tl 8 Van Oost-Europa tot Amerika hebben autoritaire leiders het gemunt op miljardair George Soros. Die probeert onderdrukkende regimes van binnenuit te veranderen. En kreeg een bombrief. GEORGE SOROS FINANCIER VAN DE ONDERDRUKTEN Ik geloof dat ik iets belangrijks tezeggen heb CKIV Noem maar iets op en George Soros krijgt er de schuld van. De vluchtelingen stroom naar Eu ropa? George Soros! Ondermijning van de blanke christe lijke beschaving? George Soros! De monstraties tegen de Amerikaanse opperrechter Brett Kavanaugh? Soros natuurlijk! De ramp met het olieplat form Deepwater Horizon in de Golf van Mexico (in 2010)? George Soros! Joodse complotten in het algemeen? U raadt het al. Het is in dat licht niet echt verras send dat ook Soros onlangs een bom in zijn brievenbus kreeg, net als Hil- lary Clinton, Barack Obama en CNN. Mensen die een zondebok zoeken in deze verwarrende en gepolariseerde wereld, waar feiten niet van door slaggevend belang zijn, komen al snel uit bij iemand die zo opzichtig een bepaald soort samenleving voorstaat. Want je kunt van alles zeggen over George Soros (88): hij maakt geen ge heim van zijn bedoelingen. „Als jongeman had ik bovenmense lijke fantasieën", zei hij ooit. Hij sprak over 'goddelijke en messianisti sche impulsen' en 'Ik geloof dat ik iets belangrijks te zeggen heb'. Hij werd in 1930 geboren als Györgi Schwartz, een joods jongetje in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Zijn vader schatte de opkomst van de na zi's goed in en veranderde de familie naam in Soros. Het gezin overleefde de Tweede Wereldoorlog, en zo kon de 17-jarige George emigreren naar Engeland, waar hij economie en filo sofie ging studeren aan de London School of Economics. Carrière Daar legde hij niet alleen de basis voor een ongekend succesvolle car rière als hedgefondsmanager, maar kwam ook in contact met de filosoof Karl Popper. Die plantte bij Soros de overtuiging dat mensen het beste af zijn in een open en vrije samenle ving, waarin ze zelf verantwoorde lijkheid dragen. Toen hij in 1992 in één klap miljardair werd door te speculeren op een koersval van het Britse pond had hij dus niet alleen de kennis en de wil, maar ook de middelen om verande ringen teweeg te brengen. Hij was in de jaren 80 al begonnen met het steunen van dissidenten in het toen nog communistische Oost- Europa. De Poolse vakbond Solidari teit kreeg bijvoorbeeld geld en mid delen van hem, net als de Tsjechoslo- waakse beweging Charta 77 en de Russische dissident Andrej Sacharov. Zijn tactiek: het van binnenuit ver anderen (of, zo u wil, manipuleren) van gesloten en onderdrukkende re gimes. Nadat hij zijn miljardenslag had geslagen, schakelde hij een paar versnellingen bij. Hij financierde in 2000 (mede) het protest tegen de Servische leider Slobodan Milosevic, de eerste van de zogenaamde kleu- renrevoluties in het oosten van Eu ropa. Daarna volgden grotere en kleinere opstanden in Oe kraïne, Georgië en Wit-Rus- land. Inmiddels was hij toegetreden tot het selecte clubje van de superrijken. Soros heeft miljarden om uit te geven en dat doet hij ook, nog steeds. Hij richtte zijn Open Society Foundation op, een stichting die onder meer opkomt voor democratie, liberale waarden, minderheden en onafhankelijke me dia (prinses Mabel, de weduwe van prins Friso, werkt hier al jaren). Hij stichtte de Centraal-Europese Uni versiteit in Boedapest. Hij steunde en steunt de Roma en de Rohingya, Amnesty International en UN Wo- men, de vrouwenorganisatie van de Verenigde Naties. Meer dan 32 mil jard dollar gaf hij op deze manier weg, volgens Forbes Magazine 79 procent van zijn totale bezit. Gevaar En hij bemoeit zich overal tegenaan. Op het jaarlijkse Wereld Economisch Forum in Davos trekt hij traditioneel van leer tegen wereldleiders als The resa May ('Die maakt het niet lang meer vanwege de brexit') en Donald Trump ('Een gevaar voor de wereld'). In landen als Servië, Roemenië en Hongarije geeft hij miljoenen voor de strijd tegen corruptie en verkiezings fraude. Ook vindt hij dat Europa best elk jaar 300.000 vluchtelingen kan opnemen. Iemand als de Hongaarse premier Viktor Orban, die juist suc ces boekt met zijn anti-immigratie- standpunten, kan mede daarom zijn bloed wel drinken. Hij ge bruikte hem zelfs op ver kiezingsposters. Vorig jaar zagen we een enorme foto van een gemeen donderdag 1 november 2018 2017: Betogers in de Hongaarse hoofdstad Boedapest protesteren tegen een voorstel tot wetswijziging van premier Viktor Orban, dat in hun ogen tot sluiting kan leiden van De grootste bemoeial Mark van Assen Brussel - George Soros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8