kV 14 ZE INTERVIEW CEES SIMONS VoorCeesSimons werd de accordeon zijn eerste liefde. Een liefde die hem nooit heeft verlaten. Beroepsmuzikant wilde Cees niet worden. „Dan ben je je grote hobby kwijt." i igenlijk is er altijd muziek in zijn leven geweest. Een ventje van een jaar of 14 was ie pas. Zijn eerste op- I tredens. In de Anastasia- bar in Fort-Zeekant, op het biljart. Met zijn eerste accordeon, nog ge kocht bij Piet Demmers in de Van Hasseltstraat. Er moest thuis voor het instrument gespaard worden. Het kwam allemaal niet aanwaaien, dat geld voor de muziek. Thuis stond al tijd de radio aan. Pa had een mond harmonica. Voor Cees Simons werd de accordeon zijn eerste liefde. Hij begon vroeg met werken. De bedrijfsschool van Fokker. Afgelopen zomer is hij gestopt, na een loopbaan van vijftig jaar. Fokker bood hem alle doorgroeimogelijkheden. Later kwam Elmo erbij. Cees verruilde de vliegtuigservices voor bijzondere ruimtevaartprojecten. In Woens- drecht werden vitale onderdelen ge maakt voor wetenschappelijke satel lieten als de ERS1 en 2, de Giotto ook. De thermische dekens en bekabeling kwamen bij Elmo vandaan. De ERS werd ingezet bij het monitoren van oceanen. De Giotto maakte unieke beelden van de komeet van Halley. Mooi dat hij daar nog aan heeft mee gewerkt. Cees is niet het type om zichzelf op de borst te slaan. Hij is de bescheidenheid zelve. Maar toch, hij was vaak het intermediair tussen alle disciplines die bij dat soort ingewik kelde projecten zijn betrokken. „Een eenvoudige jongen tussen al die ge studeerde mensen." Olau Line Cees heeft het werk altijd gecombi neerd met de muziek. Wat opvalt: zijn brede oriëntatie. Vrijwel elk genre heeft hij gespeeld. Met de ac cordeon, orgel, piano of op keyboard. Zelf noemt hij zijn orgeldocent Daan Manneke een belangrijke inspiratie bron. Die liet als componist in zijn muziek alle denkbare invloeden toe. Die benadering verruimde ook de blik van de jonge Cees. „Ik hou van het onvoorspelbare. Op het podium, samen met de mensen met wie je speelt. Er ontstaat wat, iets wat je van tevoren niet bedacht hebt. De inter- actie met de zaal, het is elke keer an ders. Een solo van mij klinkt ook nooit hetzelfde." Natuurlijk kan hij mooie verhalen vertellen over een halve eeuw mu ziek. Namen noemen doet hij liever niet. „Want dan vergeet je altijd weer een paar anderen." Maar toch, ze ko men voorbij, de jonge jaren. Spelen in zaal de Ster, met een band die The Moslems heette. „Top-40 covers." Op tournee naar Duitsland, met de begeleidingsband van Nick MacKen- zie. „Hij was daar echt een ster. De mensen stonden met bloemen op hem te wachten." In het amusementsorkest aan boord van de Olau Line, de al lang ter ziele gegane veerdienst tussen Vlis- singen en Sheerness. Spelen in alle omstandigheden. Simons vertelt over een optreden tijdens een zware storm. „De bekkens vielen van het drumstel, door de hoge golfslag. De zanger, een Indische jongen, werd zeeziek en zag zo wit als een doek. Toen zijn we maar gestopt." Razzmatazz Wannes Raps natuurlijk, de volks muziekgroep die in de jaren zeventig vooral populair was in Brabant en Vlaanderen. Aaike Jordans, nu git aardocent, zocht destijds als lid van de band de oudjes in 't Ketrientje op. Cassetterecorder bij de hand. Op Op het podium ontstaat wat, iets watje van tevoren niet bedacht hebt PASPOORT zoek naar liedjes van vroeger, voordat ze voorgoed zouden worden verge ten. Wannes Raps speelde in de grootste zalen van het land, tot in de Doelen en het Concertgebouw toe. Begin september kwam de band nog één keer bij elkaar. In Middel burg, bij het 50-jarig bestaan van kleinkunsttheater Razzmatazz in Oost-Souburg. Alleen de overleden fluitist en zanger Jan Andriessen ont brak. Een bijzondere bijeenkomst was het. „We hadden elkaar zowat dertig jaar niet gezien." En het reper toire? „Binnen de kortste keren kwam alles terug. Al die liedjes, over gedragen van generatie op generatie, zitten ergens opgeslagen in je hoofd." Cees zelf verdiende zijn sporen vooral in het Bergse culturele leven. Ruim veertig jaar is hij met Sinter klaas al Muziekpiet in de stad. Van meet af aan is hij ook betrokken bij Tusse de Schuifdeure, het muziek theater met Vastenavend. Met zange res Dyana Rommens stond hij pas nog op het podium bij Afas Live, tot zijn eigen verrassing. „De meeste dingen overkomen me." Wat later dit jaar op het pro gramma staat: de afscheidsconcerten van de Seeger Session Band, in Drachten en Middelburg. Jarenlang maakte hij deel uit van de Ameri- cana-band. „We speelden zelfs nog een keer live in Dublin, een late night show op de Ierse televisie." Dichtbij huis voelt Cees zich op zijn best. „Ik heb nooit beroemd wil len worden. Ik deed het altijd voor mijn plezier." Daarom ook deed hij graag mee aan het project Vergeten Verhalen van Sjoerd van den Boom. Cees speelde muziek uit moeders tijd, in alle zorginstellingen van Tan- teLouise. Dierbare herinneringen heeft hij ook aan het oude ABG. Zo'n twintig jaar maakte hij deel uit van het TV- team in het zorgcentrum. Cees haalt een optreden van lang geleden terug, ver buiten het licht van de schijnwer pers. „Een zaaltje met allemaal men sen die in bed lagen, ziek, oud en soms vergeten. Dan het geluid van de accordeon. Je zag die mensen over eind komen en gaan zitten, één voor één. De liedjes kwamen binnen bij die mensen. Dat is de kracht van de muziek." donderdag 1 november 2018 Gek op het onvoorspelbare 'Iedere solo klinkt anders' Ben van den Aarssen Bergen op Zoom A Allerlei muziek instrumenten heeft Cees gespeeld. Maar zijn grote liefde blijft de accordeon, foto CHRIS VAN KLINKEN/PIX4PR0FS -Cees Simons Naam: Cees Simons. Leeftijd: 66 jaar. Geboorteplaats: Bergen op Zoom. Woonplaats: Bergen op Zoom. Loopbaan: werkte 50 jaar bij Fok- ker/EImo, in tal van functies, onder andere als manufacturing engineer. Bekend als: muzikant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42