Nu al een onbetwist hoogtepunt Dansen op de vulkaan metSilvio Berlusconi Het wordt een mierzoete kerstmis deze winter w 7 wie haar vader. Natuurlijk komt er een conflict in voor, maar Lara laat zich niet uit het veld slaan." Met Girl heeft Dhont zijn naam als begenadigd regisseur in een keer ge vestigd. Als 12-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste filmcamera voor zijn com munie. Hij maakte eerst opnamen van zijn familie en kennissen. „Film heeft mij altijd al geboeid. Het was slechts een kwestie van tijd voordat ik mijn eerste speelfilm zou maken. Maar Girl vergde veel voorbereiding omdat ik het verhaal van Lara zo zorgvuldig mogelijk wilde vertellen." Inmiddels is Dhont vanuit alle windstroken bewierookt voor zijn zeer volwassen ogende regiedebuut. Vooral het gegeven dat de film on langs in China een publieksprijs kreeg doet hem goed. „Ik hoop dat Girl ook voor begrip zorgt in landen waar transgenders het niet makkelijk hebben. Het is natuurlijk altijd af wachten wie er op je film afkomen, maar de reacties die ik overal opvang zijn vrijwel allemaal positief." Inmiddels werkt Dhont, die deze week is begonnen aan zijn Oscar campagne Girl is namens België in gezonden), aan een volgend project. Hij wil er nog niet te veel over zeg gen. „Het is geen vervolg op Girl. Ik kan alleen verklappen dat het verhaal zich hoofdzakelijk in de politiewe- reld afspeelt." Bemoeienis Op den duur is het onvermijdelijk dat Hollywood aan de jonge Vlaming begint te trekken. Voorlopig zal hij daar niet op ingaan. „Ik heb Girl in alle vrijheid, zonder bemoeienis van anderen, kunnen maken. Ik kreeg van mijn producent de vrije hand. Ik denk niet dat ik daar in Hollywood op kan rekenen. Ik blijf daarom voor lopig in België werken." GIRL Loro Over de voormalige Italiaanse premier Silvio Berlusconi kan veel worden gezegd, maar saai is hij niet. Wie daaraan twijfelt, moet eerst eens Loro van Paolo Sorren tino (La Grande Beïlezza) bekijken. De film is een extravagant por tret van Berlusconi die zich in zijn villa op Sardinië als een halfgod gedraagt, maar wiens imperium en privéleven op punt van instor ten staan. Berlusconi (een indruk wekkende rol van Toni Servillo) danst echter op deze vulkaan alsof er niets aan de hand is. Hij zwelgt in wilde feesten met schaars geklede prostituees en showgirls en probeert door mid del van omkooppraktijken weer aan de macht te komen. Om juri dische redenen begint Loro met een verklaring dat de film zowel fictieve als echte personen bevat, waarmee Sorrentino zichzelf een vrijbrief gaf. Loro oogt als een dolgedraaide carrousel. Het is een film zonder Italië. FOTO INDEPENDENT FILMS vaste structuur en laat daardoor een chaotische indruk achter. Als het de bedoeling van Sorrentino is geweest om op deze manier zijn vaderland te portretteren, is hij in zijn missie geslaagd. - A.Z. The Nutcracker and The Four Realms De overbekende tonen van Tsjajkovski's De notenkraker bren gen de kijker direct in kerststem ming. Hallström, die zich liet in spireren door The Nutcracker and the Mouse King uit 1816, vult zijn soundtrack aan met suikerzoete Disneymuziek. Dit live action- sprookje is ook mierzoet: van de romantische, Victoriaanse win terplaatjes, klassieke balletscènes tot aan Knightley's irritante kin derstemmetje toe. Het gezin Stahlbaum beleeft een eerste kerst zonder moeder Marie en ie dereen gaat anders om met het verdriet. Dochter Clara (14) wil zich niet feestelijk voordoen, maar ze moet van haar vader toch naar het jaarlijkse kerstbal. Daar ontvangt ze een bijzonder kerst cadeau van peetoom Drossel- meyer (Morgan Freeman): een avontuur in een wonderlijke we reld waar ze het lot juist wél in de hand heeft. - Marieke Nieuwdorp donderdag 1 november 2018 GO Een meisje, geboren in het lichaam van een jongen, wil niets liever dan ballerina worden. FOTOLUMIERE ra~:. DRAMA Regie: Lukas Dhont. Hoofdrol len: Victor Polster en Arieh Worthalter. De Vlaming Lukas Dhont (27) deed de filmwereld in Cannes dit jaar versteld staan met een bescheiden verhaal over een transgenderballerina dat zo ef fectief en zonder vals senti ment wordt verteld, dat de naam van Dhont in een klap in de internationale filmwereld was gevestigd. Op het Zuid-Franse festival kreeg zijn film vier onderschei dingen, waaronder die voor beste regiedebuut. Daarna is Girl van alle kanten, zeker in Vlaanderen, zo de hemel in ge prezen dat het gevaar loert van teleurstelling bij de kijker. Maar die kans is gering. Girl is vooral een lijfelijke film over een jongen die ballerina wil worden en van geslacht wil veranderen. Lara is een meisje van 15 in een jongenslichaam. Haar passie is ballet waarvoor zij alles opzij zet. Ook zit zij midden in het traject van een ingrijpende geslachtsoperatie. Dhont toont in zijn film de straffe repetities van de dans groep, de genadeloze selectie en de sluikse blikken richting Lara (Victor Polster, ook een grote ontdekking) door de an dere danseressen. Een crisis ligt op de loer, zeker als het thuis bij haar begripvolle vader ook niet meer senang toegaat. Dhont vermijdt bombastische effecten - hoewel de bloederig scène met een schaar hard aankomt - om zijn verhaal te vertellen. Het ongeduld van Lara om haar tweeledige doel te bereiken is de drijfveer van Girl, nu al een onbetwist hoog tepunt in de Vlaamse filmge schiedenis. - A.Z. DRAMA Regie: Paolo Sorrentino. Hoofd rol: Toni Servillo. Toni Servillo als Silvio Berlus coni, de voormalige premier van GENRE Regie: Lasse Hallström, Joe Johnston. Hoofdrollen: Macken- zie Foy, Keira Knightley.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51