.00 uur: Wandelproject Elke Stap Telt; Café Baarends, 19.30 uur: Mystery Tour door Goes door Toneelvereniging Heer Hen drik KAMPERLAND Noordstraat, 11.00 uur: Her denking oorlogsslachtoffers Kamperland KRUININGEN Nijverheidstraat 13, 09.30- 11.30 uur: Cursus 'Windows 10 voor beginners' MIDDELBURG Cinema Middelburg, vanaf 18.45 uur: Vertoning 'Van verlies kun je niet betalen', 'Klanken van oor sprong' en 'The Children Act'; Zeeuws Concertzaal, 20.00 uur: Optreden Maria de Fatima; Kloveniersdoelen, 20.00 uur: Concert 'Klassiek van Dichtbij SCHERPENISSE Brasserie De Zeester, 20.00 uur: Bingo TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 13.00 uur: Infocentrum geopend; Dow-ontmoetingscentrum, 19.00 uur: Expositie Fotoclub Dow; WISSENKERKE Buurthuis Onder de Toren, 20.00 uur: Cabaretshow Patrick Nederkoorn YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur: Weekmarkt; Moerzicht, 14.00-16.00 uur: Spelmiddag met onder meer- koersbal en sjoelen. OLIEBOLLENTOPPERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 59