3 'DE BEREID WILLIGHEID IS ER ZEKER NOG, DIE MOETJE ACTIVEREN' l)c grootste van het land 4.368.000 Jong en oud doen mee COLOFON „Heel veel dagelijkse dingen worden opgepakt door ouderen die daar de tijd voor hebben", zegt Joosse, team leider bij een distributeur van dakbe dekkingsmaterialen. „Voor mensen met een drukke baan is dat lastiger. Als ik naar de gemeente moet, plan ik dat meestal aan het einde van de middag in, maar ik moet ook weieens een uurtje vrij nemen bij de baas. Het wordt een steeds groter probleem voor de club, want hoeveel mensen zwaaien tegenwoordig nog op hun 55ste af? De vutter van nu is 65 jaar." Het is een kwestie die in het hele land speelt. 'De komende jaren is er een toename van de groepen die over het al gemeen minder vrijwilligerswerk doen, zoals ouderen en niet-westerse migran ten', stellen het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) in de Sport Toekomstver kenning, een grootschalig onderzoek in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. 'Dat maakt het extra lastig om aan vol doende vrijwilligers te komen.' Er is wel een positieve kanttekening: Daar staat tegenover dat ouderen de komende jaren steeds fitter worden en dus moge lijk langer actief kunnen zijn. Daarnaast is er nu al een trend te zien dat ook steeds meer niet-westerse allochtonen vrijwilli gerswerk gaan doen bij de sportclub.' Bedreiging Een andere bedreiging is groter en komt uit onverwachte hoek, zo stelt de Sport Toekomstverkenning. In onze participatiesamenleving moet sport steeds meer concurreren met andere gebieden waar vrijwilligers nodig zijn, zoals mantelzorg en cultuur. 'Over de hele linie wordt verwacht dat het beroep op de vrijwilliger op andere gebieden sterker is. Er zal een daling zijn in de vrijwilligers voor sport.' Vechten om vrijwilligers dus. De grote vraag is hoe je mensen warm maakt voor een taak binnen de sport vereniging. Joosse: „Het vinden van jeugdtrainers lukt nog wel, die haken meestal aan bij het team waarin hun kind speelt. Maar een nieuw be stuurslid is minder snel gevonden." Want besturen kost tijd. „Ik kom weieens aan weken van 25 uur, de za terdagen meegeteld", becijfert Joosse, die onlangs ook nog vader is gewor den van zijn tweede kind. „Het is zaak om je leven goed in balans te houden. Communiceren gaat tegen woordig gelukkig makkelijk, je hoeft niet meer vier avonden in de week samen te komen met het bestuur." Soms trapt hij op de rem. „Als je te veel wilt bewerkstelligen in te korte tijd. Daar lopen veel jonge bestuur ders tegenaan. 'Ja Tim, dat kan niet', zeg ik dan tegen mezelf." En anders doet zijn vriendin het wel. „'De ver eniging draait heus wel door hoor, ook als jij er een keer op donderdag- avond niet bent', zegt zij dan. En dat is natuurlijk ook zo." Dat mensen terughoudend zijn om bestuurstaken op zich te nemen, past in een trend die in de Sport Toekomst verkenning wordt geconstateerd. De trend dat 'minder mensen bereid zijn structureel voor langere tijd grotere ta ken op zich te nemen. Vrijwilligers wil- lenfiexibiliteit, terwijl clubs de vrijwilli gers willen vastleggen. Dit botst. Als clubs geen flexibiliteit bieden, zullen vrij willigers afhaken. De komende jaren wordt een afname verwacht, omdat het clubs tijd kost zich aan te passen'. Op maat Bij SSV'65 hebben ze het licht al ge zien. „Maatwerk is de sleutel", zegt Joosse stellig. „Als iemand trainer wil worden van een team dat altijd op maandag en woensdag traint, maar hij kan niet op die avonden, dan gaan we kijken of ze voortaan op dinsdag en donderdag kunnen trainen. Dat is een inspanning, maar je wint er een vrijwilliger mee. We moeten steeds meer op maat maken, dat is de toe komst." Hij is ervan overtuigd dat er genoeg mensen zijn die willen helpen. „Wij hadden als club geen vertrouwens persoon, onlangs hebben we einde lijk iemand gevonden die dat wil op pakken. Het zijn van die kleine din gen, maar de mensen doen het wél. De bereidwilligheid is er zeker nog. Die moet je zien te activeren." Er komt een dag, voorspelt Joosse, dat hij nóg een functie moet invul len, een functie die nu nog niet be staat bij zijn club: die van vrijwilli- gerscoördinator, iemand die alle hel pende handen organiseert en bege leidt. „Daar kunnen we op termijn niet meer omheen." vrijdag 2 november 2018 GO SV Kampong is de groot ste sportclub van Neder land. De Utrechtse omni- sportvereniging telt meer dan 5000 leden, verdeeld over voetbal, hockey, cricket, tennis, squash en jeu de boules. van de Nederlanders sportte in 2017 wekelijks. Een stijging: in 2016 was dit 61 procent. Het aan tal verenigingen daalde echter met 676 naar 23.870. Zelf fitnes sen, wandelen, zwemmen, hardlo pen en fietsen zijn het populairst. landgenoten zijn lid van een sportclub. De meeste leden hebben: 1. KNVB (voetbal) 1.217.000, 2. KNLTB (tennis) 570.000, 3. Sportvisserij Nederland 562.000, 4. NGF (golf) 377.000, 5. KNGU (gymnastiek) 302.000. Hoewel de indruk anders is, doen jongeren percentage- gewijs meer vrijwilligerswerk in de sport dan ouderen. Sportvrijwilligers onderver deeld in percentages per leeftijdscategorie: Deze bijlage is een uitgave van uT ADR Nieuwsmedia. co Aan deze bijlage werkten o.a. mee O Annemarie Gorissen, Sasja Kooistra, Sven Remijnsen (projectredactie), Egbert Jan Riethof, co Mariska Schotman, Ab van der Sluis, Martijn cj Storms, Koos de Wilt (coördinatie), Rob Wissink c Directeur journalistiek Erik van Gruijthuijsen c Zakelijk directeur Bart Verkade g de Persgroep Nederland Voorzitter/trainer Tim Joosse (links) en jeugdcoördinator David den Hollander met de spelertjes van SSV'65 J07-4. De zon schijnt, overal wordt lekker gevoetbald: daar doen vrijwilligers het voor. (Bron: CBS)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51