Op reis, of niet? 4 Folk In Ierland zijn ze razend populair, op YouTube worden hun video's miljoenen keren bekeken en morgen treden ze voor het eerst op in Zeeland: The High Kings. HitopSpotify Mis van Jacob de Haan komt thuis Op wereldreis met popkoor Eigenwijs OH MAGGIE zoveel voor hen betekende. Ze had den jaren gewacht op een groep als deze, kregen we te horen. Eindelijk was het gat na de succesjaren van The Dubliners en The Clancy Brothers opgevuld. Mooier commentaar kon den we niet krijgen." Een verklaring voor het succes heeft Holden wel. „We spreken een oudere generatie aan voor wie we vroegere tijden laten herleven. Tege lijk bereiken we ook een compleet nieuw publiek, omdat we verjongend en vernieuwend zijn. Die combinatie is een succesformule gebleken." The High Kings zijn bezig aan een wereldtournee rondom hun tienjarig bestaan. De samenstelling van de band is vorig jaar gewijzigd, want Martin Furey - zoon van Finbar Fu- rey, die furore maakte met The Fu- reys - is vervangen door George Mur- We spreken een oudere generatie aan en tegelijk bereiken we ook een nieuw publiek, omdat we verjongend zijn de wereld op de concerten in Hoog- erheide af. „Er waren mensen speci aal uit Amerika en Duitsland geko men om The High Kings te bewon deren. Dat is hun status inmiddels. In Nederland moeten ze nog aan populariteit winnen, maar het is volgens mij een kwestie van tijd voordat ze ook hier in grote zalen zullen optreden." The High Kings werden in 2008 opgericht door twee zonen van Ierse folkmuzikanten en twee leden van Riverdance. Eén van de zangers van de band, Darren Holden, kijkt terug op de beginperiode. „We had den alle vier al veel ervaring binnen de muziek. Toen we voor het eerst een paar liedjes samen zongen, voelden we meteen een magie. Onze stemmen en instrumenten bleken perfect bij elkaar te passen. Zoiets is niet in woorden uit te drukken, je kunt het alleen maar er varen. Binnen een mum van tijd vormden we een vriendengroep." Meteen na hun eerste album kre gen ze de titel 'Irish folk band of the year'. Hun vier albums bereikten de platinastatus en ze deden ontelbare televisieoptredens. In Ierland, maar ook in de Verenigde Staten, Enge land en Duitsland gaven ze honder den uitverkochte optredens. „Dat we tijdens onze eerste twee tour nees zo snel uitverkochte zalen trokken, hadden we niet verwacht", geeft Darren Holden toe. Ook de re acties zorgden voor een positieve verrassing. „Mensen kwamen na shows naar ons toe dat onze muziek Ze zijn opgegroeid met de typische Ierse muzikale tra ditie en inmiddels vormen de heren van The High Kings de nieuwe generatie van de Ierse traditionele muziek. Een genre dat helemaal hip is in hun thuisland, maar ook buiten de landsgrenzen steeds populairder wordt. In landen als de Verenigde Staten, Engeland en Duitsland blijkt er een breed publiek voor 'Irish folk music' en Nederland is de volgende in die rij. Jacques Boonman van Podium Rei- merswaal is dan ook blij dat één van de grootste bands uit Ierland morgen in het dorpshuis van Rilland staat. „Het is een verjongde uitgave van The Dubliners. Vorig jaar waren ze voor het eerst in Nederland en ston den ze onder meer in Hoogerheide voor een tweetal concerten. Binnen de kortste keren waren die allebei uitverkocht." Boonman was één van de bezoe kers en onder de indruk van de op tredens van de Ierse mannenforma- tie. „Ze hebben een geweldige repu tatie als het om liveoptredens gaat. Het zijn bezielde artiesten, die samen dertien instrumenten bespelen. Op hun repertoire staan eigen nummers, bekende ballads en traditionele Ierse singalongs. Ik vond het bijzonder om erbij te zijn." Wat Boonman verder opviel: het publiek kwam vanuit heel 5 REDENEN OM UIT TE GAAN «süm Klassiek Zang donderdag 1 november 2018 The High Kings: jonge uitgave van de Dubliners Ierse media schrijven dat The High Kings traditionele Ierse volksmuziek naar een hoger niveau hebben gebracht. Zanger Dar ren Holden is vereerd met dat compliment. „We proberen deze muziekstijl een soort facelift te geven. Maar vooral door nieuwe, vernieuwende liedjes op te nemen. Eén van die nummers, Oh Mag- gie, heeft nu meer dan 1,2 miljoen streams op Spotify. Als songwriter is het heerlijk dat een zaal vol mensen dat nummer luidkeels meezingt. Ik vind het vooral tof dat het pu bliek niet alleen co vers, maar ook ons eigen materiaal heeft geaccepteerd." 44 Darren Holden, The High Kings Hans Puik Een trip down memorylane? Of liever een uitstapje naar Lissa bon? Misschien pak je het liever wat grootser aan met een we reldreis? Of blijf je graag gewoon op oer-Hollandse bodem. Het kan deze week allemaal. Twee koren, het Willebrorden- semble Zoutelande en Voci Miste uit Oost-Souburg ver zorgen een primeur voor Zee land. Zij voeren de Missa Ka- tharina van organist/componist Jacob de Haan uit. Een speciaal concert, omdat de kerk dezelfde naam heeft als het uit te voeren werk. Jacob de Haan (1959) schreef de Missa Katharina als op dracht voor een compositie prijsvraag in 2006. Het werk moest zeggingskracht hebben en uitvoerbaar zijn voor ama teurkoor en muzikanten. Het werk won en werd daarna uit gevoerd in Rome en in Keulen. En nu dus in Zoutelande. De mis bestaat uit de vaste delen Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus en Agnus Dei. Daartussen worden de in strumentale delen Preludium, Offertorium en Postludlum ver tolkt en de vocale misdelen Al leluja en Amen. Medewerking verlenen koperblazers van de muziekvereniging Luctor et Emergo, organist Bert Ge- leijnse en sopraan Maartje Stroo. De algehele leiding is in handen van dirigent Ad Stroo. Zondag 4 november, Cathari- nakerk, Zoutelande 15.00 uur. Het in Zeeuws-Vlaanderen be kende popkoor Eigenwijs treedt op met een show die een 'wereldreis van muziek en theater' is. Muziek vormt uiteraard de hoofdmoot, maar het geheel wordt afgewisseld met komische sketches, van de hand van theatermaakster Yvonne van Hel mond. Het muzikale gedeelte staat onder leiding van Christine Vermaas. Zondag 4 november, Ledelthea- ter Oost burg, 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48