Het Huis van Sint opent de deuren in Zierikzee Nieuwe regels om wildgroei te voorkomen 6 Burgemeester Rabelink ontbijt met kinderen van De Schoener Woningeigenaren op Schouwen-Duiveland mogen vanaf maart hun eigen huis niet meer zomaar verbouwen tot woonruimten en die onderverhuren of verkopen als appartement. Huizenbezitters hebben daar straks een vergunning voor nodig. De ge meente bekijkt van geval tot geval of de aanvraag wenselijk is. De nieuwe regels zijn nodig, aldus bur gemeester en wethouders in een raadsvoorstel, omdat deze zogehe ten woningvorming wordt opge teld bij het totale aanbod op Schou wen-Duiveland. En dat beperkt de voorgeschreven speelruimte om el ders nieuwe huizen te bouwen. Ook kan het splitsen van een huis in meerdere appartementen een nadelige invloed hebben op de leef baarheid in de buurt, voeren B en W aan. „Bijvoorbeeld doordat de parkeerdruk toeneemt." Het college gaat nog een stap ver der door niet alleen de onderhuur maar ook verkoop van afzonderlijke appartementen aan banden te leg gen. Zo wil het grip houden op de voorraad goedkopere huurapparte- menten. Als voorbeeld hiervan noemt wethouder volkshuisvesting Da- niël Joppe (CDA) een winkelier die vergunning krijgt de ruimte boven zijn winkel te verbouwen tot ap partementen voor de verhuur. Ver volgens besluit die ondernemer de wettelijke rechten van de apparte menten te splitsen, zodat hij ze af zonderlijk kan verkopen. „Dit hoeft niet op voorhand te worden verbo den, maar het invoeren van een ver gunningplicht geeft het gemeente bestuur de mogelijkheid om de wenselijkheid hiervan integraal te beoordelen", zegt Joppe in een toe lichting op het voorstel. „Hierbij kan bijvoorbeeld worden meege wogen of er behoefte is aan derge lijke woningen en wat dit betekent voor de directe omgeving. Zonder vergunningplicht heeft het ge meentebestuur onvoldoende mo gelijkheden om hierop te sturen." Voor een aantal kernen is dit uit gangspunt al vastgelegd in bestem mingsplannen. Met de vergun ningplicht worden ook de overige gebieden ondervangen. Eerder werd al bekend dat de ge meente de rem zet op zogenoemde deeltijdwoningen in stad en dorp. Het aantal gewone huizen dat door eigenaren van buiten het eiland puur voor vakanties wordt ge bruikt, is volgens B en W de afgelo pen drie jaar met bijna 40 procent gestegen. Ook dat wil het college in het kader van de leefbaarheid be teugelen met vergunningen, om zo huizen weer terug op de reguliere markt te krijgen. Daarmee grijpt de gemeente terug op de regeling uit 2006 die tot drie jaar geleden van kracht was. De plannen komen volgende maand ter inzage te liggen. Belang hebbenden hebben tot half decem ber de tijd om op de concept-veror dening te reageren. De uiteindelijke besluitvorming volgt in februari. Kinderen (en volwassenen) kun nen op audiëntie bij de Sint. En on dertussen het korps van Pieten hel pen om een probleem op te lossen. Want er is iets aan de hand met de knuffels van één van de Pieten. In 80 minuten tijd worden de bezoe- kertjes rondgeleid door het Huis van Sinterklaas en helpen ze mee om de boel weer in orde te krijgen. Het Huis is negen dagen lang, tot en met 3 december, geopend. Door deweeks vooral voor basisscholen. In de weekenden kunnen belang stellenden op eigen gelegenheid te recht. De ticketverkoop is inmid dels begonnen, en het draait als een tierelier, meldt directeur Albert Scheffers van het Stadhuismu seum. Ook scholen van buiten Schouwen-Duiveland hebben zich aangemeld. Per rondleiding door het Huis van Sinterklaas kunnen dertig mensen terecht. Dagelijks zijn er rondleidingen. Vrijwilligers Elk jaar wordt opnieuw gekeken of het Huis van Sinterklaas weer wordt ingericht. Want het is een enorme klus om de boel in orde te maken voor de goedheiligman. Al vanaf april wordt aan het Huis van Sinterklaas gewerkt, en er zijn 150 vrijwilligers bij betrokken. „Maar het is een traditie die inmiddels in beton is gegoten. Er is behoefte aan, en we worden opgemerkt. Het is ook mooi natuurlijk. Kinderen die hier langslopen, vertellen hun opa en oma dat dit het Huis van Sinter klaas is", aldus Scheffers. IN DE REGIO Snoeien en zagen Zeeuwse Mannendag Maandag Wasdag MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 1 november 2018 SD Speelruimte