Naar New York met Ricksen als inspiratiebron De Smit weg tt bij Excelsior Barendrecht Ifc 13 duidelijk. Waarom hij voor een club op ruim twee uur rijden van Aardenburg heeft gekozen? Een club die hij tot voor kort nauwe lijks kende. „In Iran hebben we een gezegde: 'Je gaat eerst trou wen en later word je verliefd'. Zo is het met Patro ook. We gaan geen beloftes doen die we niet waar kunnen maken. Dit moet een gezonde, zelfbedruipende club worden." Wil hij misschien toch iets over de ambities zeg gen? „Dat is eigenlijk aan onze trainer Stijn, om daar iets over te zeggen", zegt Azimi. „Maar ie dere twee jaar een promotie, daar zou ik heel blij mee zijn." De Smit verkaste vorig jaar van het Belgische KAA Gent naar Ex celsior Barendrecht. Het eerste seizoen, onder de inmiddels naar PSV vertrokken trainer Sander Luiten, verliep vervolgens prima. Onder de nieuwe trainer, Richard Mank, veranderde dat echter. „Ik miste de klik. Niet op persoonlijk vlak, maar op voetbalgebied." naar Maasmechelen gekomen, waagt zich deze middag niet aan bijzonder grote uitspraken. Dat is ook logisch, met een club die al ja ren worstelt en in de Tweede Ama teur speelt, het vierde niveau van België. „We moeten eerst in rustig vaarwater komen", aldus Azimi. „En er daarna een financieel ge zonde club van maken, die in com mercieel opzicht beter presteert." De horeca - de specialiteit van de Azimi's - in het stadion wordt ui teraard aangepakt, er moet straks door grote groepen mensen voor, tijdens en na wedstrijden gegeten en gedronken worden. „Wij heb ben ook nog een groot partyschip", vertelt Azimi de aanwezigen. „Dat zou ik best hier in de buurt neer willen leggen, waarbij alle inkom sten in de kas van Patro vloeien." Terwijl hij zijn woorden uitspreekt, valt één van de twee paarse shirts die speciaal voor de persconferentie We gaan geen beloftes doen die we niet waar kunnen maken snel zijn opgehangen, van de muur. Je zou er een bepaalde symboliek in kunnen zien. Salar Azimi is ook sponsor van FC Dordrecht en Hoek. Voor die clubs verandert er niets, maakt hij Pijn, pijn, pijn en stress Dan richt een vrouwelijke sup porter het woord tot hem. „Kun nen we ervan uitgaan dat we me neer Woo hier niet meer zien?", vraagt ze. Want dat wil niemand meer bij Patro Eisden, verzekert ze. „We hebben de afgelopen ja ren namelijk pijn, pijn, pijn en stress gehad." De man die door velen nu als de verlosser wordt gezien, stelt haar op haar gemak. Nee, als het goed is komt Wayne Woo niet meer langs, zegt Salar Azimi. Maar verder is iedereen welkom, benadrukt de nieuwe voorzitter. „Iedereen moet weer betrokken raken bij de club." Dus ook de mensen die een rechtszaak tegen Patro aan wil den spannen. Of de mensen die al een tijdje wegblijven. Of de oud-bestuurders die het al tijden niet met elkaar eens zijn. Salar Azimi zegt ze met open armen te verwelkomen, bij de club die hij van de ondergang heeft gered. Het liefst morgenavond al, bij de thuiswedstrijd tegen Spouwen- Mopertingen. Alle supporters van Patro mogen morgenavond gratis drinken, hebben Salar en Sasan Azimi besloten. De voor zitter van de supportersvereni ging is present, met een sigaret tussen zijn vingers. Mijmerend over vroeger en hopend op betere tijden voor zijn Patro Eisden Maasmechelen. Barendrecht officieel is, kan De Smit ook op zoek naar een nieuwe club. „Want ik ga zeker niet stil zitten." Aanbiedingen heeft ze inmiddels al voldoende gekregen, maar een keuze heeft ze nog niet gemaakt. „We gaan het rustig be kijken en ik sta overal voor open. Als er maar een goed plan is, want ik wil wel graag voetballen." Een nieuw avontuur in het bui tenland, na haar eerdere periode bij KAA Gent, behoort tot de mo gelijkheden. „Tussen de aanbie dingen zitten buitenlandse clubs. Uit België, maar ook verder weg", geeft De Smit aan. Eén van die clubs is wel heel speciaal, verze kert ze. „Een club waar ieder