44 Benauwde momenten in een wc-hokje 9 CHECK DIT! MIJN ZEELAND Troubadour en songwriter Stefan van de Sande is tien jaar onderweg als muzikant, wordt zestig én brengt zijn tiende album uit. Tijd voor een feestje: zaterdag in het Arsenaal Theater in Vlissingen. Het begin „Ik was dertien toen ik in de bios coop The concertfor Bangladesh zag. Die film was het begin van alles. Ik leende de gitaar van mijn zus en leerde mezelf spelen. Toen al had ik de behoefte om dingen op te schrij ven. Mijn eerste liedjes gingen over de bandiet Jesse James, de natuur en vogels. Ik droomde er altijd van om te kunnen leven van mijn muziek, maar dacht dat dat alleen voor grote arties ten was weggelegd. Ik ging dus ge woon op zoek naar een baan." Sprong in het diepe „Toen ik eind veertig was, realiseerde ik me dat ik al veel jobs had gehad, maar dat geen enkele mij het gevoel gaf dat dit was waarom ik op aarde ben. Ik vond nooit iets wat mijn hart raakte. Ik kreeg dan ook een burn-out en verschillende mensen raadden me aan om op zoek te gaan naar dat wat geschikt voor me was. Acht jaar gele den nam ik definitief de beslissing om als muzikant verder te gaan. Dat was spannend, want ik gaf mijn baan op en verkocht mijn huis. Ik heb vaak mijn hoofd gestoten, maar uiteinde lijk is het goed gekomen. Het is nog iedere dag een strijd, maar inmiddels ken ik de juiste mensen en zijn er veel podia die me jaarlijks terugvra gen." Maanlicht „Vorig jaar zomer schreef ik ver schillende liedjes waarin telkens 'het maanlicht' naar voren kwam. Uiteindelijk besloot ik de maan als thema voor mijn nieuwe album te nemen. Het maanlicht staat voor het einde van de dag, wanneer zorgen vergeten worden en alles tot rust komt. Daar gaan de liedjes op mijn nieuwe album dan ook over. Ik heb samengewerkt met drie zangeressen en heb voor het eerst een cover op cd Zolang ik veel reis, is het niet handig om in deze provincie te wonen. Misschien later gezet: Every Grain of Sand van Bob Dylan." Altijd onderweg „Ik ben reizend muzikant: ik speel veel in het buitenland en ben altijd onderweg. Ik rij met mijn auto van plek naar plek en slaap bij mensen die ik ken of in hotels. Als ik hier met anderen over praat, realiseer ik me dat ik het geluk voor mezelf heb afge dwongen. Natuurlijk ben ik wel kwetsbaar: ik ben alleen en moet voor mijn eigen werk zorgen. Dat is altijd een aanleiding voor een goed gesprek en ik praat dan ook graag met mensen over het leven, in alle eerlijk heid." Huisje aan de dijk „Al vijfjaar kom ik in augustus drie weken naar Zeeland om op te treden bij verschillende strandpaviljoens. Het is heel fijn om met uitzicht op zee te kunnen spelen. De mensen zijn ontspannen en genieten onder tussen van hun eten en drinken. Ik ben geboren in Middelburg en opge groeid aan zee, dus heb nog steeds een band met Zeeland. Zolang ik veel reis, is het niet handig om in deze provincie te wonen. Misschien later, als ik niet meer goed te been ben. Dan wil ik een huisje aan de dijk." DeStrandloper „Mijn favoriete plekken in Zeeland zijn de Veerse Dam en de boulevard in Vlissingen. Ik ben niet zo'n stads mens, hou meer van het strand. Daar kan ik mijn gedachten laten weg waaien. Wanneer ik in augustus mijn tour langs de Zeeuwse strandpavil joens doe, kampeer ik altijd in Kam perland." 'You are a musician' „Ik heb al veel mooie momenten be leefd tijdens mijn reis de afgelopen tien jaar. Toch is voor mij het mo ment dat ik besloot mijn baan op te zeggen het belangrijkste. Voordat ik dat deed, zocht ik online contact met een medium in Schotland. Ik vroeg haar waarom ik hier was, want ik wilde bevestiging. Ze antwoordde: 'You are a musician. Just be a musi cian.' Dat was het laatste zetje dat ik nodig had." donderdag 1 november 2018 GO 'Ik praat graag met mensen over het leven' Gertie De Boey I —Stefan van de Sande Stefan van de Sande: „Ik ben rei zend muzikant. Ik speel veel in het buitenland en ben altijd onder weg." FOTO RUBEN OREEL Jubileumconcert Stefan van de Sande: zaterdag 3 november, Arse naal Theater Vlissingen, aanvang 20.00 uur, gratis toegang, reserve ren via arsenaaltheater.nl. Naam voorstelling: Shit Happens Wie: RudiRudi Genre: straattheater Doelgroep: familie Waar: Spoor 011, Hulst Wanneer: zondag 4 novem ber, 14.30 uur Vind je het ook weieens span nend om naar de wc te gaan? En dan vooral ergens anders? Heb je ook weieens dat je de deurklink pakt en denkt, 'ojee, als hij maar weer opengaat.'? Door die angst heeft Michiel Coine zich laten inspireren voor zijn al lereerste voorstelling van Rudil, zijn artiesten naam. De Belg is een jonge enthousiaste cir cusartiest, die zich al vanaf zijn negende be zighoudt met optreden. De laatste twee jaar heeft hij zich vooral ge specialiseerd in clow nerie en ballopen, wat heeft geresulteerd in de artiest Rudi. In Shit Happens, een straattheatervoorstel ling, neemt hij je 25 mi nuten lang mee in de paniek van opgesloten zitten in een benau wend 'schijthok'. In het begin lijkt er nog weinig aan de hand, tot de enige wc-rol onder de deur door rolt. Buiten bereik natuurlijk. Schaamtemoment num- In Shit Happens zit Rudi opgesloten op een wc. foto geert roels mer één. In de pogin gen de rol toch nog te pakken te krijgen, ver dwijnt ook de deurklink. Dan zit Rudi dus echt opgesloten en begin nen zijn ontsnappings pogingen. Voor het publiek is het spannend en tegelijker tijd tenenkrommend. Je moet toezien hoe een ogenschijnlijk slimme ontsnappingspoging verzandt in een misluk king. En als je in eerste instantie denkt 'nee, niet zo', blijkt Rudi er toch aardig handig in. Zo probeert hij onder de deur door te krui pen, er overheen te klimmen, achterover over de deur te saltoën. Misschien blijft hij wel eeuwig op het toilet zit ten. Een troost: u kunt na afloop gewoon naar huis. En een laatste tip: ga niet alleen naar een afgelegen toilet of ga thuis. Valeska Nastaly

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53