bijkomstigheid M 'Beperken toerisme zou heel dom zijn' 3 Docenten van de Isaac Beeckman Academie in Kapelle krijgen een bonus van 405 euro als ze een griepprik halen. Met die maatregel hoopt de middelbare school uitval van leraren te voorkomen. rijkste motivatie. Het geld is een mooie bijkomstigheid. Als de school een gratis griepprik op school zou aanbieden, zou ik 'm ook halen. Dan hoefde ik er zelf geen moeite voor te doen." Zonder een bonus zou Doro- thea Hughes niet eens op het idee gekomen zijn om een griep prik te halen. „Zonder vergoe ding zou ik het zeker niet doen. Ik ben eigenlijk nooit ziek en ik moet er tijd in steken om het te regelen. Nu heb ik een reden om er over na te denken. Als er in een school griep heerst, dan gaat het snel rond. Als docent moet je dan lessen van collega's overnemen. Het zou prettig zijn als dat niet nodig is." Een besluit heeft de le rares Engels van de Isaac Beeck man Academie nog niet geno men. „Ik ga met de huisarts bel len om me te laten informeren." maken weinig mensen gebruik van. Wij vinden dat het geen zin heeft om een maatregel te nemen, waarvan je van tevoren al weet dat het niets oplevert. De bonus is een experiment. We gaan de resulta ten evalueren, en bekijken of we minder zieken hebben ten op zichte van het landelijk gemid delde." De scholenkoepel heeft de maat regel maandag aan de docenten gecommuniceerd. Polet weet daarom nog niet hoeveel docenten daadwerkelijk een griepprik gaan halen. „Maar de eerste reacties zijn positief." Op andere Zeeuwse scholen is geen sprake van een bonus. De Walcherse basisscholenkoepel Ar chipel biedt leerkrachten al jaren een gratis griepprik aan, zegt be stuurder Gerard Langeraert. Hij schat dat zo'n vijf procent van het personeel daar gebruik van maakt. Het is niet duidelijk waarom zo weinig leraren zich laten vaccine ren. „Vorig jaar hebben we onder medewerkers nog eens gepeild of we ermee door moesten gaan. Het me rendeel vond het be langrijk. We hadden daarom verwacht dat meer mensen een griepprik zouden komen halen, maar de opkomst bleef toch achter. Het is gissen hoe dat komt." Lange raert ziet desondanks weinig in een bonus. „Ik moet dit even op me laten inwerken, maar als je men sen niet anders kan overtui gen dan met Tijdens de griepgolf van vorig schooljaar was een groot deel van de leraren van de Isaac Beeckman Academie meerdere dagen geveld, zegt directeur Suzan Polet van de Scholen voor Persoonlijk Onder wijs (SvPO). „Wij sturen leerlin gen niet naar huis als docenten ziek zijn. Dat betekent extra werk druk voor de andere docenten. We hopen de werkdruk met deze maatregel te voorkomen, of te ver lichten." De leraren krijgen 405 euro, als ze voor 15 november een griepprik halen. Van dat geld moe een financiële prikkel, dan vind ik dat onvoldoende. Ze moeten in trinsiek gemotiveerd zijn. Mis schien is het een goed idee om een griepprik met meerdere schoolbe sturen aan te bieden. Elke maatre gel die een gigantisch tekort aan mensen kan voorkomen, moeten we aangrijpen." We gaan bekijken of we minder zieken hebben dan het landelijk gemiddelde Alle medewerkers uit het Zeeuws-Vlaamse voortgezet on derwijs krijgen een gratis griep prik aangeboden. Tot vorig jaar werd de griepprik alleen gegeven op het voormalige Zeldenrust- Steelant College in Terneuzen, maar nu alle middelbare scholen onder één bestuur vallen, geldt dat aanbod ook voor de andere scho len (het Lodewijk College in Terneuzen, Zwin College in Oostburg en Reynaert- college in Hulst). Volgens woordvoerder Ellen de Winde laat tien a vijftien procent van de medewer kers zich vaccineren. „Het is een geste aan het perso neel. We kunnen ze niet overhalen." ten ze het vaccin wel