ADO L 19 Kwalificatie Wereldbeker TM fysieke toestand dat ik nog goud haalde op de 5000 meter. Dat is de positieve kant. Aan de andere kant had ik het graag anders gezien na tuurlijk. Ik weet hoe goed ik con ditioneel was. Maar weet je wat het is? Je kunt op dit niveau niet ergens een paar procent minder zijn. En dat was ik vorig jaar wel.' Kramer heeft al jaren last van zijn rug. Het is zijn zwakke plek. Maar vorig jaar, in het olympisch sei zoen, viel hij twee keer hard tij dens trainingen. „Mijn lichaam raakte een beetje ontzet en een blessure fiks je in de winter niet zomaar. Dan heb ik nog het geluk dat ik zo goed kan schaatsen, dat ik dat talent heb, dat ik toch goud kon winnen." „Jawel, maar dat deed ik andere ja ren ook wel. Na Vancouver bij voorbeeld (2010, red.) Er zijn altijd momenten in je carrière dat je er klaar mee bent. Iedereen heeft we ieens geen zin. Maar zo lang het negen van de tien keer niet zo is, blijft het een momentopname. Als ik lekker schaats, heb ik er gewoon lol aan. En wie gaat mij vertellen dat ik dat niet meer moet doen? Zijn het emoties, of teleurstelling. „Ik heb slechtere jaren gehad dan vorig jaar. Maar dat kon ik ver bloemen doordat anderen niet goed waren. Of ik had zelf nog over. Nu wordt de concurrentie beter, dus dan wordt het meer zichtbaar. Maar ik moet wel zeg gen, vorig jaar was niet optimaal." Soms lukt het Kramer niet om zijn eigen sokken aan te trekken. De ja ren tellen voor een sporter als het aankomt op ervaring en routine, weet hij. Dat kan grote voordelen opleveren. Maar de jaren tellen ook op lichamelijk vlak in nega tieve zin. 'Je moet het managen', zegt de man die bekendstaat als ie mand die zoveel mogelijk dingen in zijn leven probeert te controle ren. „Ik wil mezelf een kans geven om te herstellen. Ik heb altijd veel last van mijn rug gehad, uitstra ling naar mijn benen. Dezelfde problemen als een hernia. Als ie mand daaraan geopereerd wordt, hoor je: o het duurt een jaar. Ik laat me niet opereren. Bij mij is het moeilijke dat het een halfjaar kan duren, maar ook een jaar, of twee. Geduld is niet mijn sterkste eigen schap, dus ik word aardig op de proef gesteld." „Ik vind trainen met mijn ploeg genoten gewoon heel leuk. Als ik lekker op het fietsje zit en wed strijden schaats, heb ik er gewoon lol aan. En wie gaat mij vertellen dat ik dat niet meer moet doen? „Ik ben 32. Ja, weet je, Roger Fede- rer traint ook niet meer hetzelfde als toen hij 20 was. Maar hij wint wel. Hij pakt twee a drie momenten per jaar en niemand die daarover klaagt als hij niet alles pakt." „Het zou een manier kunnen zijn." „Het is leuk. Maar weet je, of het nou 8 of 11 keer is, het maakt mij echt niks uit." „Mwah, ook niet. Ik wil gewoon lekker wedstrijden rijden. Mee kunnen doen om te winnen. Als ik het gevoel heb dat ik dat niet meer in mijn mars heb, dan moet je wat anders gaan doen. Maar dat heb ik niet. „Ik kijk er ook zo naar: als ik vo rig jaar in die slechte staat olym pisch kampioen kon worden, dan kan het alleen maar beter." TOPWEDSTRIJDEN Programma huis slaagde Tom Beugelsdijk er maar niet in om Eric Botteghin op een fatsoenlijke manier te dekken. De eerste keer dat de Braziliaan vo gelvrij mocht inkoppen, ontsnapte ADO nog aan een tegentreffer. Bij poging twee, vlak voor de pauze, was het wel raak en Botteghin was inderdaad de gevierde man. Dat moment was meteen de 2-1 omdat eerder rechtsback Giovanni Trou- pée al gruwelijk in de fout was ge gaan met een terugspeelbal die zo traag was dat Nicolai Jorgensen hem kinderlijk eenvoudig kon on derscheppen en binnentikken. Kort na rust kon de geplaagde trainer toch lekker ontspannen achterover ploffen in zijn riante stoel in de Rotterdamse dug-out. Jorgensen zorgde na doorzetten van Nieuwkoop voor 3-1 en ook nog voor de 4-1. Sam Larsson de 5-1. KNVB-BEKER Uitslagen Daarmee was het ticket voor de derde ronde van het bekertoernooi binnen. Een bekertoernooi waaruit het in de eredivisie ongenaakbare PSV tot tevredenheid van Feyen oord nu al is verdwenen. Een bekertoernooi ook dat de enige kans voor Feyenoord is om nog iets van het seizoen te maken. vrijdag 2 november 2018 GO pakt ook niet alles meer, he? Sven Kramer: „Ik word aardig op de proef gesteld." foto SIESEVEENSTRA Heb je nooit getwijfeld over doorgaan na de Spelen? - Kramer Wat drijft jou, ook al kom je uit een minder jaar en heb je fysiek ongemak? Dat is hoe jij het wil gaan doen in de toekomst: momenten kiezen? Een tiende allround wereldtitel? Een wereldrecord? SEIZOEN 2018/2019 16-18 nov Wereldbeker Obihiro (Jap) 23-25 nov WB Tomakomai (Jap) 7-9 dec WB Tomaszow M. (Pol) 14-16 dec WB Heerenveen 28-30 dec NK afstanden Heerenveen 11-13 jan EK allr. spr. Collalbo (Ita) 26-27 jan NK allr. spr. Heerenveen 1-3 feb WB Hamar (Noo) 7-10 feb WK afstanden Inzeil (Dui) 23-24 feb WK sprint Heerenveen 2-3 mrt WK allround Calgary (Can) 9-10 mrt WB, finale Salt Lake City (VS) THIALF, HEERENVEEN Vandaag Vanaf 17.20 uur: 500 meter (m), 1500 (v), 5000 (m). Zaterdag Vanaf 14.45 uur: 500 (v), 1500 (m), 3000 (v). Zondag Vanaf 13.15 uur: 5000 (v), 10.000 (m), 1000 (m+v), massastart (m+v). TV: NP01 Vandaag 00.15 uur (samenvatting), morgen 16.00 uur, zondag 13.10 uur. Nicolai Jorgensen maakte drie goals tegen ADo Den IJaag. foto pim ras TWEEDERONDE Gisteren NEC - Fortuna Sittard 2-3 Feyenoord - ADO Den Haag 5-1 Woensdag Heraoles - Vitesse 0-2 AZ - VVV 2-0 FC Emmen-ODIN'59 1-3 FC Utrecht - ASWH 5-1 Groene Ster - Heerenveen 1 -3 Willem II - Spakenburg 5-0 Ajax - Go Ahead Eagles 3-0 Dinsdag PSV - RKC 2-3 (wnv) AFC - TOP Oss 1 -0 FC Twente - Noordwijk 4-2 Kozakken Boys - Almere City 2-1 Cambuur - Koninklijke HFC 2-1 Urk-RodaJC 0-1 De Graafschap - PEC Zwolle 2-5 Loting derde ronde: zaterdag 23.00 uur, FOX Sports

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19