'Ouderen veren op door vrijwilligerswerk te doen' En daar is na veertien jaar weer een dubbeldekker 8 VIER VRAGEN AAN ELENA BENDIEN VOETBALMUSEUM DEUREN GAAN DICHT Het Nationaal Voetbalmuseum/ Voetbal Experience in het Herstaco-stadion in Roosendaal sluit eind dit jaar de deuren, vier jaar na de opening. De attractie heeft het op het voormalige RBC-stadion een halfjaartje langer volgehouden dan op het ZEP-terrein aan de rand van Middelburg. De deuren van het Voetbalmu seum in Roosendaal gaan definitief dicht. Aanleiding zijn de teruglo pende bezoekersaantallen uit de regio. Wel wordt on derzocht of de attractie elders in het land ondergebracht kan wor den. Het museum opende in 2014 in Roosendaal, door toedoen van za kenman Paul Hermsen (tevens ei genaar van het Herstaco-station, genoemd naar zijn bedrijf in Mid delburg). Het oorspronkelijke idee voor het voetbalmuseum kwam van voetbaljournalisten, de Rotter dammer Hugo Borst en Matty Ver kamman uit Kats. Met hun colle ga's Jaap de Groot (de Telegraaf) en Johan Derksen (Voetbal Interna tional) waren ze vanaf begin jaren 2000 op zoek naar een plaats om hun droom waar te maken. Die vonden ze uiteindelijk in Middel burg, waar plannen waren voor het Zeeuws Evenementen Podium (ZEP) om het toeristisch aanbod te vergroten. De provincie Zeeland was bereid geld te steken in het ini tiatief, waarvoor de Stichting Voet bal Totaal was opgericht. Eind 2009 De Schulpengat is de eerste dubbel deksveerboot in veertien jaar die over de Westerschelde vaart. De laatst vertrokken PSD-dubbeldek- ker Prins Johan Friso, die na de ope ning van de Westerscheldetunnel op 15 maart 2003 bleef varen tussen Vlissingen en Breskens in afwach- ting van de huidige veerschepen, is nog steeds in de vaart, tussen het Italiaanse vasteland en Sicilië. De Schulpengat deed van 1991 tot 2005 volwaardig dienst op de lijn Den Helder-Texel en daarna tot 2016 als reserveschip. De veerboot begon gisterochtend om 6.35 uur aan zijn laatste reis vanaf Texel. Hij zal bij Galloo in Gent, worden ge sloopt. Het schip zou via het Oost gat langs de Walcherse kust naar Terneuzen varen om naar het Ka naal Gent-Terneuzen te gaan. Om 18.00 uur tweette de organisatie echter dat 'er geen kanaalloods be schikbaar' is. De sluispassage in Terneuzen was voorzien voor 20.45 uur. Het stuurhuis van de TESO- dubbeldekker gaat na de sloop te rug naar Texel, waar het tentoon zal worden gesteld. donderdag 1 november 2018 GO Meedoen is meetellen, dat is de titel van een onderzoek van het VU Medisch Centrum (VUMC) in Amsterdam en de Stichting Feest van Herkenning. Het on derzoek werd gisteren afgeslo ten met een conferentie in Mid delburg. Onderzoekster Elena Bendien van het VUMC vertelt hoe zij er samen met vrijwilligers voor wil zorgen dat kwetsbare ouderen veerkrachtiger worden. Cornelleke Blok a Wat is het doel van het onder zoek? We hebben onderzocht hoe we het beste kwetsbare groepen ou deren in Zeeland kunnen bereiken, om ze onze activiteiten aan te bie den. We willen ervoor zorgen dat ouderen die langer thuis blijven wonen, veerkrachtiger worden. 2 Het is een participatief on derzoek. Wat houdt dat in? Dit is geen onderzoek óver mensen, maar mét mensen. Het is de bedoeling dat kwetsbare men sen die profijt hebben van de uit komsten, zelf meedoen aan het on derzoek. Heel vaak worden plan nen van bovenaf bedacht. Er zijn goede bedoelingen, maar het is minder effectief, omdat managers anders denken dan ouderen. We vragen ouderen wat er speelt en wat zij denken dat goed voor ze is. 3 Hoe heeft u dat aangepakt? We hebben contact gezocht met Stichting Feest van Her kenning. Deze stichting doet heel goed werk. Vrijwilligers houden al zes jaar bijeenkomsten met herin neringskoffers voor mensen met dementie. Er zijn bijeenkomsten georganiseerd met herinnerings koffers in serviceflats. De koffers bevatten voorwerpen van vroeger. Eén van de koffers heeft bijvoor beeld het thema 'Winkel van Sin- kei'. Door de voorwerpen komen verhalen los en ontstaat interactie tussen mensen die al jaren naast elkaar wonen, maar nooit contact hebben gehad. Die bijeenkomsten Elena Bendien foto lex de meester waren een succes: de mensen wil den dat we terugkwamen. We kre gen subsidie van het programma 'Meer Veerkracht, Langer Thuis' van het innovatiefonds FNO. In het onderzoek zijn de activiteiten van de stichting verbreed voor alle kwetsbare ouderen. We hebben nieuwe vrijwilligers gezocht en zijn gaan brainstormen over manieren om kwetsbare ouderen te bereiken. 4 Het onderzoek heeft vijftig nieuwe vrijwilligers opgele verd, en er zijn 31 herinne ringsbijeenkomsten gehouden. Daarmee zijn 530 thuiswonende mensen bereikt. Wat zijn de be langrijkste lessen van het onder zoek? We hebben ontdekt dat je kwets bare ouderen het best bereikt via zorg- en welzijnsmedewerkers die dagelijks contact met hen hebben. Daarnaast willen we vrijwilligersor ganisaties helpen bij het veer krachtiger maken van ouderen. We hebben daarvoor de WIP-methode ontwikkeld: dat staat voor Weer zien, Inclusie en Participatie. Vrij willigers zijn gewend om alleen te 'geven', maar ze zouden zich wat meer kunnen richten op interactie met ouderen. Dus ook iemand de kans geven om zelf actie te onder nemen en bijvoorbeeld uit te nodi gen om ook vrijwilliger te worden. Door vrijwilligerswerk worden men sen veerkrachtiger; het geeft men sen iets terug. Ik heb dat gezien bij één van onze nieuwe vrijwilligers. Die mevrouw was heel onzeker toen ze begon, maar ze is inmid dels helemaal opgebloeid. 1 De regio heeft het wel gezien' Coen Hagenaars en Henk den Ridder Roosendaal Het museum in het Herstaco stadion in Roosendaal sluit op 31 december de deuren, foto peter VANTRIJEN De dubbeldeksveerboot Schul- pengat is gisteravond voor anker gegaan op de rede van Vlissin- gen, omdat er geen loods be schikbaar was om naar Terneu- zen te varen. De veerboot van de Texelse veermaatschappij TESO voer gisteravond over de Wes- terschelde en is onderweg naar Gent om te worden gesloopt. Harmen van der Werf Vlissingen De Schulpengat. fototoussaintkluiters/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36