Ifc Regenboogvlag blijft weg op Schouwen 9 het museum op 31 december 2018 definitief sluit. Hermsen zegt een paar weken ge leden besloten te hebben de stekker er na ruim vier jaar uit te trekken: „Dat was moeilijk, maar we zien al een tijdje dat de belangstelling van uit de regio terugloopt. Dat is niet zo vreemd, mensen gaan ook niet vaak twee of drie keer binnen een paar jaar naar hetzelfde museum. Het is hier gewoon uitgewerkt." Over de exacte hoogte van die bezoekersaantallen doet Hermsen geen verdere mededelingen. „Maar die waren de afgelopen jaren ge woon goed en nu lopen ze terug." Daarnaast speelt het volgens hem ook mee dat Roosendaal niet gunstig ligt ten opzichte van de rest van Nederland, waardoor er weinig dagjesmensen vanuit de rest van het land naar het museum kwa men. „Voor mensen uit bijvoor beeld Groningen en Drenthe ligt Roosendaal erg ver weg. Dus kon- Voor mensen uit bijvoorbeeld Groningen en Drenthe ligt Roosendaal erg ver weg den we twee dingen doen: stug door blijven gaan of kijken of we die twee onderdelen (het museale deel en de spellen, red.) kunnen verplaatsen." Dit hoeft niet het einde te bete kenen, zegt Hermsen. Hij zegt in gesprek te zijn met de Stichting Voetbal Totaal - die weer eigenaar en beheerder van de museumcol lectie is - om te onderzoeken of beide onderdelen samen op een an dere plek in Nederland gehuisvest kunnen worden. Hermsen noemt onder meer Rotterdam als moge lijke plek. „De eerste gesprekken daarover worden binnenkort ge voerd." Jos Kouwer van die stich ting bevestigt dat: „Ons doel blijft de cultuurhistorische waarden van ons voetbal behouden, dat mag niet verloren gaan. Daar gaan we in goede harmonie nu aan werken." opende Guus Hiddink de Voetbal Experience, een combinatie van museum en voetbalspelletjes. Later werd het Nationaal Voetbalmu seum aan de naam toegevoegd. Zee land Attracties, bekend van Minia tuur Walcheren Mini Mundi, werd de commercieel exploitant. Na een enthousiaste start werd het steeds stiller bij de voetbalattractie. Eind 2013 zette Zeeland Attracties het museum in de etalage. Paul Hermsen wilde het hele spul onderbrengen in zijn eigen stadion achter het station in Roo sendaal. In een juridisch gevecht met Verkamman over de collectie trok Hermsen aan het langste end. De voetbalverzameling werd begin 2014 overgebracht naar Roo sendaal. Hermsen sprak de ver wachting uit in juni 2014 te kunnen openen en rekende op zo'n 50.000 bezoekers per jaar. Op 26 juli 2014 opende het Nati onaal Voetbalmuseum zijn poor ten. Zonder fanfare, zonder cham pagne, zonder voetballers. Manager Joost van Oosterhout toen: „We be ginnen rustig. Eerst de omgeving maar eens laten weten dat we open zijn. De machine moet op stoom komen. In september volgt dan een groot feest." Aanwippen Van Oosterhout zag elke Belg die naar Rosada kwam, ook even aan wippen bij het voetbalmuseum. Bovendien: een voetbalmuseum in een voetbalstadion! Wat wil je nog meer? In september 2014 was de of ficiële opening met oud-Ajacied en 67-voudig international Ronald de Boer. Hoe triest was het dat nog geen twee maanden na de opening eet café 't Stadion, naast het Voetbal museum, al failliet ging. Het par keerterrein bij het museum bleef leeg. Geen bezoekers. Geen rijen wachtenden. Geen schoolreisjes. In 2016 zei manager Rosanne van den Eijnden dat de bezoekersaantallen in de lift zaten - vooral op de woensdagmiddagen en in de va kanties - maar ze noemde geen