Flairck moet je meemaken M De hemel in geprezen 2 FULL HOUSE IJdelheid en hebzucht zijn van alle tijden. Nikolaj Gogol schreef er in 1836 in Rusland de komedie 'De Revisor' over. Theatergroep Zierik laat vanaf vanavond zien dat deze thema's nog steeds actueel zijn. Een teken van leven Uitgelicht Iedereen kent vast en zeker het verhaal van die beroemde violist (het was Joshua Bell) die in de metro van New York stond te spe len op een Stradivarius van 3 miljoen. Vermomd met baseballpet en jeans. In drie kwartier kwa men er 1097 mensen voorbij. Niemand (uitge zonderd 7 mensen) bleef zelfs maar heel even staan luisteren, kinderen werden met snokken meegesleurd. Een enkeling (27 in totaal) gaf wat geld, Bell speelde 32 dollar bij elkaar. Eén per soon herkende hem. slecht in gezichten, en in vermommingen. Maar ik zou zeker zijn blijven staan. En al helemaal als ik een klein knuistje in mijn hand gehad zou hebben. Want ik beschouw het als mijn plicht om kinderen te leren dat straatmuziek elke keer weer een cadeau is. Dat je natüürlijk blijft luis teren. En iets geeft. Ik zou durven beweren dat muziek daar thuishoort, en niet in zoiets ste riels als een concertzaal. (In kinderwoorden, dan wel...) Ik ben dus veel blijven staan, en ik heb van alles gehoord. Heel mooi klassiek. Heer lijke jazz. Beroemde popcovers. Alles is goed. Mijn dag wordt er altijd vrolijker van. Maar het liefst van al? Dat is zeer moeilijk te om schrijven, het moet bruisen van energie, sprankelen van vir tuositeit, tintelen van plezier. Ik kom er ten slotte wel uit: dan moet het zo'n beetje zijn als Flairck. ledereen die klassiek met modern wilde verenigen, hoorde ooit bij Flairck Veertig jaar oud. Ie dereen die klassiek met modern wilde verenigen, of die een exo tisch instrument als de Strohviool bespeelde, hoorde er ooit bij. En Erik Visser is al die tijd ge bleven. Nu is er een nieuwe ploeg. Symfonisch zigeunerorkest, gipsy swing, Keltische traditie, kamermuziek met vleugje klassiek en jazz. Alle maal woorden om het uit te leggen. Maar Flairck moet je meemaken, beleven. MUZIEK TOP 3 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek en Revisor? Wat is dat eigenlijk? In de tijd van Nikolaj Gogol stond het voor een in specteur van de over- I heid die undercover I het plaatselijk bestuur kwam controleren. De aankondiging dat zo'n controleur een keer langs zou komen, joeg de bestuurders en notabelen behoorlijk wat schrik aan. Iedereen had wel iets te verbergen. Gogols satirische komedie was een inspiratiebron voor veel theater- en filmmakers. Het toneelstuk bood een kostelijk verhaal over verwarrende situaties wanneer betrokkenen de verkeerde persoon aanzien voor zo'n controleur. Voorbeelden daarvan zijn onder meer de films The Inspector Ge neral uit 1949 met Danny Kaye en De Boezemvriend uit 1982 met André van Duin. Ook in een aflevering van de tv-serie Fawlty Towers uit 1975 met John Cleese wordt dit gegeven ge bruikt. Regisseur Yolanda Smits van de huidige productie bij Theatergroep Het gaat om satire. Daarin breng je stereotype kenmerken van de personages tot uiting Zierik in Zierikzee zag twee eerdere versies van De Revisor bij het profes sionele toneel: Van regisseur Dirk Tanghe bij de Utrechtse Paardenka thedraal in 2003 en in 2016 van Theu Boermans bij het Nationaal Toneel in Den Haag. Boermans verplaatste het verhaal naar het Nederlandse platte land en spuide er zijn gal mee over de bezuinigingen op kunst en cul tuur- en over het vluchtelingenbe leid. De Revisor biedt volop ruimte om als regisseur persoonlijke irrita ties te parodiëren. Waar zit de irrita tie bij Smits? Ze grinnikt even en zegt: „Ik heb moeite met corruptie; met mensen die zich groter maken dan ze zijn; mensen met macht die altijd maar meer willen en met be paalde politieke systemen. Dat gedoe bijvoorbeeld kortgeleden met zo'n geblindeerd busje met grote onder nemers die een bezoek aan premier Rutte brengen, vind ik ook zo'n bela chelijke vertoning." Gogol had wel veel woorden nodig om het verhaal te vertellen. „Abso luut, het stuk heeft veel tekst. Daarom vind ik dat er ook veel te zien moet zijn op de speelvloer", zegt donderdag 1 november 2018 Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over toneelvoorstellingen. Wat: Full House, nieuw Flairck Waar: De Mythe, Goes Wanneer: morgen, aanvang 20.00 uur Ik zou hem ook niet herkend hebben. Ik ben Wat een band is dat. De keuze van onze redactie: Dua Lipa - The complete edition The future queen of pop' is net als haar grote hit 'hotter than heil'. Heb je haar ge mist? Dan kun je met deze plaat, inclusief nieuwe nummers, in één klap alles inhalen. Tom Odell - Jubilee Road Men neme een piano, een zanger en denke aan Billy Joel en Elton John. Bevalt dat? Dan is Tom Odell je man. Ryley Walker - Deafman Glance Kwam al in mei uit, maar 12 no vember (20.00 u) staat hij met zijn dromerige folk zomaar in de Klo veniersdoelen in Middelburg. En vier dagen later verschijnt zelfs zijn tweede plaat van dit jaar: The Lillywhite Sessi- ons. s De nieuwe ploeg van Flairck, een band die al veertig jaar bestaat, foto peter clicteur GO Marion Bloem Een teken van leven Vlak voor Allerzielen verschijnt het nieuwe boek van Marion Bloem, Een teken van leven. Over rouw en alles wat de dood be helst. Bloem schrijft onder andere over de dood van haar zus en haar ouders, en over het ziekte- proces van haar man Ivan Wolf- fers, die prostaatkanker heeft. Associatief, via herinneringen en momenten die elkaar raken, schrijft ze prachtig en met lichtheid over het on derwerp waar we allemaal in ons leven mee te maken krijgen. Gisteren verschenen bij De Arbeiderspers. Zierik houdt iedereen een lachspiegel voor Ali Pankow 44 Yolanda Smits, regisseur Genieten van een jazz- talent en van de Antilli aanse keuken. En beginnen aan nieuwe series, getipt door Vivian de Gier.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46