r 3 Niet bedoeld als kritiek op de maatschappij Jazzy doorbraak To heks or not to heks Antilliaans genieten Noorse olie Cd Serie Kookboek BI Serie Smits. Zij heeft gekozen voor ge noemde versie van Theu Boermans, maar vond ook zijn tekst te lang en heeft er een eigen bewerking op los gelaten. „Waar mogelijk heb ik de tekst ingedikt. Bovendien heb ik alle liedjes die erin zaten, geschrapt. We brengen als Zierik tenslotte toneel en geen musical." De regisseur heeft er wel een nieuwe scène bij geschreven: een stukje talkshow waarin zijzelf het rolletje van Eva Jinek vervult. „Dat ik dat zelf doe, is uit nood geboren. Met een cast van dertien personages had den we iedere beschikbare speler al ingezet. De scène geldt als vervan ging voor de postbode in de oor spronkelijke versie. Dat vond ik zo'n leuke rol, maar de postbode heeft plaats gemaakt voor internet, sociale media, nepnieuws en hijgerige talk shows." Kleurrijk stripverhaal Smits heeft gekozen voor een kleur rijk stripverhaal als vorm voor deze satirische komedie. Speelwijze, kle ding en attributen moeten dat tot ui ting brengen en zelfs de posters en flyers getuigen daarvan. Daarop prijkt een tekening van zwoegende mensen die hielen likken, kruipen, omhoog klauteren, zetjes geven, hen geltjes uitgooien, geld vergaren en vooral fanatiek een systeem in stand houden. Een stripverhaal in speelwijze tot uiting brengen, is niet zo simpel. Dat is geen kwestie van losjes wat gekke typetjes neerzetten, moet de regis seur erkennen. „Fysiek vergt het veel van de spelers. Ik heb het gevoel dat ik ze veel vrijheid ontneem. Veel scè nes moeten strak en goed op elkaar afgestemd gespeeld worden. Soms is het zelfs een kwestie van stapjes tel len. Het gaat om satire. Daarin breng je stereotype kenmerken van de per sonages tot uiting", licht Smits haar regie-aanpak toe. Ze heeft gekozen voor kleurrijke, maffe kleding, kap sels en accessoires. Alles over de top. En wat decor betreft? „Aanvanke lijk dacht ik aan een groot speeltoe stel in een kinderspeelplaats, maar toen zaten we als Zierik nog op de lo catie van het inmiddels gesloopte MFC. Nu hebben we ons eigen Thea ter De Verdieping. Heel fijn, maar de speelvloer is beperkt en het publiek op de tribune zit er vrij dicht op. Dus is het een uitdaging om zo inventief mogelijk om te gaan met de ruimte. Daarom werken we nu met zetstuk ken." In het verhaal duiken allerlei per sonages op: een dik doende burge meester, zijn vrouw en twee doch ters, drie strijdbare wethouders, twee corrupte zakenvrouwen, een ge meentesecretaris, een ict-er, een Sy rische vluchteling, een kelner, een agent en een zekere Olaf de Heer, de NIKOLAJ GOGOL vermeende Revisor, die in werkelijk heid een weinig kansrijke theaterma ker is. Zij vertegenwoordigen de bonte samenleving met mensen die gedreven door lust en angst altijd hunkeren naar meer. Met wie heeft Smits de meeste compassie? „Met de vluchteling. Hij is ook minder een stripfiguur dan de rest. Ik heb de acteur meegegeven zijn rol niet zielig of als slachtoffer te spelen, maar als een vrolijke, blije man, die vindt dat hij goed is terecht gekomen. Al zit er ook op zijn bla zoen al een heel klein krasje. Want niks menselijks is ons vreemd, toch?" Waarom moet het publiek naar De Revisor komen kijken? Smits: „Omdat er veel te lachen valt. Omdat de toe schouwers veel herkenning zullen ervaren. Er wordt hen immers een spiegel voorgehouden. Een lachspie gel." donderdag 1 november 2018 GO Ze debuteerde in 2006, en toch is Overload al haar 17de plaat. De muziek van Georgia Anne Muldrow is een combi van soul, jazz en hiphop, haar geluid en stijl doen denken aan Macy Gray en Ella Fitzgerald. Ondanks het feit dat Muldrow door collega-musici de hemel in wordt ge prezen, is ze bij het grote publiek nog niet heel bekend. Hoog tijd dat daar verande ring in komt. Verschenen bij Brainfeeder. In de Netflix Original- serie Chilling Adventures of Sabrina - een verwij zing naar de jaren 90- serie Sabrina the Teenage Witch - wordt deze 16-ja- rige tiener uit Greendale uitgedaagd. Ze is half heks en half mens, maar welke kant van haar dubbele persoonlijkheid wil ze ont wikkelen? Gemaakt door (een deel van) de crew die de succesvolle serie River- dale produceerde. Te zien op Netflix. Als het klopt wat de uit geverij zegt - dat Bakken met een tropische twist van Vanessa Pourier het eerste Antilliaanse bak- boek is in Nederland - is alleen dat al een reden om het te willen hebben. Pou rier, vorig jaar deelneemster aan Heel Hol land Bakt, weet de heerlijkste zoetigheden op tafel te toveren. Een tropische mango muffin is voortaan een koud Hollands kunstje. Verschijnt bij Luitingh-Sijthoff. U - In State of Happiness be vinden we ons in Noorwe gen, eind jaren 60. De Noordzee is min of meer leeggevist en olieboringen leveren al jaren niets op. Tot kerstavond 1969, als Philips in Stavanger een groot onderwa ter-oliebassin vindt en de regio een nieuwe hoopvolle toekomst lijkt te wach ten. De dramaserie volgt vier jonge men sen in die periode. Is de vondst een ramp of een zegen? Te zien via lumiereseries.com. T Cora Hoogstrate (links) als zaken vrouw Fien Dobbel- man en Maryse van de Plasse als wet houder Antoinette van Heuven. Jeffrey Limburg (rechts) als Olaf de Heer, de vermeende Revisor, en Joost de Oude als de Syrische vluchteling, fotos peter kouwijzer De talrijke opvoeringen van De Revisor hebben in bijna twee eeuwen tijd altijd uiteenlopende reacties opgeroepen. Bij de pre mière in 1836 in Rusland be schouwde de ambtenarij dit stuk als een ordinaire belediging. De hervormingsgezinde toeschou wers bejubelden schrijver Nikolaj Gogol omdat hij bestuurlijke mis standen durfde aan te klagen. De auteur zelf was helemaal niet blij met de reacties van beide partijen. Hij wilde geen maat schappijkritisch stuk brengen. Hij had De Revisor bedoeld als ko medie over het menselijk onver mogen, waar niemand aan ont komt. Dat alles wilde hij op de korrel nemen. De tsaar leek de boodschap te begrijpen met zijn reactie: 'Wat een toneelstukje! ledereen heeft ervan langs ge kregen en ik nog het meest'. De Revisor, Theatergroep Zierik, Theater De Verdieping, Zierikzee, vanavond en daarna op 2, 3, 8, 9,10, 15,16 en 17 november, aanvang 20.00 uur. Op 10 november ook ma tinee, aanvang 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47