3 BOIJMANS VAN BEUNINGEN VERBOUWING Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam gaat zeven jaar dicht voor een grootschalige verbouwing die ruim 223 miljoen euro kost. In de tussentijd gaat de kunstcollectie van acht miljard euro de boer op. Kunst uit Boijmans Ook in vergelijking met de kosten van verbouwingen van andere Ne derlandse musea is de 223 miljoen euro die Boijmans van Beuningen uittrekt veel geld. De renovatie van het Stedelijk Museum in Amsterdam kostte 127 miljoen, die van het - bijna twee keer zo grote - Rijksmuseum 375 miljoen. Waarom is de verbou wing in Rotterdam zo duur? Alleen al het verwijderen van het asbest en het brandveilig maken van het monumentale gebouw, kost vol gens de gemeente Rotterdam 150 miljoen euro. Dat komt omdat echt in alle kieren en gaten asbest is ge bruikt. Het museum ook nog eens energiezuinig en duurzaam maken kost 20 miljoen extra. Voor het om vormen van Boijmans tot een inter nationaal aansprekend museum is nóg eens 50 miljoen euro nodig. „Het museum is het bedrag meer dan waard", vindt wethouder Saïd Kasmi (D66, cultuur). „Deze fenomenale kunstverzameling verdient een mooi huis." De stad en het museum roe pen de hulp in van particuliere inves teerders. „Zelfs burgemeester Ahmed Aboutaleb heeft zijn netwerk aange sproken", zegt museumdirecteur Sjarel Ex. „Ja", erkent Ex. „Maar je moet nooit onderschatten wat je tegenkomt tij dens de bouw. We willen geen toe standen zoals bij het Rijksmuseum of de Noord-Zuidlijn in Amsterdam. Wij doen het op zijn Rotterdams. We krijgen zeven jaar van de stad. Daar binnen moet het gebeuren. Die tijd hebben we nodig, omdat we veel am bitie hebben en omdat het op dit mo ment moeilijk is om een groot bouw project te plannen, omdat er veel vraag is in de bouwsector. En dit is één van de grootste asbestsaneringen in Rotterdam ooit." Het museum wil graag zichtbaar blij ven. Vijfhonderd werken zijn de ko mende jaren te zien bij zeven andere musea in Rotterdam en Schiedam. De echte topstukken uit de collectie, zoals het portret van Titus van Rem- brandt, gaan de wereld over om het museum onder de aandacht te bren gen. Verder krijgen zestig scholen in Rotterdam de komende jaren een museumstuk in de klas. „We gaan naar kinderen toe om ze te vertellen hoe fantastisch het is dat ze eigenaar zijn van zo'n mooie collectie", zegt Ex. Het museum heeft een speciale transportkist om de kunstwerken veilig in de klas te krijgen. Over ruim twee jaar, begin 2021, kan het Boijmans-publiek terecht in het nieuwe collectiegebouw dat nu in aanbouw is naast het museum. Het museum hoopt daarnaast nog een tij delijke dependance in de oude V&D in Winkelcentrum Zuidplein te ope nen. Het is nog niet zeker of dat plan doorgaat. Er is nog geen contract ge tekend. De verzameling van het museum hoort volgens kenners bij de top 50 De tijd hebben we nodig omdat we veel ambitie hebben van de wereld. Het museum heeft een aantal absolute topstukken in bezit, zoals de Toren van Babel van Pieter Bruegel, de Marskramer van Jheroni- mus Bosch en het portret van Titus, de zoon van Rembrandt van Rijn. In totaal bezit het museum ongeveer 150.000 objecten, waarvan de collec ties tekeningen- en prentkunst, vroeg Nederlandse schilderkunst, impressi onisme en surrealisme tot de wereld top behoren. De geschatte waarde van deze kunstcollectie is zo'n 8 miljard euro. „Het Museumpark en de mooie ge bouwen hier verlaten, is geen optie voor ons", zegt Ex. De directie is ver knocht aan het gebouw van architect Ad van der Steur. En dat moet hoe dan ook worden aangepakt: de vergun ning verloopt omdat het pand niet veilig is. Met hangen en wurgen heeft Boijmans uitstel gekregen tot mei vol gend jaar. Dat is nog niet helemaal duidelijk. Er is nog geen architect en nog geen ont werp. Het museum moet uitnodigen der worden, met meer horeca, die ook toegankelijk is vanuit het naastgele gen Museumpark. Boijmans moet af van het doolhof dat het nu soms is, vindt Ex. De directie hoopt dat het aantal bezoekers, dat in verhouding tot andere musea vrij laag is, omhoog gaat. Door betere zicht baarheid en actievere promotie moet Boijmans van Beuningen na de opening in 2026 ruim een half miljoen men sen naar zich toe lok ken, 200.000 meer dan nu. vrijdag 2 november 2018 GO Museum zeven jaar dicht voor renovatie van 223 miljoen euro Nadia Berkelder Rotterdam Is zeven jaar de deuren sluiten niet ontzettend lang? Wat doet Boijmans in de tussentijd? Wat maakt de collectie van Boijmans bijzonder? - Sjarel Ex, museumdirecteur Museum Boijmans van Beuningen in Rotterdam. De verbouwing is mede zo duur door de omvangrijke asbestsanering. Waarom is niet gekozen voor nieuwbouw? Wat verandert er na de verbouwing? -- -irm» De Toren van Babel van Pieter Bruegel. T Schilderij van Dali. I- 'N Beeldje van Edgar Degas. Het danseresje Marie van Goethem was 14 toen ze model stond. FOTO'S, BOIJ MANS VAN BEUNINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3