met huizen ingeperkt Marcel Modde Zierikzee Daniël Joppe (CDA): „De parkeerdruk kan bijvoor beeld toenemen." FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZIERIKZEE Burgemees ter Gerard Rabelink eet woensdag 7 november zijn ochtendboterham samen met leerlingen van OBS De Schoener uit Brou wersha ven, tijdens de week van het Nationaal Schoolontbijt. Met burge meesters van 274 andere gemeenten vraagt Rabelink zo aandacht voor het be lang van gezond ontbijten. Hij betaalt symbolisch voor het ontbijt dat de kinderen meebrengen naar het ge meentehuis, door een do natie te doen aan de stich ting Kinderpostzegels; de stichting die zich sterk maakt voor kwetsbare kin deren. Voor het vierde jaar trekken Sin terklaas en zijn Pieten in het Huis van Sinterklaas in Zierik zee. Dat doen ze meteen na de intocht op zaterdag 17 novem ber. Een week later, de 24ste, gaan de deuren van het Huis open voor publiek. Het Sinthuis is gevestigd in het Stadhuismu seum. Esme Soesman Zierikzee SEROOSKERKE Altijd al een wilg willen knotten? Za terdag kan het tij dens de landelijke natuurwerkdag. Op 27 locaties door heel Zeeland kan buiten worden ge zaagd, gesnoeid en meer. Jong en oud kan op deze dag buiten aan de slag. Ervaring is niet ver eist en deelname is gratis. Stichting Landschapsbeheer Zeeland en vrijwilli- gersgroepen zor gen voor gereed schap. Aanmelden kan via natuurwerkdag.nl. Ook is daar meer informatie te vinden over alle activiteiten en zijn alle locaties op Schouwen-Dui veland te vinden. GOES Zaterdag wordt de twintigste editie van de Zeeuwse Man nendag gehouden. Dit jaar is het thema 'Heb jij alles of veel er voor over?'. De sprekers zijn Ron van der Spoel en Bert Noote- boom. Het evene ment vindt plaats in De Levensbron aan de Mansholtlaan 1 in Goes. Ontvangst met koffie vanaf 09.30 uur, het pro gramma begint om 10.00 uur. Aanmel den kan via zeeuwsemannen- dag.nl. Deelname kost twintig euro. Studenten betalen vijftien euro. BORRENDAMME Het koor Maandag Wasdag verzorgt zaterdag een op treden in Borren- damme. Deze mid dag zal in het teken staan van Hol landse liedjes. Het optreden is gratis en duurt van 15.00 tot 16.00 uur. SCHAPENBOUT De Tractaatweg is een vierbaansweg ge worden. Het verkeer kon eigenlijk al sinds dinsdag, niet ge hinderd door paaltjes, non-stop honderd rijden van de Wes- terscheldetunnel tot aan de Belgische grens bij Zelzate, maar de officiële openingshandeling in de vorm van het ont hullen van een groot bord vond gisteren plaats. Gedepu teerde Harry van der Maas (I) schudde Tractaatweg-direc- teur Ton Vrijdag de hand: „Dit is echt een voorbeeld voor de infra", zei hij. Er wordt in de komende tijd nog negen hectare groen herplant langs het tracé. Weggebruikers zullen daar niet veel hinder van ondervinden, foto boaztimmermans BROUWERSHAVEN De Kunstcadeauwinkel, 11.00- 17.00 uur: Expositie; Tonnen- magazijn, 19.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00- 22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Bridge, 19.30-21.30 uur: Zang vereniging Zilt; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurvaartocht; DREISCHOR Museum Goemanszorg, 11.00- 17.00 uur: Museum geopend; Trefpunt De Dorsvloer, 13.00- 17.00 uur: Bridge; 18.45 uur re petitie CresKids, 19.45 uur re petitie Fanfare Crescendo; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30 uur: Schilderen, 13.30 uur: Sporten voor Ouderen; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaver- jas/jokeravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag; 18.45-19.30 Drumband; 19.45-22.00 Mu ziekvereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 19.30 uur: Klaver- jasclub en Biljartvereniging i.o.; 19.30 uur: Yoga Steffine; SEROOSKERKE Dorpshuis, 19.00-23.00 uur: Biljarten; SIRJANSLAND Hervormde gemeente, 19.00 uur: Lezing en tentoonstelling Kunst met Quilt; ZIERIKZEE Galerie Het Moment, 11.00- 17.00 uur: Expositie Lands cape; Havenplein, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Hervormd Kerkcentrum, 14.00 uur: Infor matiebijeenkomst Plezierig langer zelfstandig wonen; Nieuwe Haven, 14.00-15.00 uur: Historische stadswande ling met gids; Theater de Ver dieping, 20.00 uur: De Revisor. TRACTAATWEG VIERBAANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57