betalen. Bij de GGD Zeeland is een griepprik te halen voor 25,50 euro. Bij de Isaac Beeckman Academie werken veertig docenten. De Beeckman Academie is één van de acht scholen van SvPO: de andere zeven staan in Amsterdam, Geldermalsen, Hardegarijp, De venter, Hengelo, Hoorn en Utrecht. „We zijn op het idee ge bracht door de gemeente Amster dam", zegt Polet. „Die biedt alle le raren een gratis griepprik aan. In de zorg wordt daar al veel langer mee geëxperimenteerd, maar daar Ze denken dat met het aanstellen van extra controleurs de meest hin derlijke vormen van overlast in Domburg goed aangepakt kunnen worden, voornamelijk in het ge deelte waar de meeste inwoners wonen en op de boulevard. Volgens Provoost moet het geen enkel pro bleem zijn extra boa's aan te stellen. „Ze verdienen zichzelf terug." Ze waarschuwen ook dat de ge meente verder heel voorzichtig moet zijn met het beperken van het toerisme. Provoost: „Dat zou een van de domste dingen zijn. Slacht niet de kip met de platina eieren." Ze zijn ervan overtuigd dat de markt zelf zijn werk doet. Provoost: „Ik was pas in Amsterdam. Daar was het pas echt druk. Zo druk dat ik daar voorlopig niet meer kom." Hij en Robbers horen tot nu toe nog geen klachten van toeristen dat het in Domburg te druk is. En ze vertellen ook dat ze van de nodige inwoners horen dat het nog steeds meevalt. „Velen weten dat ze in een plaats wonen waar veel toeristen komen. Daar profiteren ze van." Om de drukte goed te regelen vinden ze wel dat het nieuwe par- Dankzij het toerisme hebben we hier heel veel werk en winkels keerverwijssysteem goed moet worden afgesteld. Robbers: „Het werkt een jaar en heeft nog kinder ziektes." Als dat niet afdoende is, dan is een rondweg nodig om het centrum van Domburg te ontlas ten. Er is afgelopen jaar een ver keerstelling geweest op verschil lende momenten en dit jaar zal in diezelfde periodes wederom geteld worden, daarna kan er doelgericht tot actie worden overgegaan. Tij dens de bijeenkomst van de Stads raad Domburg, een week geleden, werd aangedrongen op het nemen van maatregelen omdat de leefbaar heid in Domburg door het toerisme onder druk staat. Beide onderne mers betwijfelen of het werkelijk zo'n vaart loopt. Wel zeggen ze dat ze de enorme groei van het dagtoe- risme niet hebben voorzien. „Dat is de gigantisch toegenomen." Wat hen betreft moet daar op in gespeeld worden met het beschik baar stellen van parkeerplaatsen aan de randen van de dorpen. Ook wijzen ze erop dat inwoners zelf flink verhuren. „Iedereen die kan, heeft een zomerhuisje in zijn tuin staan of verhuurt kamers. Dat ge nereert ook auto's die ergens moe ten staan." Ze betwijfelen ook of toeristen echt zo veel overlast veroorzaken als sommigen beweren. Zelf horen ze in ieder geval nauwelijks iets dat ze kunnen betitelen als toeristen- herrie. Robbers: „Maar ieder geval van overlast is er één te veel." Pro voost wijst er ook op dat de inwo ners hun zegeningen moeten tel len. „Dankzij het toerisme hebben we hier heel veel werk en winkels. Elke zoon of dochter kan hier werk vinden, het hele seizoen door." In de krant van morgen een re portage over Domburg: Altijd druk aan de kust. vrijdag 2 november 2018 pleister op de prikplek Cornelleke Blok Kapelle -Suzan Polet, Isaac Beeckman Suzan Polet van de Isaac Beeckman Aca demie in Kapelle. Wat echt moet gebeuren in Domburg is betere handhaving. Dus meer actie tegen illegale verhuur, tegen fietsen waar het niet mag en tegen verkeerd ge parkeerde auto's en campers. Dat stellen Frans Provoost en Hein Robbers van de vereniging Ondernemers Badplaats Dom burg. Emile Calon Domburg -Frans Provoost, Ondernemers Badplaats Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31