15 1 i CONGRES TEST DEMOCRATIE AMERIKA Waar gaat het om bij de congres verkiezingen in de VS, volgende week? Ze zijn van levensbelang voor de Amerikaanse democratie, waarschuwt een kenner van autoritair populisme. De presidentsverkiezingen van 2016, of de nieuwe race om het Witte Huis in 2020 - het belang en de impact er van verbleken bij de verkiezingen die dinsdag plaatsvinden, oordeelt Brian Klaas (32), politicoloog aan het Uni- versity College van Londen en voor malig campagnemanager in Minne sota. Er staat volgende week namelijk veel meer op het spel dan alleen ze tels in de Senaat en het Huis van Af gevaardigden, waarschuwt hij: het gaat om de toekomst van Amerika. Op het stembiljet staan niet alleen Democraten en Republikeinen, de mocratie neemt het op tegen autori tair populisme, in zijn ogen. „Het zijn de belangrijkste verkiezingen in de moderne Amerikaanse geschiede nis." Brian Klaas bestudeerde autoritaire regimes in bijvoorbeeld Wit-Rus- land, Thailand, Madagascar en Tune sië. Hij sprak ministers en rebellen, martelslachtoffers en -daders. Vorig jaar publiceerde hij een boek over de gelijkenissen die hij ziet tussen Trump en de regimes van zulke lan den. Klaas noemt de Amerikaanse president daarin 'leerlingdespoot'. Want Trump mag dan geen Musso- lini, Hitier, Stalin of Castro zijn, hij leent wel tactieken van autocraten. Vijand van het volk De eerste keer dat Trump de vrije pers vijand van het volk noemde, zijn politieke tegenstander bedreigde met opsluiting of leugens verspreidde, was dat een schok. Nu, moet Klaas constateren, is het routine. „Het is genormaliseerd. De houding van kie zers is veranderd, we hebben nieuwe vormen van vijandige retoriek geac cepteerd. En dat verdwijnt niet als Trump weggestemd zou worden." Dat alles brengt de Amerikaanse democratie in gevaar, en de midterms zijn het moment om erger te voorko men, is de stelling van Klaas. „Bij fi guren met een autoritaire stijl, zoals Trump, zijn de verkiezingen waarin ze aan de macht komen niet de be langrijkste. De twééde verkiezingen geven de doorslag. Dan wordt be paald of autoritair gedrag wordt geac cepteerd als het nieuwe normaal, of wordt verworpen." Massaal Om te voorkomen dat de VS dezelfde weg op slaat als Turkije en Hongerije, waar de democratie op zijn laatste benen loopt, moeten Amerikanen dinsdag massaal naar de stembus voor democraten met een kleine d, stelt Klaas: verdedigers van de demo cratie, bij welke partij ze ook horen. „De Amerikaanse democratie is veerkrachtiger, instituties zijn ro buuster dan in Turkije of Hongarije. Dat is het goede nieuws", zo stelt hij gerust. „Als Trump aan de macht was gekomen in een land als Turkije, had hij al lang veel meer macht geconso lideerd. Maar het is nooit eerder voorgekomen dat iemand als Trump, die niet gelooft in democratie, aan de macht kwam in een volwassen de mocratie. Er is geen blauwdruk, dit is de enige test. En de Amerikaanse de mocratie is in sommige opzichten zwakker dan de Europese, door de enorme polarisatie en het partij triba lisme." De stichters van de VS hebben re kening gehouden met de mogelijk heid dat een demagoog de macht kon grijpen. „Ze ontwierpen een slim systeem met controlemechanismen Nu wordt bepaald of autoritair gedrag wordt geaccepteerd en balans tussen verschillende mach ten. Maar je hebt uiteindelijk mensen nodig om dat in de praktijk te bren gen. Ze hebben niet geanticipeerd op een Congres dat medeplichtig zou zijn. Dat is waarom de dingen zo ge vaarlijk zijn op dit moment." De Republikeinse partij, opper machtig met een meerderheid in zo wel de Senaat als het Huis van Afge vaardigden, biedt weinig tegenstand aan de autocratische impulsen van Trump. Deze week nog beloofde hij per decreet een einde te maken aan het recht op de Amerikaanse natio naliteit voor iedereen die op Ameri kaans grondgebied geboren is, iets wat in de grondwet staat. Toen bond genoot Saoedi-Arabië journalist Khashoggi van The Washington Post bleek te hebben vermoord, verde- digde Trump aanvankelijk de Sa- oedi's. Republikeinen zijn 'teleurge steld', 'bezorgd' of'verontrust', maar het blijft meestal bij woorden. „Als ze deze 'midterms' verliezen, worden ze wel gedwongen om tegengas te ge ven", verwacht Klaas. Brian Klaas hoopt dat Trump werkt 'als een vaccin' - een ver zwakte stam van het demagogenvi- rus dat het afweersysteem van de de mocratie de kans biedt zich te wape nen tegen groter gevaar. Het afweer systeem, dat zijn de kiezers. Die zijn doorgaans niet zo geïnteresseerd in midterms: in 2014 kwam maar 36 procent opdagen. Klaas hoopt dat ze door Trump voldoende zijn wakker geschud. „De politieke energie die los is gekomen door Trump, dat is heel positief. Dit kan een massale verwer ping van het Trumpisme worden." Peilingen Maar makkelijk wordt het niet, moet hij erkennen. Trump en zijn partij hebben de economische wind in de rug. Op basis van peilingen lijken de Republikeinen de macht in de Senaat te behouden, maar de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden te verliezen. Als het anders loopt, en Democraten er niet in slagen in één van beide te domineren, zodat ze Trumps autocratische neigingen be ter onder controle kunnen houden, wordt Klaas 'extreem depressief, zegt hij. „Als Republikeinen winnen, zullen ze de dosis Trumpisme ver dubbelen. Toekomstige Republi keinse kandidaten zullen veel meer op Trump lijken." vrijdag 2 november 2018 GO 'Bij deze verkiezingen staat toekomst VS op het spel' Karlijn van Houwelingen Washington k Donald Trump tijdens een bezoek aan het Mayo Civic Center in Rochester, Minnesota, fotoafp -Brian Klaas, politicoloog Verkiezingsmedewerkers in het Californische Santa Ana handelen stembiljetten af die vervroegd zijn ingeleverd, fotos reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15