WIM HOFMAN Ziekenhuis O Quote 500: bijna helft vermogen Bressiaander Piet Vroon verdampt 9 Achter in een tuin met muren in een rode provinciestad liep een paadje naar wat gras, onder een moerbeiboom. En daar lag ik onder de zwarte takken, hun donkerrode vruchtjes door bladeren beschut tegen de hete zomerzon. Appels en pruimen aan de bruine muren. De lucht wemelde van de insecten en kinderen speelden op straat Uit het felle groen van de boom dook opeens een musea domestica, een huisvlieg recht in het plakkerige net van een spin die daar klaar zat en die meteen de vlieg stevig in taaie draden wond. Neer kwam zij met haar harige poten en haar zeer giftige mes. Maar niets in de tuin bekommerde zich om dat wanhopig zoemend vechten van de vlieg. Vertel me in welk ziekenhuis met van die lichtgroene muren en glimmende vloeren ik zal liggen als ze zachtjes om mijn bed de schermen zetten? Zal ik de klamme lakens wringen? Zal ik kreunen als ik sterf? En zal ik naar adem happen als ik mezelf verlies en wegzink terwijl de lucht wemelt van de insecten en kinderen spelen op straat? De 88-jarige Bressiaander is al jaren de rijkste Zeeuw op de lijst, maar is bezig aan een vrije val. In drie jaar zakt hij van plek 16 naar 6o. 'In de jaarrekening van 2017 ontwaren we een verlies van - even slikken - 361 miljoen dollar', schrijft Quote. Vroon kampt de laatste jaren met afvlakkende offshore-activiteiten. Meerdere bedrijfsonderdelen en schepen werden afgestoten om de boel vlot te trekken. Toch blijft Vroon de rijkste Zeeuw op de lijst, gevolgd door de Goese aardappelkoning Kees Meijer (Lamb Weston/Meijer) die op plek 79 staat met 430 miljoen. De derde rijkste Zeeuw is bedrijvendokter Wim de Pundert op plek 93. De Goesenaar richtte HTP Invest- ments op, waarmee hij andere be drijven koopt. Andere Zeeuwen op de lijst zijn ondernemer Elenk van Koeveringe (185 miljoen, plek 213), ex-pornoko- ning Gerard Cok (180 miljoen, plek 218), Bastion Hotel-oprichter Maik Willems (160 miljoen, plek 262), hoefijzer-verkoper Rudy Kerck- haert (110 miljoenplek 355), Star Oil Gas Power-eigenaar Francois Claeijs (100 miljoen, plek 393), Ha venbedrijf directeur Martin Ver- brugge (100 miljoen, plek 406) en de 91-jarige Richard van Wesemael die 85 miljoen verdiende met kunstmeststoffen (plek 471). De rijkste Zeeuwse familie is de familie Doeleman die een geza menlijk vermogen van 290 miljoen euro heeft dankzij de verkoop van bakkersgrondstoffen met hun be drijf Koninklijke Zeelandia in Zie- rikzee. Overigens is de allerrijkste Ne derlander, zoals voorgaande jaren, Charlene de Carvalho-Heineken met een vermogen van 12,8 miljard euro. BRIEVEN Fastferry Het fietsvoetveer tussen Bres kens en Vlissingen (25 okto ber) blijft een zorgenkind. Elk jaar moet er geld bij. Het aantal reizigers daalt. De provincie onderzoekt de toekomstbe stendigheid. De provincie wil twee boten per uur in de vaart houden. Er wordt aan gedacht de toeris ten iets meer te laten betalen en ook hoopt men dat de on dernemers meer activiteiten willen ontplooien op de veer- pleinen. Volgens mij zal er meer toe komst zijn voor het veer wan neer er weer, net als vroeger, boten worden ingezet die ook een aantal auto's mee kunnen nemen. Daarmee bedien je het lokale verkeer, de toeristen en stu denten en werknemers. Het grote vrachtverkeer zal zeker de tunnel blijven nemen. En de pont hoeft natuurlijk niet het formaat te hebben van de Westerscheldeponten van vroeger. Wellicht is een capaci teit van circa 10 auto's al vol doende. Bas van Fraassen Botterlaan 55, Kortgene Plastic Zoals altijd (25 oktober) een discussie met voor- en tegen standers met diverse gevoe lens. Bekijk het eens alsof we onze hersens gebruiken. We moeten van ons afval af. Moet dit opgehaald worden of kan men het in de woonplaats in een container dumpen, die re gelmatig geleegd wordt. Nu rij den vrachtwagens milieuon vriendelijk stop and go per soort rond: rest-, gft-, plastic afval en papier. Dit kost onno dig geld. Het aantal ritten en kilometers kan drastisch be perkt worden. Leidt tot minder CO2. Gewone containers op verzamelpunten kunnen door bedrijven, die lege ritten heb ben, getransporteerd worden. Gezien de drukte op de stort plaatsen in de gemeenten vol doen de kliko's niet aan alle behoeften om afval kwijt te ra ken. We moeten het milieu ontzien door de noodzaak zelf met een aanhanger te rijden wegnemen. En vooral: machi naal scheiden is volgens de verwerkers rendabeler dan ge scheiden inzamelen. L. Jacobs Populierestraat 23, 's-Gravenpolder vrijdag 2 november 2018 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator John Betjeman, Engels dichter, 1906-1984 The Cottage Hospital, vertaald door Wim Hofman HnP s>. ;M Multimiljonair Piet Vroon uit Breskens is fors gedaald op de gisteren verschenen Quote 500, de lijst met de 500 rijkste men sen van Nederland. Zakenblad Quote schat zijn totale vermo gen 40 procent lager in dan vorig jaar. Bas Bareman Vlissingen Piet Vroon op archiefbeeld, foto uit boek watersportvereniging breskens U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37