«i m-m 14 8SÉÉ Journalist Jan van Kessel (61) schreef het boek Jongensogen over de 100-daagse voettocht die hij met zijn vrouw door Europa maakte. Het verhaal van de Deventenaar die ooit naar de fles greep, maar nu verslaafd is aan wandelen. f n de boekhandel zag ik dat H mijn boek naast de roman Goede mannen van Arnon Grunberg ligt. Dat boek BI kende ik niet. Maar bij de ti tel voel ik me wel thuis, want ik denk dat ik een goede man ben. Wat dat is, een goede man? Eentje die evenwicht in zijn leven heeft gevonden en zich niet zo snel uit balans laat brengen. Natuurlijk gebeurt me dat nog wei eens. Niets menselijks is mij vreemd: ik heb angsten en reageer niet altijd adequaat. Ik ben veel bezig met zingeving. Wat doe ik hier? Wat heb ik hier te doen? En dan heb ik het niet over welk beroep ik wil doen. Nee, het gaat over mij, over mezelf blootleg gen en laten zien dat ik niet bang ben mijn kwetsbaarheden en twijfels te tonen. Zoals ik doe in mijn boek. Het heeft een tijdje gekost voor ik dat durfde. Ik ben nu 61 en heb een enorm drankprobleem gehad. De wereld was voor mij te scherp, alles kwam te hard binnen en ik had der tien glazen wijn per dag nodig om in slaap te vallen. Ik werkte als freelance-journalist en was alleen maar bezig met zo veel mogelijk geld verdienen. Om zes we ken naar Amerika op vakantie te gaan of een schilderij van Herman Brood te kopen. Ik dacht dat ik iemand moest worden, drie miljoen euro op de bank moest hebben en beroemd moest zijn. In 2001 op een heuvel in Spanje, tijdens een workshop mid winter-dagdromen, begon het me te dagen: het was alsof ik even door de illusie over hoe ik dacht dat het leven moest zijn, heen kon prikken. Ik ben Jan van Kessel van vlees en bloed, maar ook gewoon liefde. Moeilijk on der woorden te brengen. Maar als ik in mijn woonkamer heel uitbundig dans, verdwijnen de ideeën over wie ik ben. Alsof ik geen lichaam heb. Ik heb nooit geblowd, maar dit lijkt me een psychedelische ervaring." Huwelijk „Veertien jaar geleden ben ik gestopt met drank, nadat mijn vrouw Monic zich afvroeg of ze nog wel met een verslaafde wilde leven. Wil ik mijn huwelijk naar de kloten helpen? Ze ker niet en ik heb nooit meer een glas aangeraakt. Ik besef nu beter wie ik ben en kan mezelf in bescherming nemen. Ik lees geen kranten en kijk geen tv, om niet te hoeven zien welke ellende er gaande is. Bovendien vin den mijn vrouw en ik het prettig om simpel te leven. Ik heb geen mobiele telefoon en we gaan niet op vakantie. Wel hebben we een wandeling van honderd dagen gemaakt. Over die tocht gaat jongensogen. Met routeboekje, maar zonder plan hebben we de deur van ons huis ach ter ons dichtgetrokken. Onderweg waren we alleen maar bezig met 'waar eten we' en 'waar slapen we'. Een enorme bevrijding. Ik genoot van elke boom, alles kwam veel die per binnen. We zijn naar Maastricht gewan deld en via Aken en Trier kwamen we in Schengen aan. Van daaruit, met de nodige omwegen, terug naar Ne derland. Ik noem het ook wel de Tocht van het Vertrouwen. Vertrou wen is moeilijk voor me, maar ik merkte onderweg dat veel mensen bereid waren ons te helpen. De wereld was voor mij te scherp, alles kwam te hard binnen en ik had dertien glazen wijn per dag nodig om in slaap te vallen Schrijven is mijn manier om me uit te drukken en mezelf te leren ken nen. Om mijn geest leeg te maken, wandel ik. Uit noodzaak geboren, maar een noodzaak geworden. In middels heb ik de aardbol gerond door sinds 1993 dagelijks mijn rondje langs de IJssel te maken. Ik had een hernia en mijn dokter adviseerde me te gaan lopen. Daar ben ik nooit mee gestopt. Het doet me denken aan mijn jeugd in Castricum, waar ik met mijn vader door de duinen wandelde. Ik had een fijne jeugd, maar mijn va der was denk ik net als ik een gevoe lige man. En als ze mij zouden onder zoeken, zullen ze ook wel iets in het autistisch spectrum vinden. Die ge voeligheid is aan de ene kant gewel dig, maar aan de andere kant een handicap: ik maak me bijvoorbeeld veel meer zorgen dan Monic." Mysterie „Daarom wandel ik: dan krijg ik in vallen en ploppen er ideeën op. Noem het mijn nieuwe verslaving. En zijn we niet allemaal verslaafd? Veel mensen klampen zich halsstar rig ergens aan vast, terwijl het leven steeds verandert. Het afzweren van mijn drankprobleem heeft me de ogen geopend: Jan, ontspan maar, ge niet maar van de helderheid van het dagelijks bestaan. Dit is het en dood ga je toch. Ik hoef het mysterie van het leven niet meer zo nodig te ont rafelen." vrijdag 2 november 2018 ^riS René Vorderman Deventer Jan van Kessel wan delt elke dag langs de IJssel in Deventer. „Ik had een hernia en mijn dokter adviseerde me te gaan lopen. Daar ben ik nooit mee ge stopt." FOTO RONALD HISSINK - Jan van Kessel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14