Lingeriedief Hengelo gepakt dankzij lok-bh Ondanks belasting verhogingen tocli een lagere energierekening 13 Vergeef ons Een 33-jarige lingeriedief is deze beelden waren er te weinig ken- week dankzij slim opsporings- merken die opsporing op dat mo- werk van een Hengelose wijk- ment mogelijk maakten, agent tegen de lamp gelopen. Dan komt Hamhuis op een idee: Agent Thomas Hamhuis liet een „Er zijn lokfietsen, waarom maken bh met zender aan de waslijn we niet lokondergoed?" Bij de lan- hangen. De dader is daardoor op delijke afdeling Heterdaadtechniek heterdaad betrapt. fabriceerden ze een bh met een zender erin. FrankTimmers Afgelopen weekend hing de Hengèïo vrouw opnieuw ondergoed aan de lijn. In de nacht van maandag op Half augustus verdween er voor het dinsdag zag de meldkamer dat de eerst lingerie van een jonge vrouw, zender bewoog en hielden ze een De vrouw had het ondergoed 's man aan met lingerie in zijn fiets- avonds op het balkon opgehangen tassen, inclusief de lok-bh. en de volgende ochtend was het De man is geen bekende van zijn verdwenen. Het balkon ligt aan de slachtoffer, maar wel van de politie, straatkant. Hij is niet eerder voor zedenzaken Aanvankelijk dacht zij aan een veroordeeld. Bij hem thuis vond de kwajongensstreek, maar de schrik politie een tas vol ondergoed, waar- sloeg toe toen een paar dagen later van niet alles van het ene slachtof- een bos bloemen zonder naam- fer is. Hamhuis hoopt dat vrouwen kaartje aan haar voordeur hing. die ook lingerie missen, zich mel- In overleg met de politie kwamen den. De verdachte zit vast. Hij heeft er camera's aan de gevel. Maar op de deels een bekentenis afgelegd. Advertentie BOBBY RAGHOENATH OVER DE ENERGIEREKENING vereniging sta eigen huis sterker De enige Russiche krant die ronduit erkent dat MH17 is neergeschoten door een Russische raket, ontving de afgelopen twee weken bizarre waarschuwingen. Maandag stonden er ineens voor het pand van Novaja Gazeta drie kooitjes, elk met drie schapen erin. Ze droegen hesjes waarop stond geschreven 'pers' en 'No vaja Gazeta'. „We worden ken nelijk als volgzame schapen ge zien, maar welke metafoor er achter schuilgaat, begrijpen wij niet helemaal", vertelt journa liste en perssecretaris Nadezjda Proesenkova op de redactie. Het verhaal met de schapen was nog ludiek te noemen, ware het niet dat er zich al een gruwe lijk voorval had voorgedaan: eer der in oktober was er een afge hakte schapenkop in een kran- tenmand voor de redactie neer gezet, met een grafkrans erbij. Ve- moedelijk een waarschuwing aan het adres van Novaja, dat een stuk publi ceerde over een met president Poetin bevriende zakenman, die huurmoor- den zou hebben laten plegen. De au teur van het stuk, Denis Korotkov, vertelt dat een van zijn bronnen, dicht bij de zakenman, hem daarover inlichtte. „Ik kreeg ook aan mijn huisadres een treurboeket afgele verd." Korotkov vertelt het met Siberi sche koelte, maar het moet een zeer onbehaaglijk gevoel zijn. Zeker als je weet dat Novaja Gazeta door haar kri tische houding al zes medewerkers heeft verloren door moord. Onder hen natuurlijk Anna Politkovskaja, de sterverslaggeefster die in 2006 in haar flatgebouw werd doodgescho ten. Haar bureau staat, uit eerbetoon, nog altijd onaangeroerd. „De bedreigingen wennen nooit", zegt Proesenkova op gedempte toon. „Maar je leert er als medium mee omgaan. Soms schakelen we de re- ageerfunctie op internet uit." Zoals toen Novaja onthulde dat de Russi sche deelrepubliek Tsjetsjenië homo seksuele mannen opsluit, martelt en vermoordt in voor dat doel opge- De autoriteiten kunnen ons in een klap kapotmaken, als