Lekker uif uu regio, sfreekproducfen van Agrimarkf 7 HERDENKINGEN LEON DE WITTE Historicus Leon De Witte (76) organiseert al jarenlang herdenkingen van de bevrijding van Zeeland. Nu vindt hij het tijd om een stap terug te doen. Oudste bomen worden gekapt in Veerse Bos !KT' rëifciKj Cv.üiV'kbi $&LV www.Qgrimorkt.nl donderdag 1 november 2018 Emile Calon Vlissingen Iensen die betrokken wa ren bij de bevrijding van Zeeland een beetje hel pen. En zorgen dat ze de erken ning krijgen die ze verdienen. Dat was en is de drijfveer van Leon DeWitte om zich jarenlang in te zetten voor de geallieerden en hun familieleden. Dit jaar voor het laatst, want de Vlissinger vindt dat het tijd is om anderen de kans te geven de herdenkingen te orga niseren. DeWitte herinnert zich nog goed een Britse die wanhopig op zoek was naar haar vader. Deze militair kwam om op 1 november 1944 op het stand bij Westkapelle, tijdens de landing van de gealli eerden. DeWitte kwam te weten dat het lichaam kort na die landing was overgebracht naar Zoutelande en later weer teruggebracht naar Westkapelle. „Het was de bedoe ling het aan boord te brengen van Veteranen staan stil bij de tank op de dijk in Westkapelle, tijdens de herdenking van de bevrijding van Walcheren, archieffoto lex de meester een schip voor terugkeer naar En geland. Maar het voertuig met dat lichaam liep op een zware mijn en werd volledig vernield, zodat haar vader nooit terugkeerde." De Vlissinger zit vol met zulke verhalen. Van veteranen die ver tellen hoe ze kameraden verloren, van familieleden die willen weten hoe het was om in Zeeland te strij den, van oud-soldaten die ver baasd zijn dat ze als helden wor den ontvangen door de Zeeuwse bevolking. „Piloten die de dijken bij Westkapelle bombardeerden, durfden aanvankelijk helemaal niet aanwezig te zijn bij herden kingen. Ze vreesden gelyncht te worden, maar werden juist vrien delijk ontvangen." Ook zat hij bij veteranen aan het bed in verpleeg huizen. Als je al die stenen ziet, van al die jonge jongens, dan zie je toch de zinloosheid van oorlog - Leon DeWitte Voor zijn grote inzet en betrok kenheid kreeg hij meerdere hoge onderscheidingen. Onder meer van de Black Watch Royal High- land Regiment, de Canadezen die vochten bij de Sloedam. DeWitte is historicus en vertelt dat hij als oorlogskind, geboren in '41, altijd een grote betrokkenheid voelde bij de oorlog. „Ik heb echter niets met oorlogsspullen. Ik verza mel wapens noch uniformen." Wel contacten. Hij kent door zijn vrijwilligerswerk talloze mensen in binnen- en buitenland. En hij beseft mede daardoor dat een oorlog vreselijk is. Hij weet maar al te goed dat veel veteranen kampen met trauma's, en dat oor logen vooral verliezers kennen. „Ik was pas nog op enkele oorlogsbe graafplaatsen. Als je al die stenen ziet van al die jonge jongens, dan zie je toch de zinloosheid." Monumenten Hij is blij dat het gelukt is op Wal cheren verschillende monumen ten te krijgen die de herinnering aan de bevrijding levend houden. En ook is hij heel blij dat het mo nument in Vlissingen daar staat waar het hoort te staan, aan de voet van de dijk waar de geallieer den landden, en niet op een ach- terafplaatsje aan de verkeerde kant van die dijk. Tegelijkertijd vindt hij het jammer dat de gemeenten er niet meer in slagen samen die bevrijding van Walcheren te her denken. Ook vindt hij het een ge miste kans dat het niet lukte één Zeeuws museum op te zetten over de Slag om de Schelde. „Nu zijn er een paar kleine, en deels lijden ze een kwijnend bestaan." Hij vraagt zich af of er in de toekomst nog wel wordt stilgestaan bij de bevrij ding van Walcheren. „Dit week einde komen nabestaanden van geallieerden naar Vlissingen, maar er is voor hen niets georganiseerd door de gemeente. Dat doen we dus maar zelf." VEERE De oudste bomen in het Veerse Bos hebben hun beste tijd gehad. Staatsbosbeheer gaat een deel ervan rooien. Het werk duurt ongeveer twee weken. De bomen werden ongeveer tegelijkertijd rond de kreken ge plant, na de Tweede Wereldoor log. Ook worden wat essen ge kapt die last hebben van een schimmelziekte. De jongere bomen blijven staan en krijgen meer ruimte, net als de lagere planten en struiken, waardoor die sneller gaan groeien. Volgens Staatsbos beheer krijgt het bos daardoor een meer gevarieerd en duurza mer karakter. Het werk begint maandag en duurt twee weken. Omdat met een zware machine wordt ge werkt, worden delen van het bos afgesloten. Dat staat dan aange geven met borden. Een deel van de gerooide bo men blijft liggen. Een bewuste keuze: het hout biedt onderdak aan dieren en is een voedingsbo dem voor paddenstoelen. Streekproducten zijn bij Agrimorkt niet meer uit de schoppen weg te denken. Door de korte keten krijgt de boer een eerlijke prijs, betaalt u niets te veel en dot de producten weinig kilometers maken is ook nog beter voor het milieu. Koen en Marcel Nieuwenhuijse leveren uien aan Agrimarkt. Uien worden overwegend geteeld op kleigrond, door is de Zeeuwse grond dus erg geschikt voor! Het overgrote deel is zaaiuien, die groeien langzamer moor zijn beter van kwaliteit en langer houdbaar. Koen en Marcel Nieuwenhuijse leiden samen M.B. Nieuwenhuijse b.v., dat in 1982 is opgericht door hun vader. Het bedrijf is gespecialiseerd in de verwerking, levering en distributie van uien. Marbo is de handelsnaam van M.B. Nieuwenhuijse en is welbekend in binnen- en buitenland. Het bedrijf kenmerkt zich door een directe en efficiënte werkwijze. Kwaliteit, flexibiliteit en voedselveiligheid staan hier centraal. WA Altijd betrokkenheid bij de oorlog m. U.W- wjofdlse)?! facebook.com/ la g AgrimarktNL Agrimarkt_supermarkten <§>agrimarkt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35