meisje van droomt, maar ik ga nog geen naam noemen." „Ik paste niet in zijn speel wijze", legt De Smit uit. Daardoor kwam ze weinig aan spelen toe en had ze voor zichzelf al een tijdje besloten dat het beter was om te verkassen. „Ik wil graag minuten maken en vertrouwen voelen. Dat is in mijn ogen de enige manier om als voetballer te groeien. En dat is wat ik graag wil." Nu haar vertrek bij Excelsior Het idee werd eind 2017 geboren. Dat was toen de ouders van Yvonne tijdens een zondags bakje koffie naar hun sportieve plannen informeerden. „We zeiden toen dat we in 2018 in elk geval de Kust- marathon wilden lopen", vertelt de 38-jarige atlete. „Maar dat was niet verrassend, want daar hadden René en ik vaker aan mee gedaan. Wij zijn nog in staat hard te lopen. Dat is ALS-patiënten niet meer gegeven Tempo Vandaag vliegen de Yer- sekenaren naar New York. Daar zullen ze in alle mas saliteit - 51.000 deelnemers, ze moeten drie uur van te voren in het startvak staan - dik 42 kilometer lopen. Waarschijnlijk zien ze el kaar pas na de finish in Central Park terug. Ze hebben namelijk niet hetzelfde tempo. Yvonne is lid van AV'56 en wil in wedstrijden graag zo snel mogelijk gaan. „Ik train er ook op de baan en houd me aan schema's", vertelt ze. „Voor René is dat niet mogelijk. Hij vaart en kan niet zo structureel trainen als ik. Van hem hoeft een marathon ook niet snel te gaan, hij wil kun nen genieten onderweg." Yvonne en René besloten aan hun deelname een goed doel te koppelen. Ze wisten alleen niet van meet af aan welke. Pas nadat ze allebei een programma hadden gezien over oud-profvoetballer Fer- nando Ricksen, wisten ze het: ALS. Hij lijdt sinds een paar jaar aan die dodelijke spier ziekte. Yvonne: „Het bijzondere was: ik zat thuis te kij ken, hij op zee. Toen we 's avonds belden, bleek dat we allebei hadden zitten kij ken en dat bij allebei het besef was geko men dat dat ons goede doel moest zijn." De stichting ALS za melt geld in voor on derzoek. Inmiddels heb ben Yvonne en René al ruim 4000 euro opge haald. Onder meer door reclame op Facebook en een flyeractie in Yerseke. „Voor ons is dit een bijzon dere reis. Wij zijn nog in staat hard te lopen", zegt Yvonne. „Dat is ALS-patiënten niet meer gegeven. Dat beseffen we heel goed. Vandaar dat we dit doen." Yvonnes deelname in New York was overigens nog even in gevaar. Ze was namelijk geblesseerd en moest de Kustmarathon van begin oktober laten schieten. Maar in middels is ze voldoende hersteld. Toen vroegen ze: 'Maar wat zou den jullie nou écht nog een keer willen doen?' Tja, toen kwam al snel New York boven." Maar met een jonge dochter en een hond dachten de twee dat het niet mogelijk was om voor een week naar de Verenigde Staten te gaan. Daar hadden opa en oma wel een oplossing voor: die zouden wel komen op passen. Yvonne: „Het idee stond ons wel heel erg aan. De volgende dag belde ik m'n ouders nog eens op, met de vraag of ze serieus waren. Dat bleek het geval. Toen ben ik het gaan regelen." donderdag 1 november 2018 New York is het Mekka voor de marathonlopers. Veel geoe fende duuratleten willen mini maal één keer in hun carrière van Staten Island naar Manhat tan rennen, via Brooklyn, Queens en The Bronx. Voor Yvonne en René Moerland uit Yerseke komt die wens zondag uit. Roeland van Vliet Yerseke zorgt voor hoop Voetbalster Solange de Smit (24) is vertrokken bij eredivisio- nist Excelsior Barendrecht. In onderling overleg hebben de speelster uit Oostkapelle en de Rotterdamse club besloten uit elkaar te gaan. Daniël Vervelde Vlissingen Salar Azimi geeft uitleg, Patro Eisden-trainer Stijn Stijnen (links) luistert. Het shirt dat rechts achter de nieuwe eigenaar hing, is al van de muur gevallen, foto's aliphrphotography -Salar Azimi (36) Solange de Smit. foto carlavos Yvonne Moerland. - Yvonne Moerland René Moerland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41