Churchill vindt rust op het strand van de stad die hij redde Tbs geëist tegen Limburger (41) Tricycle op weg naar Paradiso 4 VERKIEZING ONTKNOPING NADERT Vijf titels maken nog kans op de Zeeuwse Boekenprijs 2018, die zaterdag in Middelburg wordt uitgereikt. Wat zijn hun kansen? Wie zou er moeten winnen? Til mij op met duizend vogels Op het zand van Uncle Beach, on der de Oranjemolen in Vlissingen, staat Frank met mixed emotions. Want precies op zijn verjaardag laat hij ook de laatste wens van va der in vervulling gaan. De Britse commando Patrick Mijn vader was een veteraan van twee D-days Churchill overleed 28 juni op 94- jarige leeftijd. Toen hij in 1944 in Vlissingen met het 4e Commando Brigade landde was hij radioman bij de Franse commando's. Hij vocht drie dagen lang in het cen trum van Vlissingen. De laatste ja ren was Churchill een bekend ge zicht bij de jaarlijkse herdenkin gen in Vlissingen. „Mijn vader was een veteraan van twee D-days", vertelt zoon Frank in aanwezigheid van vrien den, familie en kinderen van zijn vaders kameraden. „Hij landde op 6 juni 1944 in Normandië en op 1 november hier." Laatste wens De landing in Vlissingen was voor Patrick Churchill erg speciaal, ver telt zijn zoon. Want iedereen heeft gehoord over de slagen bij Nor mandië en Arnhem, maar weini gen over de Slag om de Schelde. „Het was een enorm succes. Mijn vaders laatste wens was dat een klein deel van hem hier zou ach terblijven. De plek waar veel van zijn kameraden vielen. In het bij zonder zijn goede vriend William Harvey, die hier niet ver vandaan op deze dag omkwam." Emotioneel Na deze woorden laat Frank zijn vaders laatste wens in vervulling gaan. De wind neemt de as mee en legt het symbolisch over het strand neer. Frank is aangedaan en pinkt een traantje weg als The Last Post wordt gespeeld. „Ja, het is een erg emotionele ge beurtenis", vertelt hij na de plech tigheid. „Maar met het vervullen van mijn vaders laatste wens kan ik een hoofdstuk afsluiten. Ik wilde zijn as vandaag uitstrooien, op de dag van de herdenking." Over de verschrikkelijke dingen die zijn vader als jonge man heeft meegemaakt, sprak hij niet. „Hij vertelde meer over het historische belang van de slagen. En over de goede herinneringen die hij had aan zijn kameraden." Warme herinneringen De familie Churchill bewaart warme herinneringen aan Vlis singen. „Niet alleen aan dit strand, maar aan heel de stad. Elke keer als we in Nederland komen, krijgen we een warm welkom. We heb ben hier veel vrienden." Na afloop legt Frank bloemen neer bij het iets verderop gelegen Nationaal Monument voor de 4e Commando Brigade en de pla quette aan de Commandoweg. Het gedicht van Patrick Churchills hand zal hem altijd in herinnering van Vlissingen houden. MIDDELBURG De 41-jarige D. E. uit Geleen hoeft niet langer dan zijn voorarrest voor meerdere vergrijpen. Althans, als het aan de officier van justitie ligt. Hij moet van de officier nog wel een tbs- kliniek in. De zaak diende voor de recht bank in Middelburg. E. wordt er van verdacht in juni in Den Haag iemand in het gezicht te hebben geslagen en een beveiliger te heb ben gekrabd. In februari, in Burgh-Haamstede, zou hij zijn ex-vriendin hebben mishandeld door haar bij de keel te pakken en tegen de grond te duwen. Verder had hij in 2016 in Noordwelle een stenen beeld gestolen en vorig jaar in Renesse wat houten boom stamschijven. E. erkende alles. „Kwajongensstreken", bestem pelde E.'s advocaat de diefstallen. E. had weinig te vertellen. Hij had zijn ex-vriendin absoluut niet mishandeld zoals zij beweerde, maar haar een knietje gegeven omdat zij bij de slaapkamer in de weg stond. E. kampt met een co- caïneverslaving en een persoon lijkheidsstoornis. Eerdere behan delingen hebben niets uitgehaald en een (nieuwe) ambulante be handeling zet volgens de reclasse ring geen