10 Emanuel (29) dacht dat hij werd bestuurd dooraliens.Op17 februari sprong hij voor een trein. Zijn moeder Liz bleef achter vol vragen. Wat bijvoorbeeld als Emanuel niet in zee was gegaan met healer Chagai Katz? Vanuit een hoek van de woonkamer lacht Emanuel ons toe. Daar staat op een tafeltje zijn portret. Liz Meis, zijn moeder, laat in haar appartement in het centrum van Amsterdam briefjes door haar vin gers glijden die ze bewaart in een doos. De laatste geschreven bood schappen van Emanuel, soms wan hopig van toon. Betraande speeches van de crematie. Op haar laptop speelt Liz een video af waarin we hem als kind en als tiener zien. Een mooie jongen die speelt, danst, zingt. Het verhaal dat zijn moeder vertelt, stokt soms. Als het echt dichtbij komt, lukt praten niet meer zo goed. Het is soms ook gewoon niet te be vatten. Haar oudste zoon, die lieve, sensitieve, talentvolle Emanuel, is er niet meer. Zelfmoord. Emanuel werd bestuurd door aliens. Dat blijft hij de laatste jaren maar volhouden. Buitenaardse we zens - zelf spreekt hij van ET's, extra- terrestrials - hebben een implantaat in zijn hoofd gestopt. „Op die manier bepalen ze wat ik denk en doe." Psychiaters denken daar anders over. Zij stellen in 2016 paranoïde schizofrenie met bizarre wanen vast. Voor Liz en haar man valt daarmee alles op zijn plek. Voor Emanuel niet. Hij leeft in zijn eigen wereld, die zich deels lichtjaren verderop bevindt. Liz zag haar zoon in de jaren voor de diagnose langzaam veranderen. Van een sportieve, levenslustige jongen in het Gooi wordt hij student in Amster dam. Hij geniet van zijn nieuwe leven en gaat vaak naar festivals. Daar ont dekt hij ook de partydrugs. Maar verder ging het hem goed, zegt Liz. „Hij was dj en had een eigen bedrijfje. Daarmee verdiende hij voor een student bakken met geld. En het studeren ging hem prima af." Hooghartig Toch komen er incidentjes, akkefiet jes, steeds vaker. Emanuel gedraagt zich soms hooghartig, ruzieachtig. „Dat kenden we niet van hem." Na zijn afstuderen neemt Emanuel baantjes, om te sparen voor een reis door Zuid-Amerika. Maar hij wordt een paar keer ontslagen, vanwege 'ar rogant gedrag'. Zowel Emanuel als zijn ouders staan voor een raadsel. „Zo hadden we hem niet opgevoed." Op reis in Colombia ondergaat Ema nuel in 2015 vrijwel zeker een ayahu- asca-sessie. Hij heeft dat nooit toege geven, omdat hij wist dat zijn ouders het niet wilden hebben. Ayahuasca is een drankje, gemaakt van twee plan ten. Wie het inneemt, kan spirituele ervaringen krijgen. Liz: „Het haalt je onderbewustzijn en schaduwzijden naar boven. Als je niet stabiel bent, kan het heel gevaarlijk zijn. Daarom zei ik tegen Emanuel dat hij het nooit moest doen." Na Zuid-Amerika wordt haar zoon nooit meer de oude. In het voorjaar van 2016, tijdens een etentje, is daar die ene zin die alles verandert: „Ik word achtervolgd door aliens." De 23 maanden die volgen, in een paar pennenstreken: woede-uitbar stingen, psychoses, zelfmoordneigin gen, dwangopnames en -medicatie. In zijn pogingen grip te krijgen op de chaos in zijn hoofd, googelt Emanuel zich suf. Hij stuit op de Israëlische ET-healer Chagai Katz. Die vestigde zich in 2015 in Nederland, met de boodschap dat hij over een team bui tenaardse wezens beschikt dat medi sche behandelingen kan uitvoeren met - onzichtbare - geavanceerde medische apparatuur. Die behande lingen 'uit een andere dimensie' lo pen ver vooruit op de stand van de reguliere geneeskunde, belooft Katz. Op 'online healings' die Katz op Facebook zet, zien we hem met zijn nek draaien, zwaaien met zijn armen. Hij voelt de ET's om zich heen, zegt hij, een gelukzalige blik in zijn ogen. Op zijn website staan getuigenissen. Wie verder zoekt, ontdekt dat mini maal de helft van deze reviews is ge schreven door bevriende ET-healers, die vaak door Katz zelf zijn 'opgeleid'. De Israëliër doet zijn sessies op ver schillende plaatsen. Emanuel bezoekt hem twee keer, in Eindhoven en Nieuwegein. Ook is er telefonisch con tact. 'Helaas is het nog niet weg, maar ik hoop door middel van een nieuwe sessie weer een stapje dichterbij te zijn', schrijft Emanuel als hij de tweede en laatste afspraak met Katz maakt. Die houdt de boot niet af, en nodigt hem uit voor een sessie van 50 minuten, a 90 euro. Emanuel moet voorafgaand aan de healing zo veel mogelij k water drinken, en niet te veel eten. Dat zal hem 'ten gunste zijn'. Wat Emanuel en Katz tijdens de ses sies bespraken, weet moeder Liz niet. Wat Liz wél weet: „Katz vertelde Ema nuel dat hij special skills had. Hij gaf hem de bevestiging dat het klopte, van die aliens. „Meneer Katz heeft het ge voeld en het is heel groot wat er zit", zei Emanuel. Mede door deze bevesti ging heeft hij altijd geweigerd medi catie te gebruiken. Hij had toch im mers geen psychose?" Liz heeft haar verhaal verteld bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en het Openbaar Ministerie (OM). Het OM zegt niks voor haar te Meneer Katz heeft het gevoeld en het is heel groot wat er zit kunnen doen. De IGJ onderzoekt de melding en heeft Katz uitgenodigd voor een gesprek. „Hij was niet bij ons bekend", zegt woordvoerder Margreeth Fernhout. In Nederland hebben alternatieve behandelaars re delijk vrij spel, behalve als hun zorg leidt tot schade aan de gezondheid van hun cliënt, of een aanmerkelijke kans daarop. „Iedereen mag zich wenden tot degene bij wie hij zijn heil wil halen", zegt Fernhout. Al leen in 'evident gevaarlijke' situaties zal de Inspectie ingrijpen. Of daar bij Chagai Katz sprake van is, wordt nu door de IGJ onderzocht. Medicijnen Een maand na zijn laatste bezoek aan Katz wordt Emanuel in november 2017 voor de laatste keer gedwongen opge nomen. Na de opname gaat hij bege leid op zichzelf wonen, is het plan. Emanuel ziet het niet zitten. Net als de mededeling dat hij waarschijnlijk voor altijd medicijnen moet slikken. Emanuel laat zijn ouders op zater dag 17 februari weten dat hij gaat wandelen. Hij klinkt kil, onderkoeld, 's Avonds belt de politie, of ze langs kunnen komen. Emanuel is voor de trein gesprongen. „Ik heb geen psy chose", schrijft hij op een van de laat ste briefjes die hij achterlaat. De re guliere zorg kon Emanuel niet van het noodlot redden. Een team van buitenaardse wezens ook niet. vrijdag 2 november 2018 Chris van Mersbergen 1 GO Emanuel van het noodlot redden, lukte niet. privéfoto ILLUSTRATIE MARKREIJNTJENS -Emanuel De redactie heeft diverse malen geprobeerd om met Chagai Katz in contact te komen. De ET-healer reageert echter niet op ons verzoek om zijn kant van het verhaal te vertellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10