ze van ons af willen richte kampen. Ook als het gaat over MH17, voor de Russen eveneens een gevoelig onderwerp. Wereldberoemd werd de voorpagina met de foto van lijkwagens die naar Hilversum rijden en de tekst (in het Nederlands): 'Ver geef ons, Nederland'. Verslaggever Pavel Kanygin hield zich van meet af aan met het dossier bezig en is vaak in Nederland ge weest, onder meer voor de presenta tie van het JIT-rapport. Hij vindt het onderwerp belangrijk omdat de Russische autoriteiten volgens hem moeten leren van de gebeurtenissen van juli 2014. „En dus niet meer moeten beginnen aan krijgsavontu ren, zoals de oorlog in Oost-Oe- kraïne." Half september kwam het Russi sche ministerie van Defensie ineens op de proppen met vrijge geven documenten, die moesten aantonen dat de BUK-raket wel de gelijk uit Oekraïne afkomstig was. Ook Kanygin bekeek het rapport en ontdekte vreemde oneffenheden: cijfers die op één pagina op verschil lende manieren waren geschreven, data die niet klopten, verschillende kleuren inkt op één pagina. „Het was allemaal niet logisch, het behoefde uitleg", zegt Kanygin. Die kreeg Novaja Gazeta ook, maar de antwoorden riepen nog meer vra gen op. Bovendien met het verzoek 'dit soort sensatie, die de lezers alleen maar in verwarring brengt, niet meer te plaatsen'. „De autoriteiten kunnen ons in één klap kapot maken, als ze van ons af willen", weet Proesenkova. Waa rom gebeurt dat dan niet? „Omdat we een visitekaartje zijn voor het Krem- lin: wanneer het Westen weer begint over persvrijheid in Rusland, kunnen ze altijd naar ons wijzen als het be wijs ervan." Bovendien heeft naar verluidt ie dere minister Novaja op zijn bureau liggen. Omdat de krant, in tegenstel ling tot de door de autoriteiten ge controleerde media, schrijft wat er werkelijk gebeurt in Rusland. „Zelfs het Kremlin heeft een abonnement. De dreigingen van de afgelopen weken maken verslaggever Korot kov niet voorzichtiger. „Als het re gent, ga ik ook niet met een paraplu naar buiten. Dan word ik maar nat, kan mij het schelen." vrijdag 2 november 2018 GO Op basis van de plannen van het kabinet heeft Vereniging Eigen Huis berekend dat de gemiddelde huiseigenaar in 2019 ruim 150 meer aan belastingen gaat betalen op de energierekening. Dat heeft 3 oorzaken: 1. De energiebelasting op gas stijgt en daalt op elektriciteit. Het kabinet wil namelijk dat huishoudens minder afhankelijk worden van aardgas. 2. De korting op de energiebelasting daalt met maar liefst 62. 3. De overheid stelt steeds meer subsidie beschikbaar om duurzame energieprojecten te bekostigen. De bijdrage daaraan door huishoudens en bedrijven neemt ieder jaar verder toe. Met een ongewijzigd energieverbruik is de kans dus groot dat u in 2019 een hogere energienota krijgt. Wilt u dit voorkomen? Kijk dan eens naar de mogelijkheden om uw woning beter te isoleren. Of investeer in bijvoorbeeld zonnepanelen of een warmtepomp. Ook als u niet kunt investeren, kunt u de energiekosten verlagen. Met de Collectieve Inkoop Energie profiteert u van gunstige leveringstarieven. En wie weet, krijgt u ondanks de belastingverhogingen volgend jaar tóch nog een lagere energiejaarnota. Bobby Raghoenath is fiscaal jurist bij Vereniging Eigen Huis. Meer weten over de Collectieve Inkoop Energie? Kijk dan op www.eigenhuis.nl/cie Schapen voor het gebouw van de redactie, agenten zijn ter plaatse, foto reuters Novaja Gazeta, krant in de verdrukking Joost Bosman Moskou De beroemd gewor den voorpagina van de Russische krant No vaja Gazeta. - Nadezjda Proesen kova, redacteur Novaja Gazeta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13