Levensgevaarlijke stunt populair onder Leerdamse jongeren Onderzoek naar mysterieuze sterfte van honderden vogels in Haags park Tim Hofman wil petitie voor kinderen op de vlucht 4 Op 19 oktober waren het er dertig. Een week later weer dertig. Daarna 88 in één nacht en gisterochtend moesten medewerkers van de Die renambulance rond de honderd vijftig vogellijkjes van het gras op rapen en in doorzichtige vuilnis zakken stoppen. Waar de dode spreeuwen eerst alleen onder de bomen van het park waren te vinden, lagen ze gister zelfs op de parkeerplekken. De buurt is in rep en roer. Buurtbe woonster Isabel Elena Tirado ziet de zorgen groeien. „Het is hier het gesprek van de dag", zegt ze. „Ieder een wil weten hoe het komt. Som mige omwonenden maken zich zorgen over de gezondheid van hun honden die ze daar uitlaten." Tirado hoort de wildste geruchten. „Van vergiftiging tot een geheime test met antennes voor sG-internet. Maar we moeten de geruchten wel scheiden van de feiten." Daarvoor schakelde de gemeente Den Haag de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) in. Het agentschap riep de hulp in van diverse laboratoria om de oorzaak van de massale spreeuwensterfte te onderzoeken. Zo verrichtten onder meer het gespecialiseerde laboratorium Wa- geningen Bioveterinary Research in Lelystad en de Haagse Vogelopvang de Wulp sectie op de diertjes. Voor alsnog werd het mysterie daarmee niet ontrafeld. „De eerste spreeu wen die wij binnenkregen, waren goed doorvoed en eigenlijk kernge zond", legt Sharon Lexmond van Vogelopvang de Wulp uit. „Inwen dige schade was ook niet te zien. Dat maakt het zo'n zeldzame zaak. Ik heb wel eerder van grote groepen dode vogels gehoord, maar dat kwam dan doordat ze tegen een ge bouw waren gevlogen." De vondst van een levende, maar verzwakte spreeuw tussen de do den vandaag biedt meer hoop op een uitleg. „We kunnen nu uitge breid bloedonderzoek doen, wat bij de dode vogels niet kon", legt ze uit. „Hun bloed was al te veel gestold om grondig te kunnen bekijken. Eerder konden we al het usutuvirus en het westnijlvirus uitsluiten, nu kunnen we ook zoeken naar sporen van andere ziekten." De laboratoria kunnen vergifti ging nog niet helemaal uitsluiten, volgens Lexmond. De lokale Partij voor de Dieren maakt zich daar zor gen om. „Mocht er sprake zijn van vergiftiging, dan moet hard worden opgetreden", zei raadslid Robert Barker eerder. Volgens de partij hebben wijkagenten meldingen van overlast van de spreeuwen ont vangen. Het gedrag van de vogels leidt in derdaad tot irritatie bij enkele om wonenden, geeft Tirado toe. „Ik hoorde dat een paar mensen heb ben geklaagd over het gekwetter van de spreeuwen en stankoverlast. Het hele park ligt vol poep als ze er zijn. Er zitten er elke avond heel veel in de bomen." Zij is inmiddels gewend geraakt aan de vogels, net zoals Pierre Magné, die in een flat vlak achter het park woont. „In de ochtend zingen de spreeuwen uit volle borst, wat is nou een mooiere manier om wakker te worden?" Wijkagent Marcel van Nieuwpoort noemt de uitdaging die jongeren onderling aangaan 'levensgevaar lijk'. De jongeren werden zittend in het donker op het wegdek aange troffen aan de Ooievaarslaan. „Ge lukkig kon de bestuurder nog op tijd stoppen." Er is al jaren veel discussie over zogenoemde challenges, waarvan op internet vele filmpjes circuleren. Soms omdat bekende YouTubers ze uitvoeren, maar vaak dagen ook pu bers elkaar onderling uit. Een van de bekendste is de cho- king game, een wurgspel waarbij de 'deelnemers' zichzelf of elkaar ver stikken. In Arkel kwam vorig jaar een jongen om het leven die dat probeerde. Andere stunts waren uit een rijdende auto stappen, een hap met kaneel proberen door te slik ken of iemand met ducttape vast binden aan een boom of paal. „We schenken hier het liefst niet veel aandacht aan omdat we nie mand op ideeën willen brengen", zegt politiewoordvoerder Gijs van Nimwegen. Volgens hem zijn er bij de politie, behalve het incident op de Ooievaarslaan, verder geen ge vallen van de challenge bekend. „We gaan uit van een geïsoleerd ge val." Buurttoezicht Leerdam Noord verklaart op zijn facebookpagina dat het verhaal hen niet onbekend voorkomt. „Vorige week dinsdag troffen onze lopers drie jongeda mes aan. Twee van hen lagen op het fietspad. Op de vraag of alles goed was en wat ze daar aan het doen waren, was het antwoord: 'prima hoor, even liggen'." 40.000 handtekeningen wil hij politici overtuigen om vier honderd vluchtelingenkinde ren in Nederland te houden. Dat werd gisteren bekend bij de première van de documen taire Terug naar je eige land. Hofman (30) vertelt dat het burgerinitiatief is voortgeko men uit de documentaire die hij maakte voor zijn eigen YouTube-kanaal #BOOS. Voor Terug naar je eige land, dat op 8 november ook wordt uitge zonden op NPO 3, volgde hij vijf van de ongeveer vierhon derd kinderen die in Neder land zijn geboren of hier lan ger dan vijfjaar wonen en wet telijk gezien terugmoeten naar 'hun eigen land'. vrijdag 2 november 2018 GO Sharon Lexmond van vogelopvang De Wulp onderzoekt een dode spreeuw, fotoperryhokke Spreeuwen vallen bij bosjes dood uit de lucht r Een spreeuwenraadsel in het Haagse Huijgenspark. Daar vond de Dierenambulance in de afge lopen twee weken bijna driehon derd dode spreeuwen. Experts zoeken een verklaring, maar tas ten nog in het duister. Navin Bhagwat Den Haag De Dierenambulance ruimde gisteren 150 dode spreeuwen in het Huijgenspark in Den Haag. FOTO JOS VAN LEEUWEN Kijk op de site bij /video De aangetroffen dode spreeuwen mankeren niks aan de buitenkant. Politie, buurttoezicht en de ge meente Leerdam waarschuwen voor een levensgevaarlijke 'chal- lenge', een stunt die afgelopen week opdook in de stad. Jonge ren zouden zo lang mogelijk in het donker op de weg gaan zit ten of liggen. In elk geval één keer ging dat maar net goed. Chantal Blommers Leerdam Tim Hofman start een burger initiatief voor een kinderpar- don 'dat wél werkt'. Met Tim Hofman, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4