AUTO Een goede tweedehands biedt waar 16 De verkoop van occasions in Nederland (vorig jaar 1,8 miljoen stuks) overtreft ruimschoots die van nieuwe auto's (440.000). Logisch, want een occasion biedt doorgaans meer waar voor z'n geld. Maar hoe vind je een goede? VRAAG ANTWOORD Toch liever een reserveband dan een plakset Nu een elektrische auto kopen of nog even wachten? Een advertentie van een fraaie tweedehands auto gezien die te mooi lijkt om waar te zijn? Dan is het ook meestal te mooi om waar te zijn, zo blijkt uit een rondgang langs de fora van Kassa, Radar en de Con sumentenbond: er zijn nog altijd consumenten die te goed van ver trouwen zijn en een kat in de zak ko pen. Oplichting is van alle tijden en een tweedehands auto is nu eenmaal een product waar gemakkelijk mee te rommelen valt. Dat weten ze bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) ook. Uit onderzoek bleek afgelopen zomer dat bij import-occasions uit Duits land bij bijna 11 procent aantoonbaar is geknoeid met de tellerstanden. Bij Rij bij een proefrit niet alleen door stadsverkeer maar probeer de auto ook uit op de snelweg nog eens ruim 10 procent bestond 'gerede twijfel' of de uitkomsten wel klopten. Maar hoe kom je dan wél aan die kerngezonde occasion? Een checklist in acht stappen. (hoeveel personen moeten er mee, wordt de auto alleen gebruikt voor woon-werkverkeer of ook voor vakantie?) start de online zoektocht. Wie nog geen idee heeft van een merk of type, maar wel een voorkeur voor de carrosserievorm (bijvoor beeld stationwagon of MPV) of voor benzine, diesel of elektrisch, kan baat hebben bij de Autokieshulp van de ANWB (anwb.nl/auto/zoekverge- lijk/zoekauto). Daar vind je niet al leen richtprijzen per type auto, maar ook de maandelijkse kosten. website als autotrack.nl. Via de zoek functies van zo'n occasionportaal zijn gemakkelijk onder meer de prij zen, het bouwjaar en de transmissie te vergelijken van honderdduizen den beschikbare tweedehands auto's. 3 Ga het verleden na van de occasion. Via de website van de RDW kun je checken of de tellerstand klopt. Verder biedt het onderhoudsboekje van de auto houvast, net als de onderhoudsreke ningen. Een stap verder gaan occasions met Carfax-rapporten, zoals die bij Auto- Track worden geleverd. Zo'n Carfax- rapport geeft uitvoerige informatie over de onderhoudshistorie van de occasion, ook van tweedehands im portauto's uit andere landen. Jammer alleen dat Duitsland daar niet bij zit. 4 Maak een afspraak voor een proefrit en neem bij voorkeur (een deel van) je gezin mee, al was het maar om te checken of ieder een er goed in kan zitten. Kies bij het maken van een proefrit niet alleen voor het stadsverkeer (check hoe de auto zich houdt bij drempels en ro tondes) maar rijd er ook mee op de snelweg. Zo krijg je een goede indruk van de staat van het voertuig en ont- AutoTrack Stationwagon of SUV: wat zijn de voor- en nadelen? vrijdag 2 november 2018 GO Autospecialist Niek Schenk beantwoordt lezersvragen. Mail naar auto@persgroep.nl Ik wil graag nog even reage ren op de discussie reserve wiel of plakset. Ik kies liever voor een reservewiel. Een beschadiging van de velg of een lek op het laatste stukje van het loopvlak wordt door de pechhulpdienst sowieso niet ter plekke gerepareerd. En met een plakset wordt de (nieuwe) band onbruikbaar voor verder gebruik. Met een reserveband kun je al tijd nog de pechhulp erbij roepen. De lekke band, die je later zelf laat repareren, wordt dan ter plekke ver vangen. —Ben Jamry Wijze woorden. Hartelijk dank voor uw bijdrage aan deze discussie. Ik ben al een tijd aan het sparen voor een elektrische auto. Is het verstandig om er nu een te kopen of nog een half jaar of jaar te wachten? Ik heb nu een Ford Fiesta uit 2013 en ben bang dat deze erg in waarde gaat dalen. -Bas de Wolf Voorlopig dienen zich geen nieuwe, elektrische auto's aan in de klasse van de Fiesta. Het aanbod is daar ui termate klein. De eerstvol gende elektrische auto die de massa probeert te bereiken is de Volkswagen I.D. Die is pas vanaf begin 2020 in Neder land te koop en bevindt zich in de prijsklasse van de VW Golf. Overigens denk ik dat het met die waardedaling van uw huidige Fiesta wel mee valt. Auto's met kleine, zuinige benzinemotoren blijven heus nog wel een paar jaar in trek. Checldist voor een gezonde occasion LEO VAN MARREWIJK INa het bepalen van je budget en het gebruik van de auto 2 Wil je direct het actuele aan bod aan tweedehands auto's raadplegen? Kijk dan op een Er is meer dan vol doende aanbod aan goede occasions, foto SHUTTERSTOCK Kijk voor occasions op autotrack.nl HT-090-J meer bagageruimte. Word je geconfronteerd met een on verharde weg, een weiland of een dik pak sneeuw, dan heeft een SUV het voordeel dat hij hoger op zijn wielen staat. Het nadeel is dat hij door zijn hogere carrosserie eerder gaat wiebelen, wat in zittenden soms als onprettig zullen ervaren. Die hoge car rosserie leidt ook tot meer luchtweerstand en dus meer brandstof- of stroomverbruik. Ik ben van plan een nieuwe auto te kopen, maar twijfel tussen een SUV en een sta tionwagon. Wat zijn volgens u de voor- en nadelen van die twee?—S. Broersma Het gaat er vooral om waar je persoonlijk waarde aan hecht. Vind je een hoge in stap, een hoge zit en net iets meer zicht op de omgeving het belangrijkst, dan is een SUV de beste keus. Een stationwa gon biedt vaak nog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 44