II 'Eerlijk Golfje' brengt man voor de rechter Drank stroomt rijkelijk bij open dag Zeeuws Archief 8 DEMENTIE OP NAAR DE SPEELTUIN 'Oma' Ria Bogaert (81) is dementerend en haar wereldje wordt steeds kleiner. Maar door haar wandelingen met peuters fleurt ze weer helemaal op. Voor de kindjes is ze gewoon een van hen, maar dan grijzer. Mesje in rug bij ruzie bestraft met vier weken Oma Ria uit Hulst is weduwe en woont nu een paar jaar in een woongroep voor dementerenden in zorgcentrum De Blaauwe Hoeve. Lichamelijk is ze nog hartstikke fit, maar mentaal wordt het lang zaam steeds minder. „Ze is erg pa niekerig", zegt kleinzoon Quinten Missiaen (26). „Interesses en her inneringen vervagen, de verple ging en onze familie zoeken steeds activiteiten waar ze van kan genie ten. Wandelen vindt ze erg fijn." Via Facebook deed de familie een oproep voor een wandel maatje en ze kreeg er niet eentje, maar een heleboel! Bij kinderop vang Joepie de Poepie in de Hul ster binnenstad worden met de kinderen wekelijks heel wat wan delkilometers afgelegd en het leek Isolde Compiet (25), leidster bij Joepie, een leuk idee om jong en oud samen te brengen. „Het was wel een gokje, want je weet van te voren niet of het werkt, maar het heeft al onze verwachtingen over troffen. Iedereen geniet!" Elke week komt Isolde met kleinzoon Quinten en een groepje peuters oma Ria ophalen. Isolde: „Het gaat eigenlijk altijd hetzelfde. Op het moment dat ik haar ga ha len, wil ze niet mee, dan is ze in paniek, maar zodra ze de kinderen ziet, verandert ze helemaal, dan is ze niet meer te houden, dan wil ze meteen mee naar buiten." Ook Quinten ziet de verande ring in zijn oma als ze de kinderen ziet. „Zij wordt langzaam aan steeds meer kinds en voelt zich helemaal op haar plek bij de peu- tertjes. Voor mij is de wekelijkse wandeling qualitytime met oma. Eén op één wordt het steeds lasti- Het heeft al onze verwachtingen overtroffen, ledereen geniet! ger contact te maken, maar met de kindjes erbij is het altijd feest." Verzorgende Evertine Van Straten bevestigt dat de wekelijkse wan delingen Ria ontzettend goed doen. „Haar moedergevoel komt weer boven en ze heeft minder remmingen en kan daardoor op bloeien als ze mee kan spelen." Gisterochtend waren het Roel, Siep, Zansa, Pepijn, Puk en Max, allemaal tussen 1 en 3 jaar, die met oma Ria gaan wandelen. Ria duwt de bolderkar naar het speeltuintje op het Hoeveterrein. „Ik heb nieuwe schoenen!", zegt een van de kleintjes. „Wat een mooie! Ik ook!", zegt Ria. De peuters gaan van de glijbaan en Ria gaat ge woon achter ze aan. Dikke pret. Behalve spelen met de kinderen, helpt Ria Isolde bij het fruitmo- mentje van de peuters, ze deelt ba- naan, appel en mandarijn uit en snoept zelf mee. Na fruit en een koekje gaat de wandeling verder. De route voert door de Dullaertwijk, waar Ria honderduit babbelt en huizen aanwijst. Na een uurtje is iedereen lekker moe en gaan ze weer terug naar de woongroep van Ria. Het afscheid is, zoals vaak, emotioneel. Net zoals kindjes soms verdrietig zijn als papa en mama afscheid ne men bij de kinderopvang, is Ria dat ook. Ze wil het liefst dat de peutertjes blijven. Maar niet ge treurd, volgende week is de volle bolderkar weer terug. MIDDELBURG De 2l-jarige A. B. uit Middelburg is gisteren ver oordeeld tot een celstraf van vier weken, gelijk aan het voorarrest. B. werd ervan verdacht op 10 juni van dit jaar een medebewoner van het Asielzoekerscentrum in Middelburg met een mes in zijn rug te hebben gestoken. Het incident speelde zich afin de keuken van het AZC. Tussen de twee ontstond een ruzie waarbij ze allebei een mesje pakten en B. zijn aardappelmesje in de rug van zijn beledigende kamerge noot stak. Er was twee jaar cel geëist, waarvan de helft voor waardelijk. Het beroep op nood weer van B. werd verworpen. MIDDELBURG Een hele dag gaat het over het natte Zee land. Nee, niet de kust of het strand deze keer. Maar wel bier, wijn, drinkwater, melk, koffie, thee, chocolade en li monade. Kortom: de drinkge woonten in Zeeland door de eeuwen heen. Tijdens de open dag van het Zeeuws Archief in Middelburg, zaterdag 3 no vember van 9.00 tot 17.00 uur, wordt het glas geheven. Het thema van de dag is Dorst - wat dronken de Zeeu wen? Bezoekers worden rond geleid door de ondergrondse depots van het archief, waar medewerkers verhalen vertel len aan de hand van archief stukken die met drank en drinken te maken hebben. Oud-docent Willem van den Broeke van University College Roosevelt geeft een lezing. Ar chivaris Toon Franken en Ed win Mijnsbergen van Wij zijn de stad, Middelburg Dronk ver zorgen stadswandelingen. Er wordt aandacht besteed aan de geschiedenis van de Zeeuwse waterleiding. Ilja Mostert geeft een lezing over 'Herberg het Prinsenwapen'. Voor genealogen is er een markt met twintig stands. De ISD-JOVO-straf is bedoeld voor jong volwassen veelplegers. Met hen wordt gewerkt aan normen en waarden, ze krijgen agressietrai ning, dagbesteding en zelfstandig wonen. Ook kunnen ze werkerva ring opdoen. P. had geen rijbewijs, maar dat weerhield hem er niet van om op zoek te gaan naar een auto. Een vriend wist wel iemand die een 'eerlijk Golfje' te koop had. P. kocht de wagen op een parkeer plaats, betaalde tweeduizend euro, kreeg een sleutel en papieren was daarmee in het bezit van een auto met Roemeens kenteken. Toen een agent ontdekte dat P. in een auto reed, werd een onderzoek gedaan en bleek de auto in Bergen op Zoom te zijn gestolen. „U wist het niet, maar u had kün- nen vermoeden dat het om een ge stolen auto ging", oordeelde de rechtbank. En dus werd P. veroordeeld voor schuld- in plaats van opzetheling. Voor de opgelegde straf maakte dat overigens niets uit. vrijdag 2 november 2018 Als de peuters komen is oma Ria blij Sheila van Doorsselaer Hulst Kleinzoon Quinten (r) moet oma Ria af en toe een beetje afremmen in haar enthousiasme als ze van de baan staat Isolde Compiet met een van de peuters, fotocamileschelstraete -Isolde Compiet, leidster Joepie glijbaan gaat. Bovenaan de glij- De 25-jarige M. P. uit Arnemui- den is voor het helen van een gestolen auto veroordeeld tot een ISD-JOVO-maatregel. Het vonnis was conform de eis. Ad Roos Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36