0) Vlaams filmtalent op de kaart door 6 Waardig monument voor te vroeg overleden poplegende 'jL __p, |l ov t Meer dan twintig internationale prijzen - van Cannes tot en met China - heeft de Vlaamse regisseur Lukas Dhont (27) met zijn regiedebuut Girl sinds de wereldpremière in mei in de wacht gesleept. Dat aantal zal zeker nog oplopen. Top 5 in de bioscoop Nu in de bios FILMNIEUWS Halloween My Foolish Heart The Girl in the Spider's web Oeuvreprijs voor werk van Fiennes Nieuwe rol Dwayne Johnson Het exacte aantal inter views durft Lukas Dhont niet te noemen, maar een voorzichtige schatting van zijn kant is dat hij het afgelopen halfjaar meer dan vierhonderd vraaggesprekken heeft afgewerkt voor zijn regiede buut Girl. Zelden is een beginnend filmma ker zo bejubeld als Dhont die op het filmfestival van Cannes in mei vier keer in de prijzen viel, waaronder de prijs voor het beste regiedebuut. Blasé is de regisseur zeker niet ge worden door deze prijzenregen. Maar wat hem de afgelopen maanden nog meer heeft geraakt, zijn de reacties van het publiek op zijn film over een 16-jarige jongen die een ballerina wil worden en ook nog zo snel mogelijk van geslacht wil veranderen. Lijfelijk „Mijn film draait pas enkele weken in de bioscopen in België en Frankrijk, waar al veel mensen zijn komen kij ken. In de eerste weken respectieve lijk 65.000 en 225.000. Ik heb na de filmvertoningen een aantal keren met bezoekers gesproken. Het meest raken mij, ondanks alle prijzen, toch de reacties van het publiek. Bohemian rapsody Ik vermoed dat hij door het aftakelen van zijn eigen lichaam begreep wat mijn hoofdpersoon moest doorstaan Ondanks een moeizame voorge schiedenis - hoofdrolspelers die af haakten en het ontslag van regisseur Bryan Singer - is Bohemian Rhapsody een waardig monument geworden voor Queen-zanger Freddie Mercury. Tragiek ligt voortdurend op de loer in deze film, die suggereert dat de pop legende door zijn biseksualiteit een gespleten persoonlijkheid had met bijhorend onberekenbaar gedrag. Zijn liefde voor kledingverkoopster Mary Austin wordt aandoenlijk uit de doeken gedaan, maar Bohemian Rhapsody toont ook hoe Mercury op jongens viel, waardoor zijn relatie met Mary stukliep met veel hartzeer tot gevolg. Onder regie van X-Meu-regisseur Singer weet hoofdrolspeler Rami Ma- lek alle facetten van Mercury's karak ter treffend te raken, waaronder zijn aan arrogantie grenzende optreden en zijn geniale muzikale invallen. De klassiekers van de band zijn zeer geraffineerd in de film verwe ven, met als apotheose het optreden in 1985 tijdens Live Aid. - A.Z. „Een man van rond de 80 vertelde mij dat hij zich helemaal kon ver plaatsen in mijn hoofdpersoon die ruim zestig jaar jonger is. Vooral het lijfelijk aspect van mijn film raakte hem zeer. Ik vermoed dat hij door het aftakelen van zijn eigen lichaam be greep wat mijn hoofdpersoon moest doorstaan." Snaar Het idee voor zijn film kreeg Dhont nadat hij in een Vlaamse krant gele zen had over een 13-jarig meisje dat ballerina wilde worden, maar als jon gen was geboren. „Haar verhaal raakte bij mij een snaar. Haar moed om hierover te praten, inspireerde mij. Eigenlijk wilde ik een documen taire over haar maken, maar daar wilde zij niet aan meewerken omdat zij toen in een moeilijke fase ver keerde. Dat respecteerde ik. Toen be gon ik te schrijven aan de speelfilm. Wel mocht ik veel van haar ervarin gen gebruiken." De film Girl valt om diverse rede nen op. Het hoofdpersonage, ge naamd Lara, wordt niet als een slachtoffer neergezet, zoals vaak ge beurt met transgender-personages, zeker als de films uit de koker van Hollywood komen. „We volgen haar vanuit haar perspectief en omringen haar met begripvolle mensen, onder donderdag 1 november 2018 GO m Hoogste opbrengst afgelopen week 1 (3) Smallfoot €472.000 2 (7) Superjuffie 319.000 3 (1) Venom €248.000 4 (2) A star is born €218.000 5 (5) Johnny Englis strikes again €199.000 HORROR Veertig jaar na de horrorklassieker van John Carpenter uit 1978 komt het tot een definitieve confrontatie tussen Michael Myers en Laurie Strode. David Gordon Green maakt er een degelijke Carpenter-ode van, met va riaties op de iconische muziek en Jamie Lee Curtis in de hoofdrol. DRAMA De laatste dagen van de legendari sche jazztrompettist Chet Baker wor den gevolgd in dit sterke muziek drama. Hij kwam in 1988 om het leven door een val uit een hotelraam. Gijs Naber speelt de rechercheur die de zaak onderzoekt. 1 THRILLER Claire Foy en Sylvia Hoeks spelen de zusters Lisbeth en Camilla Salander in de verfilming van The Girl in the Spi der's Web, het vierde verhaal uit de Millenniumreeks. Tussen beide vrou wen bestaat veel oud zeer in deze thriller die alles te maken heeft met hun pedofiele vader. FILMMAKER Als erkenning voor een rijke en gevarieerde carrière, zowel voor als achter de camera, krijgt Ralph Fiennes dit jaar de European Achievement in World Cinema van de Euro pese Filmaca demie. Fiennes heeft volgens de jury filmmo menten gecre ëerd die 'blij vend ontroeren en inspireren'. SPEELFILM Steracteur Dwayne Johnson, alias The Rock, gaat de hoofdrol spelen in een speelfilm over John Henry, een oersterke spoorwegarbei der, in Amerika een legende. Johnson, die te vens de produ cent is, zal de film voor Netflix maken. John Henry werd vooral bekend door zijn enorme kracht. Kijk op de site bij /trailers Hier vindt u alle trailers van de films van deze week. E AbZagt A Lukas Dhont. foto getty images 44 Lukas Dhont, regisseur MUZIEKDRAMA Regie: Bryan Singer Hoofdrollen: Rami Malek, Gwilem Lee en Mike Myers A Het optreden van Freddie Mer cury tijdens Live Aid is een hoogte punt in de film. fotowarner bros

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50