aan tallen. Nu doen de bezoekersaantallen er niet meer toe. Wie de website opent, krijgt meteen te lezen dat Schouwen-Duiveland isoleert zichzelf op dat front en doet dat doelbewust, zegt coalitieleider Robbert Lievense. Hij vertikt het van zijn standpunt af te stappen en 'achter de horde te gaan aanlopen'. Lievenses LSD-fractie voorop vindt het onzin één dag per jaar een aparte vlag te hijsen voor lesbien nes, homo's, biseksuelen en trans- genders (LHBT). Saillant detail in die discussie is dat zijn fractie, in clusief hij zelf, twee leden uit die doelgroep telt. „Het is een politieke discussie waarin anderen, vooral heterosek suele volksvertegenwoordigers, voor mij zouden bepalen dat een gemeente (dus alle inwoners) zou moeten vlaggen. Daarmee willen ze een bepaalde groep in een hokje plaatsen en daar passen we voor. Bij ons doet iedereen mee!" Symboolpolitiek Het CDA ziet evenmin aanleiding alsnog overstag te gaan, Laurence Haack (eigen lijst) vindt de regen boogvlag 'symboolpolitiek'. SGP en CU zien geen toegevoegde waarde in het 'creëren van een stof- Het is een stoffen werkelijkheid van een vlag die eens op een jaar wappert fen werkelijkheid in de vorm van een vlag die eens op een jaar wap pert', zoals Johan Pannekoek (CU) het omschrijft. In Reimerswaal wappert de vlag dus volgend jaar wel. Na een emo tioneel debat besloot een nipte meerderheid van de gemeenteraad dinsdagavond een voorstel van de WD te steunen. Die fractie kwam met het voorstel omdat Zeeuwse LHBT-jongeren vaker aan zelfdo ding denken en vaker slachtoffer van pesten zijn. Dolk in de rug Raadslid Joey Smet van Leefbaar Reimerswaal gaf met zijn voorstem de doorslag. Volgens fractievoorzit ter Marien Weststrate was vooraf afgesproken dat zijn driekoppige fractie tegen de motie zou stem men. „Vijf minuten voor het begin van de vergadering liet Joey Smet weten anders te zullen gaan stem men. Dat voelt als een dolk in de rug", zei Weststrate. Voor Smet gaven persoonlijke omstandigheden de doorslag. Tij dens zijn betoog vertelde hij over zijn broer Jimmy, raadslid voor GroenLinks in Rotterdam. „Hij is homo en dat is in onze familie nooit een probleem geweest." Stoer nichtje Smet vertelde ook over zijn 'heel stoere nichtje', dat vroeger zijn neefje was. „Zij was ongelukkig als jongen en heeft heel veel proble men gehad." Zijn nicht is na een moeilijke periode nu gelukkig als vrouw. Volgens Smet zijn er echter, ook in Reimerswaal, veel families waar deze acceptatie niet vanzelf sprekend is. „Daarom vind ik dat Reimerswaal niet achter kan blij ven met het hijsen van de homo- vlag." donderdag 1 november 2018 GO - Paul Hermsen, eigenaar Herstaco-stadion Het voetbalmuseum huist sinds vier jaar in Roosendaal. Bij jongeren zijn vooral de balspe len populair, fotojeroen jongeneelen /HETFOTOBURO Guus Hiddink opent in decem ber 2009 Voetbal Experience in Middelburg. Journalist Jaap de Groot (I), directeur Jos Kouwer van Voetbal Totaal (2er) en ca baretier Freek de Jonge (r) kij ken tOe. FOTO MARCO DE SWART/ANP De regenboogvlag wapperde op 11 oktober, Coming Out Day, niet op Schouwen-Duiveland. En als het aan de raadsmeerderheid van LSD, SGP, CDA, CU en Lijst Haack ligt, blijft dat zo. Ook nu Tholen en Reimerswaal over stag zijn gegaan en het noorde lijkste stukje Zeeland daarmee alleen komt te staan. Marcel Modde en Joeri Wisse Zierikzee -Johan Pannekoek, ChristenUnie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37