zoden aan de dijk. Uitspraak op 15 november Voor de prijs komen recente boeken in aanmerking van Zeeuwse auteurs en/of over Zeeuwse on derwerpen. Voor deze 16e editie werden 70 ti tels ingezon den. De jury, onder lei ding van commissaris van de ko ning Han Polman, maakte daar uit een selectie van 11 boeken. Die heeft zij vervolgens terugge bracht tot een kwintet genomi neerden. Het is weer een zeer gevari eerde shortlist, met een roman, een novelle, literaire non-fictie, geschiedschrijving en een stan daardwerk. De kandidaten laten zich dan ook lastig vergelijken, maar hebben hun eigen kwali teiten. Buiten kijf staat dat ze alle vijf terecht zijn genomineerd. ZBP2018 De bekendste Franca Treur, 'Hoor nu mijn stem'. UitgeverijPrometheus, 320 pagina's. De verrassendste Sander Kooistra, 'Til mij op met duizend vogels'. Uitgeverij Specht, 124 pagina's. MIDDELBURG Hartstikke jong zijn ze nog, de leden van de Middel burgse band Tricycle, maar ze ho pen binnenkort in Paradiso op het podium te klimmen. De weg die naar Paradiso moet leiden, is de competitie ArtRocks, en de eerste horde is inmiddels genomen: de band staat in de halve finale. Tricycle bestaat uit Eva Malle- koote (16, gitaar en backing vocals), Noëlle Sallent (15, gitaar en zang) en Vera van der Heijden (16, gitaar) en - niet altijd, maar wel steeds va ker - Robbert van Beemter (18, per cussie). Sinds twee jaar maken sa men singer-songwritermuziek, veelal eigen nummers. ArtRocks daagt muzikanten uit een nummer te componeren dat past bij een zelf (uit een voorselec tie) te kiezen kunstwerk. Tricycle, de enige Zeeuwse band van de ruim 165 acts in de competitie, koos voor het werk Het Groot bloemstuk met keizerskroon van Roelant Save- rij, dat in het Centraal Museum in Utrecht hing. Gisteren werd be kend dat ze met hun nummer Blos som in de halve finale staan, samen met 55 anderen. Daarin spelen ze het nummer live in Utrecht, bij het schilderij. Halen ze met de registra tie daarvan genoeg stemmen bin nen, dan wacht de finale in Para diso. vrijdag 2 november 2018 GO Als Frank Churchill de as van zijn vader uitstrooit op Uncle Beach pinkt hij een traan weg. Hier, op 1 november 1944, landde zijn pa als jonge com mando en vocht met zijn kame raden als leeuwen om Vlissin- gen te bevrijden. Nu, 74 jaar later en een paar maanden na zijn overlijden, bewijst zoon Frank hem de laatste eer. Jeffrey Kutterink Vlissingen -Frank Churchill, zoon van oud commando en bevrijder Patrick Churchill (foto) Wie van deze vijf Rolf Bosboom Vlissingen ?«weFE5 Het enige boek van de vijf dat ook landelijk volop in de belangstelling staat. Opval lend genoeg was Franca Treur maar één keer eerder genomineerd voor de Zeeuwse Boekenprijs: in 2010, met haar debuut Dors vloer vol confetti. De eer ging toen naar Floortje Zwigtman. Hoor nu mijn stem mócht dit jaar niet ontbreken op de shortlist. Het is een sterke roman vooral dankzij de rake, veelzeggende ob servaties. Treur is op haar best wanneer ze, met een mengeling van afstand en betrokkenheid, over de 'refo- cultuur' schrijft. Dé grote verrassing van de Zeeuwse boekenoogst van de afgelopen twaalf maan den. Sander Kooistra schreef een ontroerende roman - novelle eigenlijk - over een eenzame jongen die aan het eind van de jaren 50 opgroeit in Zeeland en worstelt met grote vragen. De enige met wie hij echt kan praten zijn de vogels. Kooistra zorgde er zelf voor dat het boek voorbeeldig kon worden uitgegeven. Bij zonder zijn zeker ook de vo geltekeningen die Jos Zwarts bij het verhaal maakte. Stemmen op Tricycle kan via de website van ArtRocks: www.art- rocks.nl. De band is ook te vinden op Facebook, YouTube en Insta- gram. Van voor naar achter: Noëlle Sallent, Vera van der Heijden, Eva Mallekoote en Robbert van Deemter. foto tricycle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32