I -* - J Dominee 24 M ANGELA KIJKT TV Met Julia van der Toorn, Maan de Steenwinkel en Jim van der Zee leverde talentscout Basja Chanowski binnen vijf seizoenen drie winnaars af van The Voice of Holland, dat vanavond aan een nieuwe editie begint. „Met Jim ben ik inmiddels bijna tweeduizend uur bezig geweest." De dominee van de Zuidas. Het zou zo maar de titel kunnen zijn van een spannende serie over een drugsdealer in het Amsterdamse yuppenreservaat vol drie delig grijs. Maar die predikant bestaat dus echt, in de persoon van Ruben van Zwieten. En hij zat woensdag aan tafel bij De Wereld Draait Door. Een aimabele, inspirerende, atypische dominee. Qua voorkomen en manier van pra ten denk je eerder aan Beau van Erven Dorens en Sander Schimmelpenninck dan aan de man nenbroeders die op zondag in zwarte toga een driepuntenpreek afwerken op de kansel. De kudde die Van Zwieten hoedt, is al even afwijkend: ceo's en andere topmannen uit het vaderlandse bedrijfsleven. Hoogopgeleide mensen die bakken met geld verdienen, maar er steeds meer achter komen dat ze in geeste lijke armoede leven. En voor die inspiratie, zin geving en 'bemoediging van het hart' is er dus Van Zwieten. Die overigens ook een paar we ken terug Johnny de Mol trouwde en hem Bij belles gaf. Ondanks zijn corpsballerige uiterlijk en grachtengordelwerkterrein, zei hij nuchtere en aansprekende dingen die volgens mij ook ge noeg vruchtbare aarde zullen vinden buiten de Zuidas. Als ik de bladen mag geloven, snakken we met z'n allen immers naar meer zingeving en houvast, zonder de traditionele dogma's. En Van Zwieten weet precies hoe hij die op een moderne manier moet overbrengen. We gaan hem vast vaker terugzien in allerlei program ma's, als hij niet al binnenkort zijn eigen tv- show heeft. Hij had van mij woensdag ook nog een uur door mogen praten, maar de jakke rende trein DWDD moest verder met Linda de Mol, die met haar liefdadigheidsactie Minderen voor Kinderen geen betere inleiding had kun nen wensen. De overgang naar het nieuwe Boxing Stars op RTL 5 was tamelijk groot. Daarin probe ren 'sterren' elkaar, tussen 87 reclameblokken door, tot moes te slaan in de boksring. Nou ja, sterren... Ik neem het u niet kwalijk als u moet googelen wie Rein van Duivenboden, Kaj van der Voort, Jessie Jazz Vuijk en Laura Ponticorvo precies zijn. Dat je deelname aan Mijn Vieze Vette Verloofde kunt uitbouwen tot een carrière als bekende Nederlander is natuurlijk razend knap. Al is het ook hier de vraag wat je dan pre cies met die bekendheid en aandacht doet. Met Van Zwieten nog vers in het achterhoofd, be dacht ik me dat er anno 2018 ook genoeg werk is voor een dominee voor BN'ers. Quote van de dag Vooral voor de makers van Expeditie Hobinson is het een rotseizoen Jef duikt op in GTST Evers stopt met lange uitzending Het lijkt zo eenvoudig. Je heet Julia, Maan of Jim bijvoorbeeld. Je kunt goed zingen, hebt ambitie en je meldt je aan voor The Voice of Holland. De coaches draaien hun stoel, je overleeft ronde na ronde en uiteindelijk win je de talen tenjacht en ligt het land aan je voeten. Basja Chanowski (42) lacht wanneer dit versim pelde scenario op tafel komt. De oprichtster van een bemiddelingsbureau voor professionele muzi kanten (Piü Music) en een muzikaal collectief (Jel- lyfish) weet wel beter. Vanuit haar mooi gelegen huis op Schiermonnikoog heeft ze zich sinds 2013 voor The Voice bewezen als, zoals ze wel wordt ge noemd, artiestenfluisteraar. Ze ontdekt, coacht en begeleidt talenten, maar ook gevorderde (interna tionale) artiesten. „Sinds 2013 heb ik bij The Voice tientallen kandi daten begeleid", vertelt ze aan de eettafel van haar huis, aan de vooravond van het nieuwe seizoen (RTL 4,20.30 uur). Deze jaargang heeft ze maar één deelnemer. Wie, dat mag ze nog niet zeggen. Aan de laatste Vö/ce-reeks deden vier kandidaten van Chanowski mee, 'haar' Jim won. Twee jaar voordat hij daar zijn eerste noten zong, stuurde een geluidsman haar een filmpje van de zingende Ik breng ze vaardigheden bij op zakelijk, sociaal en muzikaal vlak Jim. Ze was meteen onder de indruk en belde Jim, die haar nummer in zijn telefoon opsloeg onder de naam 'Basja Scoutmevrouw'. „Ik heb maar een halve minuut nodig, dan voel ik al iets bij een artiest. Of niets natuurlijk. Het is een soort zesde zintuig. Ik belde niet omdat ik Jim aan The Voice wilde koppelen, maar omdat ik en thousiast over hem was en allerlei mogelijkheden zag. Sterker nog, Jim en ik vonden heel lang dat hij en The Voice niet goed bij elkaar pasten." Chanowski is de eerste om te zeggen dat zij on danks de 'hattrick' geen recept heeft voor het win nen van de talentenjacht. „Misschien hadden Maan, Julia en Jim ook wel gewonnen zonder mij. Bovendien ben ik niet de enige talentcoach in het land en krijgen deelnemers ook vanuit Talpa en de tv-coaches begeleiding. Ik denk alleen wel dat ik de kans op succes heb vergroot." Mindfuck Wat ze precies doet? „Ik breng ze vaardigheden bij op zakelijk, sociaal en muzikaal vlak. Ik kijk eerst naar de persoon, pas daarna naar wat hij of zij kan. Ik leer iemand te communiceren met zichzelf en met de industrie. Er wordt te vaak negatief gespro ken over tv-programma's die mensen aan hun lot zouden overlaten. Daar gaat het niet fout, het gaat al eerder mis. „Een jonge zanger denkt dat hij gehoord en ge zien wordt, maar in werkelijkheid wordt alleen zijn talent gehoord en gezien. Dat is een mindfuck die vaak leidt tot problemen als extreme onzeker heid, angst of verslaving. Terwijl The Voice geen vloek is, maar een middel om ervaring op te doen. Mits je er bewust instapt en daar spring ik op in." Dat doet ze onder meer via coachingsessies, let terlijk dag en nacht klaarstaan, het aanbieden van haar netwerk, afhandelen van pers en fanmail en het boeken van optredens. „Het is altijd een tijde lijk traject, bij de één duurt het langer dan bij de vrijdag 2 november 2018 GO -Oud-deelnemer JayJay Boske baalt van de vele opgevers TELEVISIE Bartho Braat maakt opnieuw een rentree in Goede tijden, slechte tijden. De acteur (68) stopte in 2016 met zijn rol van Jef Alberts, maar keerde enkele malen terug. Op Insta- gram is te zien hoe Jef wordt begroet door Laura. RADIO Edwin Evers pakt nog een keer groots uit voordat hij na 20 jaar afscheid neemt van zijn programma Evers Staat Op op Radio 538. Op de laatste dag, 21 decem ber, maakt hij een extra lange uitzending van twaalf uur. Alexander van Eenennaam —Basja Chanowski, talentscout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24